| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ЕЛЕКТРОГЕНЕРАТОР ОТ ДВИГАТЕЛ С КОЛЕКТОР ДАДЕН НА КЪСО  (Прочетена 5657 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
правя опити взел съм двигатела от перлата 05 и съм го сложил на патронника на струга , като му използвам различните обороти но няма ток няма никакъв резултат , ако е възможно някой да ми прати схема на свързване на този двигател но преправена за да работи като генератор.

С такъв двигател не съм пробвал.
Но можеш да пробваш ако включиш кондензатора паралелно на пусковата намотка -тази с по- голямото съпротивление. Пробвай с различни стойности на кондензатора.

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
мисля че това е схемата

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Двигател който от години не е работил, няма как да се самовъзбуди. От остатъчния магнетизъм не е останало нищо! Пусни го ммалко като мотор или по-добре му пусни на някои от намотките постоянно напрежение 10-20волта за кратко. После пробвай да го завъртиш с кондензатор  паралелно на някои на намотките.
От тук нататък следват неприятностите! На празен ход е почти сигурно че ще се възбуди, но в зависимост от оборотите и капацитета на конд. може да се получи резонанс и напрежението да се окаже в пъти по-високо от номиналното - пробив в изолацията на намотките и кондензатора. Под товар може да не се самовъзбуди.
Истина е че всички ВЕА-та са с такива генератори, но те работят паралелно с мрежата и там проблема с консумираната реактивна енергия(за възбуждане), не стои така. Мрежата е източник и консуматор "с безкрайно голяма мощност", т. е. казано просто устройствата свързани с нея, трябва да и се подчиняват(синхронизират) с нея.
И накрая, такъв генератор като самостоятелно устройство, може да работи само при константен товар, кондензатор и обороти и пак не е сигурно, че ще работи стабилно...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Вярно е! Уж в българската публикация няколко поста по-рано са представили доста „розови“ данни с товарен ток променящ се в широки граници а честотата и напрежението като че са доста задоволително стабилни, но там и мотора е доста мощен, та не знам наистина трябва да се имат предвид проблемите които могат да възникнат. И най-вече да се пробва, ясно е че накрая може моторчето да стане зян, поне не му свързвай чувствителни консуматори че да не бастисаш и тях.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
И нещо друго се сетих.
Този мотор изглежда голям но в същност е твърде маломощен.
Не знам какво мислиш да захранваш с него -лампа или поялник но повече мощност няма как да извади.Мисля че мощността му беше 200-300вата.Изглежда голям защото е с повече чифтове полюси.

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
Силата ме устройва , но проблема е че днеска го въртях часове напред назад на всякъкваи обороти но за успех получих   на скоростта за цетруфуга само 4V. Слагах кондензато тежи 10кг зелен на табелката пише 220 uf не знам от какво е.       
А на скоростта за пране няма никакъв резултат.

След неуспешния опит пробвах с трифазен 3kw двигател със същия кондезатор завъртях го и получих чакания резултат пробвах с 100w крушка свети , но за двигатела на перлата ще го мъча още докато не стане.

 
Главната идея е да произвежда ток на скоростта за пране.

с.пране - бавните обороти
с.центрофуга - бързи обороти

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ами пробвай както ти каза колегата да го захраниш на 220 волта от мрежата да поработи малко като мотор та да се получи остатъчен магнетизъм в ротора, така може от годините и да се е размагнитил и затова да не се възбужда. Все трябва да стане  не виждам причини точно тоя мотор от Перла да не може да влезе в генераторен режим освен ако е такъв без работен кондензатор а с екранирани полюси, но до колкото ми е известно тази концепция не се прилага при мотори с такава мощност.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
Поне половин час въртя на празен ход , после му пуснах 12v от батерия за 10 мин. , но нямаше възбуда.

Имам два двигатела от перла ще ги свърза чрез ремък 1:1 единия двигател а другия генератор , ще ги пусна и двата да работят , чрез ключ ще превключа от режим на двигател на генератор.

Ако не стане се отказвам. :flag_of_truce:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Този кондензатор 220 мкф е твърде голям. За 50Хц е около 15 ома товар, това е почти късо за този двигател. пробвай с 10-30мкф, може и да стане!
Освен това тук пусковата намотка е и работна, така че може би трябва да се свържат 2 кондензатора паралелно на двете части от съотвената намотка(за съответната скорост). Двете части от намотката са ориентирани на 90град. в пространството, така че вероятно има значение.
То в Перлата май има 2 конд. по 10мкфд.
« Последна редакция: 11 Август, 2016, 19:05:20 от styrshel »

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
на 50% съм готов на оборотите за центрофуга стана генератор :dance: , но за оборотите за пране (бавните)
получих 1,5V .  и не стана работата. Утре продължавам ако някой иска да начертае една схема която да ми помогне :writer:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не съм сигурен че в режим с 16 полюса ще иска да влезе в генераторен режим.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |