| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Изходен трансформатор-въпрос  (Прочетена 5193 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Изходен трансформатор-въпрос
« -: 06 Април, 2016, 22:00:07 »
Тъй като познанията ми в нискочестотната техника не са задълбочени имам един въпрос?С изходни трансформатори от радиоприемник ,,Хр.Ботев" може ли да се изгради висококачествен усилвател.Тъй като той е най-важната част за да се получи широк честотен обхват.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #1 -: 06 Април, 2016, 22:11:24 »
Боби, зависи с каква крайна лампа искаш да бъде усилвателя  :)  .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #2 -: 06 Април, 2016, 23:41:12 »
Не знам, как са намотъчните му данни, и сечението на магнитопровода. Да си призная никога не съм виждал на живо изходен траф от Христо Ботев, мисля че трябва да става. Най-важна е индуктивността на първичната, ето тук колегата stoi ако не се лъжа си прави НЧУ с трафчета от Мелодия, с по-хилав магнитопровод, и вероятно по-ниска индуктивност на първичната и изкара умопомрачително лош бас със завал под 100 херца, докато при мен с трафчета от Пирин при 25 херца съм на -3 децибела. Неговите високи пък бяха брутално по-добри от тези с пиринските трафчета, така че зависи изключително много! Все пак съм малко скептичен към това трафче от Ботев.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #3 -: 07 Април, 2016, 00:08:26 »
Пробвай схемата от Ботева с 84. Ама разкарай предусилвателя, ще измислим друг и ще запее хубаво.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #4 -: 07 Април, 2016, 08:19:39 »
Голяма сърцевина,от тънки ламели,с много силиций-добър бас.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #5 -: 07 Април, 2016, 11:05:45 »
Изходният трансформатор на "Христо Ботев"
е не по-лош от който и да е друг от лампов радиоприемник.
И нищо не пречи да се експериментира с него.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #6 -: 07 Април, 2016, 11:31:28 »
Еми тогава Боби давай по схемата която ти изправих с 6Н23П E(P)CC88 в SRPP и EL84 крайна. Резултатите няма да са лоши.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #7 -: 07 Април, 2016, 14:34:23 »
Изходния тр-ор на Хр. Ботев е със сечение на магнитопровода 2,5-3 кв.см. Това прави мощност около 1-1,5 Вт. Изходните на Акорд, Мелодия и т.н. са със сечение 5 кв.см. Това вероятно се отразява не само на мощността но и на честотните характеристики. Съгласен съм с Ориго че трансформатора е най важен, но за добра честотна характеристика е важна и лампата, режима,  пентодно или триодно свързване. Неизвестните са много, нека Боби си реши какво ще прави. :)

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #8 -: 07 Април, 2016, 15:35:49 »
Този трансформатор е пресметнат за работа с EL 84.Лампата е качествена и може се получи качествен усилвател,но дали трансформатора ще се справи с качеството или ще ореже честотния обхват от към високите честоти които са ми по необходими.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #9 -: 07 Април, 2016, 17:15:33 »
По скоро ще ореже ниските. На високите би трябвало да е по-добър, защото е с по-малка индуктивност.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #10 -: 07 Април, 2016, 21:06:42 »
Да, именно с това малко сечение със сигурност ще е зле в ниските под 100 херца, обаче високите се очаква да са добри.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #11 -: 08 Април, 2016, 10:10:01 »
При комплектоване с радиолампа EL84 (6П14П) и
качествен високоговорител(-и) определено може
да се очаква добър честотен диапазон.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #12 -: 08 Април, 2016, 14:23:21 »
От към ниските честоти не съм кой знае колко претенциозен поради високоговорителя с малки размери,но от към високите честоти ми се ще поне до 14000Hz да не омазва положението.Ето и намотъчните данни на изходния трансформатор.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #13 -: 08 Април, 2016, 15:15:02 »
Лошо, според намотъчните данни изглежда като че тоя траф не е секциониран. Ако е така не се очакват и много добри високи. Иначе всеки секциониран изходен траф от радио или телевизор изкарва поне до 15к на -3дб. Някои и повече. Този хилав траф от Хр. Ботев ако не е и секциониран може да си поиграеш с него обаче вероятно няма да е това което търсиш. Хубавото е че схемотехниката е една и съща, може да направиш сега с него после като изпадне друг да го смениш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Изходен трансформатор-въпрос
« Отговор #14 -: 08 Април, 2016, 16:27:30 »
Лошо, според намотъчните данни изглежда като че тоя траф не е секциониран. Ако е така не се очакват и много добри високи. Иначе всеки секциониран изходен траф от радио или телевизор изкарва поне до 15к на -3дб. Някои и повече. Този хилав траф от Хр. Ботев ако не е и секциониран може да си поиграеш с него обаче вероятно няма да е това което търсиш. Хубавото е че схемотехниката е една и съща, може да направиш сега с него после като изпадне друг да го смениш.
Точно така не секциониран.В този случай тогава ще ползвам такъв от телевизионен приемник "Опера 3" там първичната е разделена на две като между тях е поместена вторичната.Така и предположих че този от "Хр.Ботев" ще се справя само със средните звукови честоти.Ако някой е ползвал от "Опера 3" нека сподели мнението си.За "Хр.Ботев" всеки сподели че е кекав.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |