| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86  (Прочетена 29532 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #75 -: 22 Април, 2016, 11:22:49 »
Резисторите в анодите на ЕСС83 ги намалях на 100 кило, дори и с 33 кило пробвах, проблема си остава. Както писах по-горе, звука излиза с накъсване, усилването е голямо. Иначе в сегашния и вариант (според моите разбирания), звучи добре. Звука е по-добър от по-горната схема с ЕЦЛ86, едва ли ми се струва, но може е и да е така. Ориго, ако имаш време, повтори я тази схема и кажи как се чува. Ако направя запис, едва ли микрофона на камерата ще даде ясна представа.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #76 -: 22 Април, 2016, 12:01:30 »
Интересно. Нямам обяснение читаво  ../особено с тоя малък резистор дето си го сложил ? То така триода почти се елиминира .  Аз имам усилвател горе долу по тая схема - но е с 6н9с  и 6п6с . Което си е същото  , и свири добре . Ползвал съм и двата триода

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #77 -: 22 Април, 2016, 12:20:52 »
Валери, вероятно няма да имам време да повторя схемата, още повече че обикновено не правя схеми които смятам за неправилни, както е случая с тази стойност на резистора, а и двата триода последователно. Възможно е да се смачка усилването им чрез по-големи катодни резистори и по-малки анодни резистори, така че варианти има доста с които да се накара схемата да работи. И вероатно причината при теб да не работи е или някоя неоткрита грешка, или дефектна лампа / лампи или кофти цокъл или не добро разположение на елементите. С микрофон наистина не можем да разберем как свири, но ако направиш измервания на АЧХ, нелинейни изкривявания и шум това ще даде достатъчно добра представа. Но резултатите могат да бъдат и симулирани без да се прави изобщо схемата та някой път може да я симулирам. Макар че резултатите са до голяма степен предвидими и очаквани. Ако ти пък намериш време да изпълниш схемата която предлагах по-рано в темата и я сравниш по звучене с тази ще е интересно. Също звучи чудесно, няма изкривявания и така. Но щом PCL86 не ти е харесала на звучене (евентуално да кажеш какво точно в звученето не ти хареса) то значи или колоните ти не са читави, или имаш странни изисквания към звука.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #78 -: 22 Април, 2016, 12:29:41 »
Ориго, ако ти е удобно, постни още веднъж схемата която препоръчваш.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #79 -: 22 Април, 2016, 12:58:09 »
Схемите хората са ги измислили отдавна!!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #80 -: 22 Април, 2016, 13:01:16 »
Ето моето предложение:
50652-0
Разбира се мога да ти сметна предусилвателното стъпало с ECC85 например.
Крайната лампа може да се включи и в пентоден режим.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #81 -: 22 Април, 2016, 13:23:19 »
Имам 4-5 броя ЕСС83, ако не ти представлява трудност, сметни ми за нея предусилвателното.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #82 -: 22 Април, 2016, 13:27:28 »
Схемата на Ориго не става с ECC83, заради ниското допустимо напрежение катод - отоплление. Затова е използвал друга лампа.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #83 -: 22 Април, 2016, 13:30:03 »
Схемата на Ориго не става с ECC83, заради ниското допустимо напрежение катод - отоплление. Затова е използвал друга лампа.
Пардон! Извинявам се, може и да стане, гледал съм друга лампа!!! :-[ :-[ :-[

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #84 -: 22 Април, 2016, 13:31:46 »
Не съм сигурен, но може и да имам 6н23П  :unknown: .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #85 -: 22 Април, 2016, 13:34:43 »
Или PCC88 има я по ТВ тунерите в нашенските телевизори и не само. Само там осигуряването на отоплително напрежение е относително проблемно ако не донавиеш няколко навивки на трафа. Ако имаш ECC85 мога да ти сметна схемата с нея.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #86 -: 22 Април, 2016, 13:41:50 »
Остави я така схемата, РСС88 сигурно имам, да тя за 7 волта отопление. Мисля, че преди време си бях правил опити с нея, работи добре и на 6.3 волта, доколкото си спомням.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #87 -: 22 Април, 2016, 13:45:31 »
Да, попринцип ще работи добре и на 6.3 просто й се пада малко в долния край на допустимите отоплителни напрежения и ще има проблем да кажем при понижено мрежово напрежение, но колкото за експеримента да чуеш как се обажда е идеално и на 6.3 още повече ако отоплителната на трафа не е напълно натоварена, напрежението се повишава та може и към 6.4 - 6.5 да отиде и си е супер. Ако трафа е за кенотрон но го ползваш с полупроводников изправител, може да свържеш кенотронната отоплителна намотка последователно на основната и с резистор да погасиш излишното напрежение до докарване на 300 милиампера отоплителен ток за лампето. Варианти множество.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #88 -: 22 Април, 2016, 13:49:57 »
Трафа е от "Акорд 102" за селенов изправител, аз ползвам мостов изправител. Отоплението захранва само ЕЛ84 и ЕСС83, евентуално мога да сложа и една скална крушка 6.3/0.3. 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #89 -: 22 Април, 2016, 14:49:32 »
Да, а ако има празно място в прозореца, може да донавиеш най-отгоре една намотка от 4-5 навивки с тънък проводник която да свържеш последователо синфазно на основната отоплителна и да топлиш така EL84 само от основната отоплителна а PCC88 от двете намотки едновременно. Но първо пробвай схемата с ампата захранена на 6.3 волта, пък после ако ти хареса може да донавиеш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9142 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
8749 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
9 Отговора
6122 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2013, 23:05:52
от mano
29 Отговора
22438 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
5 Отговора
4401 Прегледи
Последна публикация 28 Февруари, 2016, 15:18:00
от цек

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |