| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпроси свързани със схема?  (Прочетена 8187 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен evgen1

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Раднево
Въпроси свързани със схема?
« -: 20 Февруари, 2013, 20:43:30 »
Намерих тази схема за преобразуване на УКВ обхвата от OIRT(64.5MHz-75MHz) на CCIR(87.5MHz-108MHz).
1:C1,C2,C3,C4,C7 какъв трябва да им е капацитета(Xp или Xn)? X-коефициента(цифрата) :D :D
2:Транзисторите са с 4 извода,как трябва да се свържат,кой извод къде?
3:Ще трябва ли някакъв превключвател за OIRT-->CCIR?

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #1 -: 20 Февруари, 2013, 23:40:19 »
1. Тези кондензатори са във пикофаради
2. Единият от изводите на транзистора е корпус - за екраниране и се свързва към маса
3. Не е нужен превключвател, защото на обхват OIRT вече няма какво да се слуша.

Неактивен evgen1

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Раднево
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #2 -: 21 Февруари, 2013, 00:19:44 »
1. Тези кондензатори са във пикофаради
2. Единият от изводите на транзистора е корпус - за екраниране и се свързва към маса
3. Не е нужен превключвател, защото на обхват OIRT вече няма какво да се слуша.
Кондензаторите и транзисторите няма значение как ще се свържат,нали? Искам да кажа,че не е като диод.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #3 -: 21 Февруари, 2013, 08:36:31 »
За кондензаторите няма значение как са обърнати, но транзисторите си имат емитер, база и колектор, и трябва да са свързани правилно. Ето и разположението на изводите: http://katalogy.ic.cz/KF525.html

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #4 -: 21 Февруари, 2013, 10:04:16 »
Генчо от Раднево , щом сега откриваш ,че транзистора и кондензатора се различават ,значи тази схема трудно ще я сглобиш - бобинки ситни има - требе се навиват ,интегралка има - тя е малко капризна при спойване - мож да я прегрееш ако нямаш подх. поялник и т н  ,по добре кат мен вземи си за 7лв една готова и я сложи ,нема мъка ,нема сълзи - е верно 7лв трябва да се изръсиш :writer:
ето откъде си купих оирт-ццир приставка

http://www.kipa-bg.com/product.php?ProductID=6501





Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #5 -: 21 Февруари, 2013, 11:46:10 »
Да определено! Но мисля че човека по инерция е написал транзисторите, искал е да каже резисторите. Въпреки всичко, това не е лесна за изпълнение схема, трябва да се вкара в обхват. Определено трябва МНОГО опит в ВЧ техниката за да тръгне това. Иначе хубавото е че обхвата се разбива на 3 подобхвата и се покрива целия с припокриване, докато пхри тази на КИПА се приема само една част от обхвата. Но наистина тази схема си е доста сложна, аз бях приготвил елементите и ИС и всичко, даче печатна платка бях направил, ама не го докарах до финал. Много трудно се намериха кондензаторите, и всичко. Събирал съм чаркалака с месеци, обиколих цяла София няколко пъти. Определено няма да излезе под 15лв :) така че според мен направо си купи тая от КИПА и си свиркай, свири супер, лошото е че може радиостанциите на които държиш да се окажат извън обхвата, и трябва пренастройка с която няма да се справиш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен evgen1

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Раднево
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #6 -: 21 Февруари, 2013, 16:43:34 »
Да определено! Но мисля че човека по инерция е написал транзисторите, искал е да каже резисторите. Въпреки всичко, това не е лесна за изпълнение схема, трябва да се вкара в обхват. Определено трябва МНОГО опит в ВЧ техниката за да тръгне това. Иначе хубавото е че обхвата се разбива на 3 подобхвата и се покрива целия с припокриване, докато пхри тази на КИПА се приема само една част от обхвата. Но наистина тази схема си е доста сложна, аз бях приготвил елементите и ИС и всичко, даче печатна платка бях направил, ама не го докарах до финал. Много трудно се намериха кондензаторите, и всичко. Събирал съм чаркалака с месеци, обиколих цяла София няколко пъти. Определено няма да излезе под 15лв :) така че според мен направо си купи тая от КИПА и си свиркай, свири супер, лошото е че може радиостанциите на които държиш да се окажат извън обхвата, и трябва пренастройка с която няма да се справиш.
Материалите няма да ми излезнат повече от 6-7 лева,ако трябва да поръчам тази платка,която колегата е показал трябва да дам 14 лева,защото има доставка. Как да разбера на самият транзистор кое е колектор,база и емитер? Транзисторите са с 4 крачета едното отива маса,а другото къде? Намерих аналог BF255 той има само три извода,какво ще кажете дали ще върши работа?
Това е транзистора: http://elimex.bg/product/4328/kf525.html
Тук гледах как се определят полюсите,на аналога ще мога да ги определя защото в клипа е подобен на 7:30:   http://electricdevelopment.bg/%D0%A3%D0%A0%D0%9E%D0%9A-5-%D0%A2%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%97%D0%98%D0%A1%D0%A2%D0%9E%D0%A0-index246.html
« Последна редакция: 21 Февруари, 2013, 16:58:11 от evgen1 »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #7 -: 21 Февруари, 2013, 17:01:25 »
evgen1, струва ми се че не разбра колегата origo. Той е доста напред с материала и щом ти казва нещо, вярвай му. Не един път съм го послушал и съм се убедил в правотата му. С негова помощ съм докарал един предавател до работен режим. Първоначално и аз си мислех, че всичко е много лесно, но се оказа че не е баш така. Елементите по тази схема трябва да са с много голяма точност спазени и е добре да имаш и хубав уред да ги измериш преди да ги монтираш. Платката от Кипа съм я ползвал и работи добре. Купувай 2-3 броя и си експериментирай с тях. Но ако все пак искаш да се пробваш, купувай частите, лепи и пиши какъв е резултата.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #8 -: 21 Февруари, 2013, 17:21:11 »
http://katalogy.ic.cz/KF525.html
Генчо ето ти изводите

