| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Гаранционно обслужване на техниката закупена от ,,Кореком”  (Прочетена 3110 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Наскоро отворих един телевизор Шарп от 1986 година, закупен от кореком и по платката ясно си личеше че е ремонтиран. Нещо дребно - кондензаторче и съпротивление,но си личи че е пипан. Стана ми интересно именно поради този повод как се е осигурявало гаранционното обслужване на техниката закупена по ,,второ направление”. Имали сме тогава много добра мрежа от сервизи и техници, но все пак разликата между Велико търново и японски Шарп да речем е от земята до небето - и като елементна база, и като монтаж. Според мен най трудно е било доставката на резервни части. Нека някой който се е сблъсквал навремето с този проблем да напише няколко реда. Във форума може би има и хора занимавали се професионално с това.  За мен, а предполагам и за другите ще бъде интересно да научим нещо повече по темата.  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Разликата между Шарп и Велико Търново от един и същи период е единствено в елементната база и то не чак толкова до там. В никакъв случай не е „от земята до небето“ и в това сам може да се убедиш като ги отвориш един до друг. Точно монтажа не се различава по нищо. Така или иначе мисля че са били ремонтирани в специални оторизирани сервизи за целта. Знам от лични познати с телевизор Сони че от Кореком са идвали да го вземат за ремонт, значи те са осигурявали ремонта, но в какви сервизи нямам представа. Може да са имали сервиз който съответно си е снабден и с техните си части.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
По късно днес ще кача снимка на шасито. Разликата между двете шасита е очевадна и не е само в елементите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ще се радвам да видя снимките. Може да си попаднал на някои от онези екземпляри с много модерните за 80-те „печатни“ резистори.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
овекът
« Отговор #4 -: 16 Юли, 2016, 19:10:12 »
Разликата е повече от очевадна не само в елементите! Монтажът, ах какъв монтаж!  :o  Снимай, човече и пускай снимките. Аз пък като се прибера , ако не забравя ще снимам платка от касетофонче HITACHI и такава от Ехеее какъв само кас'тофон- РМС 323   ???  , произведен двадесетина години след японския. Ма никаква разлика няма!  :D  И двата са свирили, особено вторият- от време на време.
КОРЕКОМ си имаха собствени сервизи в окръжните градове. Дерибеите там ходеха чат-пат на обученийца- кой в Япония, кой в Германия, кой помня ли де още. Тия техници бяха с ранг на заместник-министри. Да се добереш до тях беше също толкова сложно. За  Варна Човекът с главно Ч беше всеизвестният Володя.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Тук въпроса не беше колко лесно се отлепят пистите, каква солдер маска има платката или колко студени спойки има, а ставаше въпрос че едва ли не има някакъв извънземен монтаж с който в обикновените сервизи не могат да се справят, а това не е така, става дума за печатен монтаж, такъв е във всички уреди от както се е появил, такъв е и сега, само дето сега има и SMD. Много по-различни са причините да не се справят по нашенските сервизи с тях - липса на схеми, непознаване на съответните схемни решения и както се спомена липсата на оригинални резервни части.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Верно е,имаше специализирани сервизи за корекомска техника и такава от т.н. "второ направление" купена от моряци,пилоти и шофьори на международни превози.След 1980 когато напълно усвоиха производството на кондензатори и полупроводници особени проблеми с набавянето на дребни части не беше голям проблем.Ако се отнася за някой специализирани детайли или се ремонтираха по възможност или се доставяха някак си от "гнилия"запад.Някой сръчни специалисти се изхитряваха да пренавиват ТХО.Въобще самото понятие телевизионен техник сега може да се обясни малко трудно,защото времената вече са други и хората доста обогатиха техническата си култура.През далечните вече времена,60-те 80-те години да си професионален телевизионен техник автоматично те поставя в средата на интелигенцията,особено в по малките населени места.Техниците на кореком бяха своеобразния връх на тази пирамида,вниматели и акуратни при работа...телевизионните,радио и телефонните техници заемаха особена ниша на уважавани хора.По старите помнят.Сега вече е друго :drinks:

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Аз също познавам техник който е работил към сервизите на кореком и ми е казвал ,че всичката западна техника се е ремонтирала отделно от останалите ширпотреби от рода на "София", " В. Търново " , "Електрони " , "Рубини" които са киснели всяка седмица за ремонт на едно или друго нещо . Освен това тези сервизи са били оборудвани с западна измервателна техника с която е било удоволствие да се работи !

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Отказах се да правя снимки - не ми се влиза в спорове. Много теми са се завъртяли в спор дали техниката от източния блок е по -добра или от западния. Не искам и тази тема да става така. Разлика има. Например телевизорите Велико Търново вътре като ги отвориш приличат така сякаш са правени 70те години, а са от края на 80те или изостават с около 10 години (не че са лоши), но са обикновени. И като сложиш факта колко хора са точили лиги по витрините на корекома  :D Тук спирам! Благодаря за хубавите примери които давате.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Пак старата плоча,изтока или запада.....това са глупости.
Друго исках да кажа,хората бяха някак си по просто устроени,радваха ги по обикновени неща.Самата телевизионна техника беше не така позната и на хората коита бяха с нея на ти се оказваше уважение.Понякога за добрите техници се чакаше по седмица...както се казва докато ти дойде реда.Иначе за Велико Търново 84 си беше отличен телевизор,е имаше и доста по добри но си беше машинка достойна за уважение.Володя Мирков наистина си беше и още е Техник с главна буква,пък и не само той.По правило по правило всяко що годе населено място си имаше съответните уважаеми техници.Истина е че поредпочитаха българските Великотърновци,Софий и Кристали пред руските цветни.Западни просто нямаше на пазара.Това донякъде стимулираше нашето производство.Това се промени донякъде след като се появиха Електроните 380 серия и по следващите....няма какво да си кривим душата.Пък и това е що годе някакво основание да имаме някаква гордост.Произвеждали сме нещо стойностно.radio-hobi е прав,тези специализирани сервизи наистина бяха обезпечени с по сериозна и качествена сервизна техника спрямо другите.Техниците на Кореком ходеха на специализация в западни заводи,варненските примерно ходеха в Telefunken.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Страхотна тема! Впрочем каквито и български телевизори/монитори да съм отварял съм забелязал, че кинескопите или са японски или полски , ние явно не сме правили CRTта .

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Имаше и WF! Аз като служител в Нов содов завод се добрах до такъв ВТ 85. Заформи се една далавера- Нов содов започна сериозен износ на сода на Запад и се постигна договорка със Завода във Велико търново да им бъдат отпуснати ХХХХХХХХ долара за доставка на кинескопи, като 30% (примерно) от производството трябваше да дойде в Девня. Правеха се списъци, профкомитети, партийни секретари се намесваха- гладът за светни телевизори бе огромен! Та ме огря и мен Слънцето от тия сделки. По-късно се премина на директни доставки на видеорекордери, хладилници, прахосмукачки, ютии и даже дънки.Та въпросният телевизор ВТ 85 беше с германски кинескоп WF. Излезе уникална машина! Смених само PAL/SEKAM декодера и години наред го гледахме без проблем. Интересното беше че няколко месеца след покупката започна да спира да работи произволно. И после сам тръгваше. Имах приятел в сервиза, беше ми казал какво да проверявам. В момента в който отворех телевизора той започваше да работи. Един хубав ден спря отново, отворих го изпълних заръките, но.... Няма и няма! Закарах го в сервиза, пуснахме го- бачка! Поседя седмица там, после си го прибрах и така и повече не прояви дефекта. Тогава тръгна и вица, че най- добрият техник за цветните телевизори бил шофьорът на сервизната кола, който вози телевизора ми! :D Та имаше определено добри разработки, които обаче след етапа на внедряване в производство влизаха в омагьосания кръг който ни е познат на всички (почти! :D) и от който трудно се излизаше.....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
И WF има, да. И ВТ`85 със Самсунг кинескоп има.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: anton_orush@abv.bg | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Коя е тази марка ,,WF"? Безкрайно са ми интересни тези истории за ремонтното дело. Може би трябва да съберем малко повече информация и да направим нещо като статия за да има информация след време, защото всичко това се забравя, а и няма много хора вече които се занимават или са се занимавали с ремонтно дело. По други форуми за ремонт също съм срещал такива теми за ремонти и съм ги чел с голяма охота. Някъде бях чел и статия, мисля че беше в ,,Направи си сам” точно за глада за телевизори и как е имало хора които са се опитвали част по част да съберат и да си сглобят цветен телевизор.

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Склада на Кореком за частите се  помещаваше в  мазето на хотел Рила , имах  допир  до   този дето  ограби склада  трябваха ми тон ролки за Сони ТЦ765   и когато  му се обадих  той ме застреля с абсурдна цена нещо от сорта  200 долара .Аз бях взел  Сонито за  почти толкова ,и да ми ги продаде  условието  беше да  му занеса  магнета  да го "сервизира" аз отказах и му теглих една  пространна ...... После  този  същият  направи  магазин за части   близо  до Женският  пазар   и там  цените бяха абсурдни  ! Инак се  правеше  на благодетел  също като Йонко (ЙО МУЗИК)  .Налапаха се  като  хамстери и  започнаха  бизнес с крадени  части  .доста  сервизи  имаше  по онова време най-великите  бяха  на  Одрин и Стамболииски  колко са  изпатили от тези "майстори" поне 10 човека  познавам включително и баща  ми ! С 300 зора взехме електрон  с пал/секам  на 8ят месец  позеленя и там беше  гаранционният сервиз ,викнахме човек  дойде  отвори ТВ и свалик шасито и стана цветен ,вдигна го и позеленя  и така 6 -8 пъти  така и не разбра  какво  му е остави  го отворен (непломбиран) и каза "Утре в сервиза " .Брат ми  откачи  и го  разръчка  оказа се че  пресовката  на 1 транзистор  не е читава  и прекъсва  крачето  към  кристала  смени  го и тръгна  онзи на другият ден  дойде  да го вземе  и гледа ТВ  бачка  .Брат ми  му каза да го пломбира и да си  ходи  ,та и така стана  ....Майстори  та дрънкат  ??? ??? :--- :--- :---  От тогава  като чуя  майстор и изтръпвам
Удрииии!!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |