| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за УКВ блок  (Прочетена 2821 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Питане за УКВ блок
« -: 25 Май, 2016, 22:05:34 »
Радиоприемник ''Симфония'' / пуснах го в действие , но реших да настроя малко УКВ - то . И двата керамични кондера се счупиха . Смених ги с други и сега не мъцва изобщо .
Питането ми е : Имам блок от ''Селена '' , ще стане ли да го монтирам  него ? Правил ли  го е някой ?
Или да му търся друг - лампов , дето е здрав .

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #1 -: 26 Май, 2016, 07:50:51 »
Ще стане.
Слагал съм и транзисторни собствена разработка.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #2 -: 26 Май, 2016, 09:52:58 »
Ще стане.
Слагал съм и транзисторни собствена разработка.

Благодаря ! Ще го почвам , и ще пиша за резултата .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #3 -: 26 Май, 2016, 10:01:28 »
Мисля, че няма да стане директно да се ползва сигнала от УКВ-блока на Селената, прекалено е слаб. Пробвах преди време от настроя МЧУ-тата на един "Концерт", взех сигнал от платката на Селената, от блока не става.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #4 -: 26 Май, 2016, 10:29:36 »
Трябва да става, във форума на силистренския сайт имаше тема, даше със снимки на блок от Селена монтиран на шаси „Мелодия“. Ако УКВ блока от Селена е правилно настроен и МЧУ на ламповия приемник е също добре настроен няма проблем, е да естествено сигнала е малко по-слаб, това го пишеше и там в сайта но лесно може да се добави и едно допълнително стъпало МЧУ. На първо време обаче мисля че ще стане и директно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #5 -: 26 Май, 2016, 11:05:55 »
С УКВ-блок от Селена В-216 с пренастроен обхват 87-108 MHz и едно транзисторно стъпало по МЧ става много добре.
По принцип ще работи и с УКВ-блок и от други приемници.
Пренастройката на ламповия УКВ-блок си е направо мъка и със съмнителен резултат.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #6 -: 26 Май, 2016, 13:25:01 »
Да, без поне едно транзисторно МЧУ стъпало, не става, сигнала е слаб, колегата да пробва и ще се убеди.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #7 -: 14 Юли, 2016, 14:53:39 »
Да, без поне едно транзисторно МЧУ стъпало, не става, сигнала е слаб, колегата да пробва и ще се убеди.

Всичко както трябва направих , с блока от селена . Не ще , и не ще . Междувременно ми попадна УКВ блок от ''Акорд '' . Шасито беше в кофата за боклук. Изчистих  го измиха го с с спирт , и го монтирах на ''Симфонията'' Тръгна от раз . Сложих му и РСС88 , на още по добре се получи .  Обаче  от блока излизаха ДВА кабел ширмовани ? Единия беше изход , а другия така и не разбрах какъв е . Оставих го ''плаващ''  . И по схемата не го виждам /

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #8 -: 14 Юли, 2016, 16:17:19 »
Другия кабел е КВ лупата, щом не го ползваш - махай го.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #9 -: 14 Юли, 2016, 17:21:43 »
Другия кабел е КВ лупата, щом не го ползваш - махай го.

Ясно , отлепям го !     :hi:
« Последна редакция: 14 Юли, 2016, 20:00:41 от Gabo »

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #10 -: 14 Юли, 2016, 18:53:21 »
Цитат на: радиото
Междувременно ми попадна УКВ блок от ''Акорд '' . Шасито беше в кофата за боклук. Изчистих  го измиха го с с спирт , и го монтирах на ''Симфонията'' Тръгна от раз .
Какво означава тръгна от раз ?
Чуват ли се всички радиостанции от 87.5 до 108 MHz ?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #11 -: 14 Юли, 2016, 19:24:00 »
Какво означава тръгна от раз ?
Чуват ли се всички радиостанции от 87.5 до 108

Една българска и една румънска . Ще правя настройка. Междинката е на 100Мнц. и си е добре . Мисля да му сложа приставка за разширяване на обхвата. И тогава да  бърничкам   блока .. ( Ако е крайно нужно ) . Щото така прецаках оригиналния .
« Последна редакция: 14 Юли, 2016, 20:00:10 от Gabo »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #12 -: 14 Юли, 2016, 20:13:39 »
Така е пренастройката на ламповите блокове с вариометри е доста трудна задача и аз имам отворен един такъв проект но засега нямам успех. И аз съм останал на ниво приставки на ламповите приемници засега, а и освен това лошото е че като го пренастроиш дори да е идеално и да покриеш целия обхват, така или иначе чувствителността е малка защото си е такъв приемника. С приставката чувствителността се вдига и започва да отговаря на съвременните критерии, така че от всякъде си има плюсове приставката. Да, разваля кефа, не мога да си представя че слушам изцяло лампов приемник от антената до високоговорителя, ама няма как.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #13 -: 14 Юли, 2016, 21:41:24 »
УКВ то от акорд или мелодия се пренастройва елементарно. Вече е доказано от няколко човека във форума.
Ключът е в смяна на сърцевините на вариометрите с възможно най дебелите които влизат.
Имаше и тема на колега който е попаднал на оригинално настроен на западния стандарт модул, но не мога да я открия.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Питане за УКВ блок
« Отговор #14 -: 14 Юли, 2016, 21:56:43 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |