Здравей! Честито за придобивката! Това е един много хубав грамофон (май е най-хубавия соц грамофон). Ако лагерите на диска и окачването на рамото нямат хлабина то това е един прекрасен грамофон който ще ти служи дълго и щастливо. Но след съответния ремонт на електрониката и евентуално нова доза, но това по-нататък.
Тези грамофони са с колекторен електромотор (като от касетофон все едно) и имат оптична обратна връзка от ротора на моторчето за поддържане на оборотите. Обратната връзка се осъществява с обикновена лампичка с нажежаема жичка и фоторезистор между които се върти диск с отвори. Обикновено след тези години фоторезистора е деградирал и обратната връзка се губи с което регулатора пуска цялото напрежение към мотора и оборотите се повишават драстично. Някои „майстори“ слагат резистори във веригата с потенциометъра за да „докарат“ точните обороти, но това не е ремонт а дори не е и закърпване защото оборотите докарани без наличието на обратна връзка която да ги поддържа варират от най-малкото подухване или прогнозата за времето. Така че вероятно в твоя случай трябва да бъде сменен фоторезистора. В много редки случаи може и лампичката да е изгоряла и това да е също причина за липса на обратна връзка (това поне се вижда лесно с просто око).
Относно 5-цата - там излизат директно изводите от дозата, но не мога да ти кажа в момента кой пин кой е, може да премериш с мултицет кой с кой проводник към хедшела е свързан. Попринцип за да го свържеш към усилвател ти трябва предусилвател за магнитна доза MM (Moving Magnet) ако няма вграден такъв към усилвателя (обикновено вход Phono).
Относно това как се работи с грамофона трябва да прочетеш инструкцията за експлоатация, мога да нахвърлям набързо общите идеи но после трябва да се направи справка за конкретни стойности.
Голямата противотежест в задната част на рамото се върти около оста си и се движи по винтова линия с цел регулиране на силата на натиск на иглата към плочата. Регулира се като първо се откачи антискейтинга (тежестта на корда) и се завърти тежестта по посока намаляване на натиска докато рамото се балансира (без да е поставено на носача плува във въздуха хоризонтално) Това ти е натиск 0 грама. После в зависимост от натиска който искаш да получиш (по спомен за MF-101 2 - 2.2 грама) завърташ тежестта в посока увеличаване на натиска и броиш деленията, като всяко деление отговаряше на 0.25 грама по спомени, но това е на G-602 при твоя може стойността да е друга трябва да се направи справка, ще ти потърся упътване по-късно. Следва настройката на антискейтинга (тежестта на корда) то май фабрично няма много възможности за настройка но като цяло идеята на тази тежест е да създава сила противодействаща на силата която възниква от триенето на иглата в плочата която е насочена напред успоредно на хедшела, и противодействащата й сила която е насочена назад успоредно на оста на рамото. Тъй като двете сили са приложени под ъгъл възниква трета резултантна сила насочена към центъра на плочата, именно тя се компенсира с антискейтинга. Регулировката става като или се следи изместването на иглодържателя спрямо средното му положение по време на просвирване или аз предпочитам като пусна рамото в началото и края на плочата между браздите то да не се тегли силно в едната посока (навън или навътре) а да стои на едно място. Тази настройка не е съвсем точна защото съпротивлението на иглата търкаща в гладка част от плочата не е едно и също с това когато се движи в браздата но е добър ориентир. И така. После вече надявам се знаеш - ръчката близо до окачването на рамото се нарича микролифт с нея вдигаш и сваляш рамото без да го пипаш с ръка, това намалява шансовете да надраскаш плочата. Та така внимаваш като спускаш рамото иглата да не удари в ръба на плочата или да падне вън от него и това е. Но първо ремонта на обратната връзка по обороти. После ако имаш желание и умения ще говорим за предусилвателя, мога да ти предложа схема и съвети за изработката на такъв, както и ъпгрейди по грамофона в случай че се сблъскаш с някои проблеми които те дразнят. Грамофончето е хубаво но рядко става за експлоатация в оригиналния си вид, обикновено си иска едно известно количество модификации.
Ето схемата като за начало, по-късно ще потърся и упътване за 601 сега ти прикачам за 602:
Unitra-G602.rar (4564.94 kB - свалено 409 пъти.)