| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: корда за Симфония  (Прочетена 1505 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
корда за Симфония
« -: 22 Октомври, 2016, 16:20:23 »
На един добър съсед, най-вероятно мишки са закусили с кордата за скалата. Радиото е Симфония. Може ли да му помогнем, в смисъл треакторията и?
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: корда за Симфония
« Отговор #1 -: 22 Октомври, 2016, 16:41:19 »
.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: корда за Симфония
« Отговор #2 -: 22 Октомври, 2016, 22:23:26 »
Благодаря, колега Божков! Както винаги, сандъкчиите сте страхотни, така се работи!
Тези дни ще отида да погледна, дали всичко е както ми го представи, все пак е далече от радиотехниката, но все пак е "техничар". Иначе, ако всичко е така, както ми го представи, смятам, че ще се справя, нищо че и аз не съм учил радиотехника. Все пак, да попитам: каква е дължината на конеца, както го посочват други фирми(между крайните възли)?
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: корда за Симфония
« Отговор #3 -: 22 Октомври, 2016, 22:28:11 »
Извинявам се, в множествено число, че са два, както се вижда.
0888981645, 072365106

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: корда за Симфония
« Отговор #4 -: 22 Октомври, 2016, 23:54:49 »
Две са.
Едната за УКВ обхвата-голямото копче,другата за къси,средни и дълги вълни-малкото копче.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: корда за Симфония
« Отговор #5 -: 24 Октомври, 2016, 22:02:32 »
Ясно ми е вече, че са две корди, но още нямам време да отида и погледна, защото до тук предавах описанието на съседа. Все пак, ако някой знае дъжината им, ще ми е по-лесно. Наистина всеки гледа лесното,но като си помисля, че тези дни сменях на един Сателит една от трите (за КВ) и немеца е написал 1080 мм.и всичко заспа!
0888981645, 072365106

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: корда за Симфония
« Отговор #6 -: 25 Октомври, 2016, 08:55:44 »
Слави, дължина според мен не ти трябва, освен ако не купуваш отнякъде готова корда комплект.
Ако навиваш както и повечето от форума корда от макаричка, просто си проследи чертежа, и като следваш пътя, като вържеш демпферната пружина, и докъдето стигне - правиш примка и качваш на насрещника на ролката. Стрелката на радиото си намира мястото опитно, от някое радио на което знаеш честотата на предаване или ако пък държиш на точност - със сигнал-генератора, и я лепваш с малко блажна боя и толкоз! Успех!
Омраз!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: корда за Симфония
« Отговор #7 -: 25 Октомври, 2016, 11:23:49 »
Колега, благодаря! То е ясно, че това е начина, ама нали търсех лесното, както писах вчера.
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: корда за Симфония
« Отговор #8 -: 01 Ноември, 2016, 17:41:59 »
Все пак, да приключиме с темата. Намерих време , отидох, отворих Симфонията и първо трябваше да издухаме на двора няколко милиметров слой прах. Добре, че имаше компресор. Та като като го огледах, "то не били компютри, а компоти". Съседа ме беше засилил, че ще плетеме корди, а се оказа, че е скъсана само на привода на феритната антена, а другите две са здрави!  Но така висяха, че изглеждаха почти като скъсани. Причината, според мен, е че преди 50 и няколко години завода е изоставал с плана за месеца, а не е имало пружинки в склада? И за да спасиме положението са навили спирали на струга, например, от най обикновена стоманена тел. Явно в началото са вършили работа, но с годините са се разтеглили и конците са увиснали. Нали съм "стара къща", донесох истински пружини, натегнаха се кордите, смазах тук там, промих със спрей потенциометрите и превключвателите, нови крушки на скалата и радиото не само светна, ами и тръгна! Вярно, има лек брум, но пък на дълги и средни хвана по 1-2 станции (то в Ботевград и сателитите ми толкова могат), а на къси доста повече. И то с 4-5м. многожилен проводник 2,5 квадрата (това имаше човека) проснати в стаята! За съжаление, на УКВ никакъв шум? Но аз съм до тук. Все пак съседа беше много щастлив, било спомен от дядо му!
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |