Генераторчето трябва да свърши работа, би следвало минималното изходно ниво да е 19 микроволта което е достатъчно малко. С оглед на това как се осъществява настройката на честотата му и колко е точна скалата предлагам да се настрои точната честота на генератора по честотомера който има rolling_heads било то до получаване на показание 0 при -10.7 или 21.4 мегахерца при настройка +10.7 защото само по скалата точността на настройката може и да не е достатъчна. След като генератора вече е настроен на 10.7 мегахерца ако всичко в МЧ канала на радиото е наред аз практикувам цялостна настройка (а не стъпало по стъпало). Такава и ще опиша тук, ако има някакви проблеми след опита за получаване на такава може да се мине и на варианта отделно за всяко стъпало.
Откача се изхода на тунера от входа на блокчето B2 по схемата на Олимпията. Там се свързва изхода на сигналгенератора с коаксиален кабел. Свързва се цифров волтметър паралелно на C93. Регулира се нивото на изхода на сигналгенератора и се наблюдават показанията на волтметъра в началото ако настройката на МЧУ е доста в страни от 10.7 може покозанията да са ниски и да трябва по-високо входно ниво.
Набавяте си отверка от изолационен материал (стъклотекстолит или друго) с подходяща геометрия и започвате да въртите сърцевините, първо настройвате сърцевината на B2 за максимум, после сърцевината на бобината към C17 след нея сърцевината на бобината към C25, след това бобините към C18 и C26 и накрая сърцевината на бобината към C9. Всичко това го правите търсейки максимум по цифровия волтметър паралелно на C93.
По време на настройката с приближаване към точната настройка стойността на напрежението ще се повиши доста и е възможно някои от стъпалата да влязат в ограничение с което настройката ще стане невъзможна, така че по време на настройката може да се наложи намаляване на амплитудата на сигнала от сигналгенератора така че напрежението да остане в рамките на линейното си изменение (най-малко завъртане на сърцевините да оказва видима промяна на напрежението).
След като веднъж сте минали по всички бобини и сте получили максимум и сте регулирали входното напрежение така че изходното да бъде в рамките на линейното си изменение съветвам да минете по всички сърцевини отново като пак търсите максимум. Вероятно ще трябва съвсем малко завъртане на някои ядра за постигане на максимум. Тази процедура да се повтори колкото пъти е необходимо докато всяко ядро се окаже на максимум без необходимост от допълнително въртене и донастройка вероятно най-късно след 2 - 3 минавания това ще се случи.
Следва да преминете към настройка на средната точка на дробния детектор. Свързвате резисторния делител от два резистора по 300к от C93 към маса и свързвате едната сонда на цифровия волтметър в средната точка между двата резистора. Другата сонда на волтметъра свързвате към горния край на C30 и въртите ядрото на сърцевината на бобината към C16 за постигане на покозание 0 волта. Превключвате цифровия волтметър на обхват миливолти за максимална точност в постигането на 0, обикновено е допустимо отклонение от нулата +-15 миливолта. Откачате резисторния делител и волтметъра.
До тук е настроен дробния детектор и всички кръгове от МЧУ точно на честотата 10.7 мегахерца, но вероятно честотната лента е твърде тяста. Разбира се няма да се яви излишно да закачите изхода на тунера и да чуете как се представя, вероятно ще работи зле (ако предишната настройка на МЧУ и МЧ кръговете в тунера е била твърде далеч от 10.7 ще работи с ниска чувствителност) вероятно ще има изкривявания при прием, като от изорана грамофонна плоча. Сигурно при минимално отклонение от точната настройка на станция ще има гъгнене и изкривявания (ако дори при точна настройка не гъгне). Това засега е нормално. Откачате тунера и отново свързвате на входа сигналгенератора. Пускате сигнал с честотна модулация и честота 1к примерно (не можах да стопля на този генератор от снимката как точно се настройва дълбочината на модулация но да приемем че имате начин да настройвате девиацията в килохерци така и ще описвам процедурата от тук нататък).
Свързвате към горната точка на C40 осцилоскоп. От генератора задавате някаква девиация примерно +-40килохерца и на екрана на осцилоскопа синхронизирате и получавате 2-3 периода от сигнала (синусоида 1к). Започвате на увеличавате девиацията на ЧМ от сигналгенератора докато връхчетата на синусоидата се смачкат или дори се вдлъбнат. Ако видимото на око смачкване стане по-рано от +-70 килохерца девиация ще се налага донастройка. Иначе може да се приеме че е нормално и да не се пипа повече МЧУ. Да си представим че имате изкривявания над +-50 килохерца. Задавате девиация +-80 килохерца и следейки формата на синусоидата на екрана на осцилоскопа започвате леко да поврътвате ядрото на бобината към C26 наляво-надясно като следите как се отразява това на формата. Трябва в една от посоките да намалее смачкването на едната полувълна на синусоидата, завъртате докато това оказва съществено влияние върху формата и го оставяте така (вероятно до половин оборот завъртане). След това завъртате ядрото на бобината към C18 но така че да коригирате формата на противоположната полувълна. Минавате на бобините към C17 и C25 и повтаряте същата процедура. След това вече би трябвало да сте постигнали симетрична и неизкривена на око синусоида на екрана на осцилоскопа (или с минимални изкривявания). Тук вече като забележка е че вероятно ще е възможно с левите бобини от двойките да коригирате положителните полувълни а с десните - отрицателните и обратно, като обаче е много вероятно единия от двата варианта да даде по-успешни резултати от другия така че трябва лично да изпитате влиянието както казах с леки повъртвания на ядрата наляво-надясно и това което влияе най-силно на съответната полувълна да остане за корекция на съответната, идеята е с минимално завъртане на ядрата да се постигне оптимална форма на изходното напрежение. При тази настройка е напълно нормално да спадне леко чувствителността спрямо тази при идеалната настройка на 10.7 мегахерца. За протокола подайте от генератора амплитудна модулация с честота 1килохерц и дълбочина 30 процента и вижте с осцилоскопа до колко добре се потиска този сигнал (в идеалния случай не трябва да излиза нищо) реално потискане спрямо ЧМ 5 - 10 пъти е добре. Ако сигнала е с голяма амплитуда значи има нещо нередно (несиметрия или повреда в EABC80) или прекъсване на някой от пасивните елементи. Ще започнете със смяна на лампата ако има нередност и се надяваме изобщо да няма нередности.
Ако в тази точка всичко е минало безпроблемно закачете изхода на тунера отново към входа на МЧУ и свържете изхода на генератора към входа на тунера (гледам че покрива до 115 мегахерца този генератор).
Подайте сигнал с честота свободна от предаватели (въпреки че няма антена сигнала от УКВ станциите винаги прониква и пречи) някъде по възможност около средата на диапазона. Свържете цифровия волтметър отново към C93. Задайте честотна модулация с 1к и девиация +-50к. С променливия кондензатор намерете сигнала от генератора по звука във високоговорителя (тон с честота 1к) и настройте фино за максимална стойност на напрежението на цифровия волтметър. Започнете да въртите ядрото на анодната бобина на дясната половина от ECC85 до постигане на максимална амплитуда на напрежението на цифровия волтметър. Отново с променливия кондензатор за настройка настройте максимум по цифровия волтметър и пак с ядрото на бобината в анода. Така след 2-3 пъти следва да постигнете точна настройка. Повече не пипайте кръговете на МЧУ на радиото. Евентуално с уговорки е допустимо да пипнете леко ядрото на бобината в B2. Може отново да зададете девиация +-80к (на входа на тунера) и първо с настройката постигате минимално (и симетрично) изкривено напрежение върху C40 и после със сърцевините на анодния кръг в тунера и тази в B2 постигате минимални изкривявания, но мисля че това тук е излишно защото тези два кръга ще са достатъчно широколентови за да предизвикват такива проблеми и настройката им по максимум на сигнала без модулация ще даде достатъчно добри резултати.
След това вече ако всички стъпки са минали добре приемника трябва да приема чисто станциите без изкривявания на звука при точна настройка и чувствителността му трябва да е близка до фабричната (не знам колко е фабрично но едва ли може да се очаква да е по-добра от 30 - 60 микроволта).
Ако все още чувствителността е ниска или някоя от стъпките в настройката не е дала добри резултати според описанието то следва първо да се проверят лампите ECC85, ECH81 и двете EF89 дали са с добра емисия и в изправност. После вече проблеми с прекъснали бобини или разлепени изводи на кондензатори в МЧ кръговете.
Резервни варианти:
Всяко радио и МЧУ дори на приемници от един модел но различни серии е различно и се поддава различно на настройката. На различните Селени които съм настройвал съм подхождал по различен начин в зависимост от това как реагира приемника на съответните настройки. Ако нещо от описаната по-горе процедура по настройка не може да даде добри резултати или не става точно както съм го описал може да се пробва и друг подход:
Първо се извършва точната настройка на всички кръгове и детектора както съм описал. После генератора се настройва по честотомера на честота 10.65 мегахерца и се търси максимум със левите бобини от B3 и B4. След това се настройва генератора по честотомера на 10.75 мегахерца и се настройва максимум с десните бобини от B3 и B4. Това следва да даде относително равномерно и симетрично спрямо 10.7 мегахерца плато и достатъчно широка лента за приемане без изкривявания. Тези честоти могат да се приближават или отдалечават с цел постигане на необходимата честотна лента за прием без изкривявания но без прекалено силно разширяване на МЧ лентата така че да се влоши избирателността по съседен канал.
Това е в общи линии. Изкривявания по време на прием могат да възникват поради много тясна лента на пропускане на МЧУ или поради паразитен прием на АМ поради дисбаланс на дробния детектор. Във втория случай се получава много неприятно изкривено приемане без да се подобрява от точната настройка на честотата на съответната станция. Така че ако потискането на АМ е лошо, следва първо то да се отстрани (смяна на EABC80, почистване на цокъла, проверка на спойките и т.н.) и след това да се повтори цялата настройка на МЧ канала и дробния детектор.
Тъй като всяка настройка както казах е сама за себе си може да се натъкнете при настройката на различни явления които са ви неясни и не съвпадат с обяснението. Ако се случи нещо такова не се притеснявайте да пишете и питате за да мога да дам коректни насоки за конкретната ситуация.
И много внимавайте със сърцевините - предполагам добре знаете и всеки се е парил някога с това сърцевините да се потрошат и да стане невъзможна по-нататъшната настройка. Затова първо трябва инструмента за настройка (отверката от диелектричен материал) да е много точно оформена по гнездото на настройваната сърцевина (ако са различни може да си направите няколко различни отверки). Точното пасване на отверката в жлеба е първата предпоставка за лесно въртене на сърцевините и намален риск от счупване. Както описвам настройката често се налага многократно въртене на сърцевините наляво надясно, ако нещо не е наред при някоя от операциите може да се счупи сърцевина и да стане страшно. Така че пипайте внимателно. Успех!