| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио 86рк  (Прочетена 15187 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #60 -: 09 Януари, 2017, 22:03:11 »
Аз мога да преложа чисто нова кутия от Правец 8Д никога не сглобявана до завършена машина .
Кутия за 8д ми трябва за 8д то,както писах моята е претърпяла пожар и е изгорена от единия край.
73!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Радио 86рк
« Отговор #61 -: 09 Януари, 2017, 23:29:15 »
Добре тогава 2 .  :D

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Радио 86рк
« Отговор #62 -: 11 Януари, 2017, 15:32:49 »
Звучи забавно тая работа с текста, що не направиш видео, да го видим в действие :)
Иначе тия клавиятурки дето колегата продава са супер благи днес си ги получих от еконта чисто нови са!Ако решиш, да правиш свой дизайн на корпуса и клавиятурата са идеални :)
Иначе що не се опиташ да навреш дъното в клавиятура от Правец 16ка доста е обширна вътре има место сякаш и да направиш платка за под бутоните  :)  ще цепи мрака ! 8)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #63 -: 11 Януари, 2017, 20:07:52 »
Звучи забавно тая работа с текста, що не направиш видео, да го видим в действие :)
Иначе тия клавиятурки дето колегата продава са супер благи днес си ги получих от еконта чисто нови са!Ако решиш, да правиш свой дизайн на корпуса и клавиятурата са идеални :)
Иначе що не се опиташ да навреш дъното в клавиятура от Правец 16ка доста е обширна вътре има место сякаш и да направиш платка за под бутоните  :)  ще цепи мрака ! 8)
Вчера поръчах от тези клавиатури за всеки случай,вече мисля  за нов проект който е по сериозен и конкурира с правец8.Засега докато неподкарам радиото няма да се заемам с друго.
Ще кача видео на подскачащия текст.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #64 -: 12 Януари, 2017, 09:36:13 »
Доста е весело,иначе се вижда че компа помни,пише зададената 8 и си прехвърля на следваш ред.Курсора се вижда как се мести на поредната позиция но самия текс подскача  :D.
lz1tka.eu/sandacite/IMG_8763.MOV   
73!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Радио 86рк
« Отговор #65 -: 12 Януари, 2017, 21:04:06 »
леле получих световъртеж  ::)
 :D

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #66 -: 19 Януари, 2017, 12:13:06 »
Поредния подарък за проекта.Пристигна от Москва  писмо с чиповете.Интересното е надписа от митницата че писмото може да бъде отворено от служителите за проверка а също че пише на Испански вместо английски.Пратено на 10.01 пристигнало днес,китайците ряпа да ядат.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #67 -: 20 Януари, 2017, 22:17:03 »
Остана ми малко време да продължа с "играчката".
Установих че липсват синхроимпулси от видеопроцесора.
VRTC от 20(микросекунди) е станал на 15  но HRTC (който е 64) напълно липсва(добре че осцилоскопа има вградена функция за измерване на времето).
Интересното в случая че преди да подкарам картината тези импулси се генерираха безпроблемно.
Всъщност при стартирането те се генерират еднократно и затова надписа винаги си е на място.Но след това спират да се генерират.
Обаче управление на импулсите се генерира софтуерно което ме навежда на мисълта че при следващо четене на данните от паметта някъде се формира грешка.Грешката се изменя и затова картината подскача по екрана.
След подбор на к155ир1 и замяна на кр580ик57 с D8257C подскачането доста намаля.Само да поясня кр580ик57 служи за директен достъп до паметта.
За проба смених видеопроцесора с чисто нов такъв,резултата е същия.Продължавам да копая.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #68 -: 26 Януари, 2017, 22:48:33 »
Засега няма развитие по въпроса освен че днес се сетих за ИМКО4 и неговия D8255AC-5,смених съветския ИК55 но проблема си остана.
От няма къде реших да тегля жички между чиповете.Пътечките между тях са доста тънки и наместа изглеждат като прекъснати.Под микроскоп се вижда че всичко е читаво а и мултицета пищи на връзка.Обаче като знам как навремето руските  инженери са мерели закъснението на сигналите в кабелите на бившото ДЗУ Стара Загора,вече съм склонен да мисля за подобен проблем при липса на друга алтернатива.

Още нещо за съветските чипове.
Ако на съветските чипове фигурира знака РОМБ,то това е производство за военната промишленост и е одобрено от армията!
Стана ми странно че моите р565РУ5 имат този знак и от любопитство прочетох по темата.Доколкото разбрах качеството и надежноста на производството за военни цели е било по-високо от това с чипове и надписа СДЕЛАН В СССР.
« Последна редакция: 26 Януари, 2017, 22:56:26 от lz1tka »
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #69 -: 27 Януари, 2017, 23:14:43 »
БЪРЗА КУЧКА СЛЕПИ ГИ РАЖДА!  :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
ПОДКАРАХ РАДИО86РК!!!!
Работи безпроблемно,проблема се оказа от късо съединение след 10 mf конденсатор за тонколонка и краче на задаващия генератор ик57.
ГАДНО И МРЪСНО КЪСО ПОД ЦОКЪЛА изчезващо само при мерени за късо със сондите на мултицета(лекия натиск при мерене прекъсваше късото).Идеята за това е подсказана в руски форум от колега който директно ме насочи към проблемната зона.
В момента чертая схемата за клавиатурата,готова е наполовина.Както казах ще публикувам всичко от и до за копи от последователи.
След като направя клавиатурата ще си сглобя РОМ памет за бейсика,най накрая да видим това чудо да проработи по подобаваш начин.
lz1tka.eu/sandacite/IMG_8801.MOV


73!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Радио 86рк
« Отговор #70 -: 27 Януари, 2017, 23:21:30 »
ЕЕЕ Браво , супер !  :drinks:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #71 -: 26 Април, 2020, 17:20:31 »
Продължавам по темата...
След 3 години най накрая си направих и клавиатура.
Файловете и схема в архива. Герконите купени в форума,свалени от друг тип клавиатура.
На готовата клавиатура монтирани допълнително 2к съпротивления,на чертежа са като СМД, разлика няма.
Наложи се заради ограничение от 300x300мм. да я разпечатам на два листа А4 поотделно и при прехвърляне да се събере. Не е много красиво начертаната платка, който иска да си я преподреди :).
73!

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 53
  • Населено място: Пловдив
Re: Радио 86рк
« Отговор #72 -: 27 Април, 2020, 10:53:02 »
Браво, получило се е страхотно!!!
А отделните слоеве на платката по какъв начин са свързани, т.е. някаква метализация при отворите има ли или е по друг начин?

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Радио 86рк
« Отговор #73 -: 27 Април, 2020, 14:17:31 »
Браво, получило се е страхотно!!!
А отделните слоеве на платката по какъв начин са свързани, т.е. някаква метализация при отворите има ли или е по друг начин?
Едностранен гетинакс. Както винаги платката е по ютиения метод. Няма металезирани отвори. По чертежа и на снимката се виждат мосчета от проводници където се налага прехвърляне на пистите.
Шината от кабелите е запоена отдолу,по бърз монтаж но и по грозен.Може кабелите да се прекарат и отгоре на платката.Всички копчета работят. Монтажа е много плътен,бутоните са сбити  до минимум :),може да се отдалечат копчетата на 0,2 мм едно от друго за по лесен монтаж.
73!

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Радио 86рк
« Отговор #74 -: 27 Април, 2020, 20:14:28 »
Браво за проекта, заслужава адмирации!

Клавиатурата задължително ли трябва да е ЙЦУКЕН? Аз ако не е qwerty (или явертъ) трудно бих се псрпавил да напиша каквото и да е на нея...

Иначе за двустранните самоделки най-често дизайнът се прави като за метализирани отвори, но вътре просто се слага жичка която се запоява от двете страни. Най-красиво става с едни специални нитове които се пресоват с чук и специален прибор, но такива не се предлагат никъде в страната. Единствено съм намирал в този онлайн магазин в холандия, но ги ползвам само за ремонти в случаите когато извода се е обелил от прегряване и/или липсва.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |