| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P  (Прочетена 7208 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Купих останките от нея от един колега . Липсват като за начало освен всичко двата поялника вакум помпата мрежовия , педала и няколко куплунга . До тук нищо фрапиращо . Налични са оригиналните платки които по моя преценка са контролирали градусите . Прекопах интернета схема не открих . . А на платката литсва интегралата и мощния  тиристор . Според мен е тиристор . Според вас ако сваля схемата ще можете ли да ме насочите към някоя интеграла вижда ми се по добре да е с оригиналните контролери все пак са weller . :)
Бат Сашо :)

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 204
  • Населено място: SF
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #1 -: 14 Април, 2016, 20:05:43 »
Това претендира да е за модел DS80, дано помогне...

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #2 -: 14 Април, 2016, 20:26:22 »
Моятнчип е с 16 крака и нямам транзистори освен този ключовия . А сега де свалих схемата ще е я кача . Ако някой я пречертае на компютър  . За да е достатъчно четливо че аз нямам вереме
Бат Сашо :)

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #3 -: 14 Април, 2016, 21:47:54 »
Колеги свалих схемата . Да почва гадаенето на интегралата ако някой има такава станция може да сподели каква е , би било много хубаво.

Извинте ме за , чертаенето . Доста е зле но бързах :)

Първо краче нямаше как да го упределя :(
Бат Сашо :)

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #4 -: 14 Април, 2016, 23:31:15 »
Здравей, Weller използват специализирана интегрална схема на телефункен, в тази серия от станции. Интегралната схема е - U 106 bs. Тази схема е модифицирана за няколко модели, и за твоята станция става.

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #5 -: 14 Април, 2016, 23:34:53 »
 :( :( :( Значи забравям за тези контролери . Мерси все пак . И аз я видях колега е леко лъжец на снимките които е сложил на едната платка я има но при мен дойдоха с някаква интеграла с 14 крака и изтъркани надписи . Абе българска му работа .

Тази схема ще свърши ли работа гоним все пак що годе точност  :crazy:
Бат Сашо :)

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #6 -: 15 Април, 2016, 00:21:03 »
 Схемата която си поставил, е за поялник 24V но с термо датчик  - К тип, не е за термо съпротивление. Като цяло, ще стане за масовите китайски поялници от този тип. Малко му е ниско захранващото напрежение на трансформатора.  Вторичното напрежение трябва да е на 24v, за да може да вдигне градусите. Предния ми пост се изгуби.
« Последна редакция: 15 Април, 2016, 01:00:59 от didov »

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #7 -: 15 Април, 2016, 00:39:55 »
Мерси за съвета, за захранващото съм съгласен . Според вас нестабилна ли ще е
« Последна редакция: 15 Април, 2016, 01:04:32 от Runtav69 »
Бат Сашо :)

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #8 -: 15 Април, 2016, 01:40:16 »
Тази схема съм я правил за един познат, работи много коректно. Поддържа температурата в рамките на 2*С. Като изпълнение, е с една идея по добра от твоята. Изходната част е с триак, захранването на нагревателя е директно от вторичната намотка. Ако се спреш на нея, ще ти напиша какви промени съм направил по схемата.

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #9 -: 15 Април, 2016, 07:26:36 »
Хареса ми кажете промените ако можете :)
Бат Сашо :)

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #10 -: 15 Април, 2016, 20:21:40 »
Колега интегралата ми се вижда незахранена на твойта схема как работи ? Тогава  :master:

Извинете ме недогледах
Бат Сашо :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #11 -: 15 Април, 2016, 20:38:26 »
Най-добре ако е за поялник с термодвойка монтирай директно в дръжката на поялника една такава интеграла:
http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/AD594_595.pdf
Да ти изработва напрежението, хем прави компенсация и на температурата на студения край. Другите решения са компромисни защото студения край на термодвойката се затопля при работата значително и увеличението в неговата температура се натрупва като температурна грешка на поддържаната температура. Не че е кой знае колко критично това, но все пак ако очакваш да се държи температурата която си мислиш е добре да я има тази компенсация. От там насетне един компаратор с разумен хистерезис да включва и изключва нагревателя и си готов. Естествено е нормално да се очаква пререгулиране от +-4 градуса, но това за поялник е повече от нормален диапазон.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #12 -: 15 Април, 2016, 22:14:03 »
В схемата, слабото място е захранването. Преработил съм го така. Използва се трансформатор мин. 50w, с две напрежения по 12V. Цялото напрежение 24V се подава към триака, а половината за стабилизаторите. Така както са го оставили 5v да захранва LM324, прави проблеми в поддържането на температурата. Затова съм вдигнал захранването на LM324 на 9V. Това захранване 9V се свързва само на 11 pin на lm 324. Другото напрежение от 5v, остава за управляващата част.
Елементите по допълнителната схема са следните. Грец - 25v/0.5A, С1- 1000mf/25V, диод - 1N4004, С2- 100nf/керамичен, С3- 100mf/16V, С4- 100nf/полипропилен, С5- 100nf/керамичен, С6- 100mf/16v. Общата филтрация съм я гледал на осцилоскопа и е добра. Няма нужда от дросел. IC1 - стабилизатор 7809, IC2- стабилизатор 7805. Светодиод зелен, резистор - 1k. Другият светодиод в схемата е червен, за контрол на загряването.
Ето и промените в основната схема.
« Последна редакция: 15 Април, 2016, 22:22:18 от didov »

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #13 -: 15 Април, 2016, 23:41:47 »
Налепих я набързо на универсална платка дава на късо някъде найн вероятно е lm324 ще купя нова да пробвам а схемата има ли печатна платка да не си играя с тия универсални . :writer:         И другия въпрос диода какъв е на схемата че е свето свето е но мигащ или обикновенд
Бат Сашо :)

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Re: Реставрация на поялна станция WELLER DS 100P
« Отговор #14 -: 16 Април, 2016, 00:04:31 »
Пропуснах за LM 324. Плюсът е на pin 4, минуса на pin 11. На схемата са обърнати. Входовете 12 и 13 са разменени. Ако ще ползваш точно LM 324 са така изводите. Можеш да ползваш и други ИС. LM-124, LM-224, LM2902.  Свето диода е обикновен, не е мигащ.
« Последна редакция: 16 Април, 2016, 00:16:20 от didov »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |