Абсолютно всички лампи независимо ECL, PCL, EL, PL, ECC и т.н. могат да работят без закъснено вклчване на анодното напрежение. Всичко е до конкретната схемотехника в която са включени. В конкретната схема няма значение дали анодното ще се подаде веднага или със закъснение. Митовете които се разпространяват в този форум че някои PCL86 се самовъзбуждат при липса на закъснение в анодното са абсолютно невярни и безпочвени. Ако даден усилвател е толкова нестабилен че да се самовъзбужда при едни условия (на пускане) а при други да не се то значи сериозно трябва да се промени опроводяването, или да се добавят елементи осигуряващи стабилността, на първо място Grid stopper резистори последователно на първа решетка.
Другия аспект който е изтъкнал stoi е верен - отложеното включване на анодното цели да удължи живота на лампите, тъй като се избягва момента на подгряване на катода с приложено анодно при което се претоварват части от катода.
И все пак, нека някой занимавал се със сервизна дейност, или с проектирането на българските лампови радиоприемници от онова време да каже дали се е забелязвала зависимост лампите в приемниците със селенов пакет да се издухват по-бързо от тези в по-старите приемници с кенотронно захранване (което естествено служи като забавен старт на цялото анодно). Ако не е наблюдавана такава зависимост, значи попринцип ефекта е козметичен. Естествено не вреди да го има. Добре е прекъсването на веригата да е преди филтровите електролити а не след тях, че не обичам релета по пътя на захранването от където както всикчи знаем минава и сигнала.