Неактивен evgen1

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Раднево
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #9 -: 21 Февруари, 2013, 18:52:29 »
Понеже съм си твърдоглав,знам,че нищо няма да стане,но се отказвам трудно. Човек с грешките си се учи. За резултат след 2 март,защото няма да си ходя скоро на село,където са ми радиоапаратите.

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #10 -: 23 Февруари, 2013, 00:14:41 »
Направи си трансмитер-че ето една лесна схема, пробвал съм тръгва веднага. http://vrtp.ru/index.php?act=categories&CODE=article&article=1734 Може също да преправиш лесно самия УКВ блок чрез завъртане на кондензаторчетата и сърцевините на бобинките, не разполагам с апаратура и съм постигал задоволителни резултати.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #11 -: 24 Февруари, 2013, 05:28:54 »
Моля, за извинение, че се намесвам и спамя темата на момчето, но:
Цитат
Направи си трансмитер-че
-Е да де, ама директно отива на "сандък с MP3-ка".  Не знам правилно ли съм прочел, но той иска да си пренастрои приемника на  сегашния стандарт 88-108 Mhz.
 Това със бърникането по входните стъпала, също не е добър съвет, според мен. Момчето тепърва започва да се занимава с електроника и с неопитността си (нека не ми се обижда), може да повреди апарата, след което да съжалява.
  Моят съвет е: Ако може, нека послуша Origo, и да експериментира с готовия вече преобразувател за може да разбере какво и как се случва, пък после ...
 Ако има желание да се занимава с електроника - добре е дошъл новият член на форума  :drinks:
Така, че скъпи колеги, ако имате възможност помогнете със съвети и кой каквото може, и си спомнете, че всеки е тръгнал отнякъде, и няма човек който да знае всичко, както и да е роден научен.
Омраз!

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #12 -: 24 Февруари, 2013, 07:56:41 »
Съсласен съм че човек не трябва да се отказва лесно от начинанията си,но започваш да учиш радиотехника чрез настройка на входна част на радиоприемник,особено ако не знаеш какво е това и как работи,е подигравка с тази част от физиката!
0878640251

близо до София

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #13 -: 24 Февруари, 2013, 08:15:19 »
Цитат
Защо да е просто като може да е сложно!
  :unknown:
Омраз!

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: Въпроси свързани със схема?
« Отговор #14 -: 24 Февруари, 2013, 17:48:35 »
Моля, за извинение, че се намесвам и спамя темата на момчето, но:-Е да де, ама директно отива на "сандък с MP3-ка". 
Не е задължително да е mp-3. Преди време си направих едно такова трансмитерче, поставих го в екранирана кутия, за да не се смущава от разни други техники в къщи и му пускам сигнал от компютър (WAV, Flac, Mp-3) кой както му е кеф. Така слушам една Селена, която е на стария обхват навсякъде из къщи с музика която ми е кеф. След това ми попадна още една "Селена" B207 и реших да я преправя на новия обхват. Водих се по схемата на B211, но има разлики не става както при B211 с преместване на 2 кондензатора, наложи се преправяне на едната бобинка (намаляне на индуктивноста) и влезе в честотите от 96-7 до към 107 (без измервателни уреди и генератори, водих се по станциите на DVD-то). По трудно беше поставянето на кордата на ново отколкото пренастройката.. макар че ми беше първата! Вярно, че може би съм бил подготвен повече от човека теоретично...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |