Въпросът ти дали и двете да са заземени ми разкри нуждата от малко обяснение. Генераторите на енергия и консуматорите са т.нар. двуполюсници. Крушката, котлона, батерията са все двуполюсници. Системата образувана от антената и земята също е двуполюсник, но малко по-особен. Основен параметър на една крушка е нейното съпротивление, което определя колко мощност ще се разсее в нея и следователно колко светлина ще се отдели. Този параметър обаче наричаме СЪСРЕДОТОЧЕН параметър, т.е. приемаме крушката за една точка в пространството с дадени електрически характеристики. Така е и с котлона, и с батерията. Котлона има съпротивление, батерията - напрежение (в повечето ситуации вътрешното ѝ съпротивление е толкова ниско, че можем да го пренебрегнем, т.е. да приемем че тя може да отдаде толкова ток, колкото ни е нужно, но ще си подържа напрежението номинално. Това важи за малки товари все пак.)
Антената обаче не е самотно тяло. Тя е проводник, но нека не забравяме, че образува система с друг такъв проводник - земята, в твоя случай окръжаващата среда като цяло. Тя прехвърля енергията, която си генерирал в тази система, карайки цялото земно електромагнитно поле наколо да трепти с честота 1МХц, излъчвайки тези трептения. Нека погледнем какво имаме при теб, ако построиш схемата.
Това е опростена схема, разбира се. В ляво имаме генератора с неговото вътрешно съпротивление Rg. Тъй като е генератор на правоъгълни импулси, можем да приемем с приближение, че има много ниско такова и да го пренебрегнем.
Генератор на напрежение наричаме идеализиран генератор без вътрешно съпротивление, т.е. колкото и ток да дърпаме от него, той си държи напрежението. Има паралел с генератор на ток, т.е. даващ такова напрежение, че държи определен ток през произволен товар. След това имам разделящия кондензатор Cs. Неговия капацитет е толкова голям, че за 1МХц капацитивното му съпротивление е много ниско, например за 500 нанофарада кондер той е само 0.318 ома! Решаваме, че все едно го няма във веригата. АНтената ти е представена от една опростена групичка от резистор Ra и кондензатор Ca. Ra представлява съпротивлението на излъчване, твоето "котлонче" което ни показва
колко от енергията реално ще се излъчи в пространството. Кондензатора Ca показва капацитета между антената и околната среда, да кажем земята. Тъй като антената ти е късичка за тия честоти, то тя има
силно капацитивен характер и Ca има голяма стойност, а Ra е много мъничко. По тази и причина повечето енергия отива върху Са, а не върху Ra!!! Са е реактивен елемент, т.е. той се зарежда и разрежда, връщайки енергията обратно към генератора, не я излъчва. Как да компенсираме този проблем? Можем последователно на антената да добавим
индуктивност. Тя има обратен на капацитета характер и ще подобри напасването между генератора и антената (товара).
Много хубаво, сега имаме бобина и антена, като цяло по-добър товар. Проблемът е, че товарът сега е скрит зад индуктивност и генератора все едно ще бута скала нагоре по хълм. За да напаснем това ново нещо пък към него, трябва да свържем някакъв
капацитет С паралелно на генератора. За да можем да напаснем генератора към променливия характер на антената правим този капацитет променлив.
Така можем да кажем, че сме сложили
LC звено за настройка.
Сега може би си даваш сметка, че въпросът ти "Трябва ли и тук да е заземено?" е силно резонен - РАЗБИРА СЕ! От къде иначе ще се затвори веригата между антената (товара) и генератора (източника)? Нали са ДВУполюсници?
П.П. Ето тук има калкулатор на капацитивното съпротивление на кондензатор при дадена честота -
http://www.sengpielaudio.com/calculator-RC.htm П.П.П. О да! Забравих - бобинката, добавена към къса антена, компенсираща капацитивния ѝ характер, се нарича УДЪЛЖИТЕЛНА бобина. Поради самоиндукцията, тя буквално ЗАБАВЯ тока през антената, карайки ѝ да изглежда за генератора ПО-ДЪЛГА. Капиш?