| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Приемане с Blaupunkt 5W77 след реставриране и настройка  (Прочетена 4957 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 459
  • Населено място: Пловдив
Колеги, представям ви Blaupunkt 5W77, радиото не е мое, но го ремонтирах, преработих и настроих.

http://www.radiomuseum.org/r/blaupunkt_5w77_5w77k.html

6 лампи: AF3 ACH1 AF3 ABC1 AL4 AZ1

Добър приемник според мен, със стъпало за ВЧ усилване на AF3 преди смесителя. Според мен се получи добър резултат като чувствителност и селективност по съседен канал, имам известни съмнения за селективността по огледален канал, защото доста силно приема станции по огледален канал, особено на КВ. Първия входен кръг нямаше ярко изразен максимум при опит за настройка с тримера в горния край на обхвата ~15 МHz. Може би оттам е проблема. А в долния край на обхвата се настройваше перфектно с бобината.

Първоначално апаратът беше много зле, с опит за ремонт от незнаен майстор, подменен мрежов траф с такъв с отопление 6,3 V, разкачени сума ти жици и доста други глупости. Аз смених 25-30 битумни кондензатори и няколко електролитни, като осмовните филтрови 8+ 16 микро набутах в изкормения неподходящ сменен 47+47, особено за AZ1. Аз монтирах 10+22 микро.
Лампи не съм сменял поради ограничен бюджет на собственика. Въпреки това се приемат безброй станции.

От неподходящия траф използвах направо 6,3 V само за трите скални крушки. За съжаление вторичното беше твърде ниско, затова използвах 2 бр 1N4007, дискретно запоени на неизползваните крачета на и без това почти умрялата AZ1, която си остана само за визия. Освободената намотка за отоплението и пехвърлих за отопление на ACH1 ~1A, с цел да разтоваря другата отоплителна намотка и трафа като цяло, чиито параметри не знаех. Отоплението 6, 3 V  всъщност беше под 6, предполагам, че предишния майстор е използвал първичната за 240 V,  с цел да намали малко отоплението. Другите изводи на първичната не ги видях, не бяха свързани, но и трафът беше леко недостъпен и хич не съм се взирал повече.
Отоплението за останалите лампи загасих опитно с резистор 1 Ом/ 5W и отоплението заспа на 4 V.
Нагласих режимите на всички лампи като посмених някои катодни и гасящи резистори в анодната или на 2-ра решетка вериги....

Първия (анодният) кръг на 1-я МЧУ не се настройваше, поразглобих филтъра, проблемът беше в пукнат кондензатор с капацитет ~ 100p вместо 330p.

Имаше и др. простотии, но не е толкова интересно...

В крайна сметка тествак радиото в реални условия извън Пловдив, и резултатът ми хареса.

Ще кача снимки на шасито в оригинален вид и след ремонта, както и 2 клипа за приема на къси и средни. Клиповете направих на двора, докато поливах китките, затова се чува, вятър, заваля дъжд в началото на клипа, чуват се и гръмотевици - пуканиятя на радиото, както и чуруликането на птички и кучето Джеки на комшията.. Въпреки това мисля, че е интересно.  Предаватели бол, но смущенията в града прецакват всичко.

Използвах около 12-14 м жица за антена на височина 1,5-2м от земята. Като боцнах за земно една стойка за въдица в градинката на "съмни-мръкни" които бяха обилно напоени смущенията на средни значително намаляха.
Вижте и чуйте:

« Последна редакция: 12 Август, 2016, 01:27:45 от dinev66 »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 459
  • Населено място: Пловдив
Къси вълни:


Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 459
  • Населено място: Пловдив
Средни вълни:

/>

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 459
  • Населено място: Пловдив
Схемата (по-нагоре) под последната (предишна) снимка в PDF format:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Чудесно е станало, браво  :bravo: .

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Красавец.


Може ли да споделиш къде и как успяваш да приемаш толкова чисто на средни вълни

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
 :good: :good: :good: :bravo: :bravo: :bravo:
Голямо радио е Блаупункта!!!
Все се чудя, като четох историческите бележки за Тулана, как така е бил предпочетен при такава конкуренция???
За приемането на една станция на 2 места по скалата, мисля че може би излъчването е на 2 честоти. Това  е останало от времето на студената война, когато станциите се заглушаваха...
Още венъж браво за реставрацията!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Прекрасна реставрация както винаги !  :good:

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
И малко реклама: :drinks:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 459
  • Населено място: Пловдив
Красавец.


Може ли да споделиш къде и как успяваш да приемаш толкова чисто на средни вълни

След Йоаким Груево , на около 1-1,5 км преди табеелата на Перущица отляво има малка консервна фабрика - зад нея на баира на около 1 км. Координатите са 42.084083, 24.562513, можеш да ги чукнеш в Google maps. На 10, 73 км по въздух от табелата на Пловдив на Пещерско шосе.
И с настроено радио, макар и с доста изтощени лампи. По-горе написах за импровизираната антена. А имам професионална военна антена от Съби Мезински 40 м, която трябва да вдигна и опъна поне на 5-6 м височина, но все не остава време да изправя 1 мачта, а и материала го имам. Ако сложа и нови лампи на такова радио не зная какво ще се случи...
« Последна редакция: 12 Август, 2016, 21:33:11 от dinev66 »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
А аз си мислех че си успял в Пловдив.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
  Влади тази А серия лампи са много кът . Сигурно нови трудно ще намериш. И сега е добре. Тази антена дето ти  е дал Съби да не е дипол от Р104 ?

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
За приемането на една станция на 2 места по скалата, мисля че може би излъчването е на 2 честоти.
Религиозната радиостанция на КВ-31м, която се чува на български език на две места,
излъчва само на една честота, но това не е голям проблем. Радиото се представя много добре,
като селективност и чувствителност, въпреки старите лампи.

Наклонената стрелка на скалата му придава допълнително "особен чар" !
Браво на майстора за отличната реставрация и за интересните снимки и видео ! :drinks:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 459
  • Населено място: Пловдив
  Влади тази А серия лампи са много кът . Сигурно нови трудно ще намериш. И сега е добре. Тази антена дето ти  е дал Съби да не е дипол от Р104 ?

Здрасти Пане, лампи нови колкото искаш в Еbay но ги дават срещу пари. Аз и не търся за този апарат, защото не е мой. За моите, ти знаеш, аз си купувам, когато си заслужава.

Антената не зная от какво е, приемна антена от дебел многожилен проводник с текстилна, може би копринена изолация. Дълга е 40 м, с изолатори, обтяжки и не знам какво си. Аз съм я взел сигурно преди 3 години, но още не съм я опънал. Приватизирана е от армията.

Ти в Пловдив ли си?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
7 Отговора
21408 Прегледи
Последна публикация 05 Февруари, 2013, 18:42:39
от soton
14 Отговора
8293 Прегледи
Последна публикация 15 Юни, 2014, 21:23:26
от eset2
Радио Blaupunkt 7W79

Започната от dragan « 1 2 » Колекции

29 Отговора
5547 Прегледи
Последна публикация 02 Март, 2019, 22:20:16
от dragan
6 Отговора
2516 Прегледи
Последна публикация 10 Април, 2020, 07:12:00
от георги_ат
1 Отговора
1746 Прегледи
Последна публикация 10 Октомври, 2022, 08:34:24
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |