| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86  (Прочетена 29539 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Venci_002

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 25
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #45 -: 17 Април, 2016, 20:07:34 »
Със 6п41с клас А се вадят около 20вата.200вата траф ще ти стигне.Ако е тороид може доста да намалиш габаритите.
Е това е лампа,доколкото виждам в нигмата,от класа на 80-та серия,с допустим ток 66 милиампера.Ако наистина от нея може да се извадят 20 вата в клас А,значи ECL86(36 милиампера) спокойно може да даде 6 вата,EL84 8 вата.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #46 -: 17 Април, 2016, 20:36:41 »
6П45 ... си е телевизионна лампа  , за хоризонтална розвивка . Не знам защо стана хит  , да я ползват  за НЧУ , и то ''сингъл енд'' ? Че може да изкара ватове , може . Ама мой  колеги дето са пробали - не са успели да постигнат много . Аз също не успях - свири лошо .. На вид е атрактивна - буркан , с качулка .
 Може би си има особености при схемите с нея .

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #47 -: 17 Април, 2016, 21:34:39 »
Е това е лампа,доколкото виждам в нигмата,от класа на 80-та серия,с допустим ток 66 милиампера.Ако наистина от нея може да се извадят 20 вата в клас А,значи ECL86(36 милиампера) спокойно може да даде 6 вата,EL84 8 вата.
Говоря за РР усилвател с 6п41с Аноодно 360-380 волта.
С ел84 Около 12 вата се вадят РР усилвател.
86- е видимо с по малки габарити на анода.Не можеш да я надуваш много -виж колко може да разсее анода като мощност.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #48 -: 18 Април, 2016, 11:40:23 »
6П45С стана изключително популярна защото е доста нискоомна в триоден режим с огромна анодна разсейвана мощност (45 вата) и изключително линейна (отново когато е в триоден режим). Плюс тези параметри в началото е била лесно намираема и евтина лампа защото е лампа от стари телевизори които вече никой не поддържа и се е явявала едва ли не безсмислена. Сега нещата с цената вече са отишли много високо защото в последните години стана изключително популярна - направо легенда, та вече цената точно се оказва от недостатъците й. Принципно освен предимствата си тази лампа има естествено и недостатъци, и основно че иска сериозна амплитуда на сигнала от предусилвателното стъпало за да успее да извади пълната си изходна мощност. Изходните трафове също трябва да са със сериозни габарити и да са оразмерени специално за тази лампа. Предполагам че с какви да е изходни няма да постигнеш добри резултати.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #49 -: 19 Април, 2016, 21:31:57 »
Реализирах тази схема, ей така от любопитство, да видя как работи. Само, че нещо не е в ред, или в схемата има грешка, или аз нещо греша. Отначало ЕЛ84 силно искреше вътре в балона, след това искренето сякаш изчезна, но при намален докрай се чува един звук нещо като "туп-туп" чиято честота се увеличава с усилване на потенциометъра. Около средата на потенциометъра това "туп-туп" изчезва, но се чува едно цъкане в лампата. Това става дори без да съм му подал сигнал, имам чувството, че се самовъзбужда от голямото усилване  :unknown: .


Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #50 -: 19 Април, 2016, 21:39:48 »
Ами големичко си е усилването!!! Защо този двустъпален предусилвател?
И EL84 иска 5,5 Кома съпротивление в анода. Искренето обаче не може да се обясни с това.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #51 -: 19 Април, 2016, 22:01:16 »
Захрани 2 ра решетка през3,3к.резистор.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #52 -: 19 Април, 2016, 22:11:05 »
Пробвах да я захраня с 470 ома, почти нямаше разлика. Утре ще пробвам с 3.3 Килоома.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #53 -: 19 Април, 2016, 22:30:27 »
Ами големичко си е усилването!!! Защо този двустъпален предусилвател?
И EL84 иска 5,5 Кома съпротивление в анода. Искренето обаче не може да се обясни с това.


Първа решетка на крайната ,  е с много голяма стойност . Добре би било - 220ком . Мисля е добре . Анодите на двойния триод - са 330 ком . Голяма амплитуда излиза .  Около 200ком . , ще да е добре . ''Помпането'' , дето казва Валери , мисля да е от свърхусилване. Имал съм такъв случай , та затова предлагам промяна на резисторите. ЕСС83 , си работи и при фазоинвертор с по 50 - на ком . в катод и анод .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #54 -: 19 Април, 2016, 23:35:12 »
Огромно е усилването и се самовъзбужда почти сигурно, даже по въздуха от изхода. Защо искри лампата не е ясно. Или е дефектна или идва високо анодното, или от самовъзбуждането се претоварва и става мазало. Внимавай че ако оставиш в този режим изходния без товар и той ще си отиде. А Валери, вместо да изпълни някоя от схемите които аз му предлагах и свирят чудесно и отговарят на изискванията му, се е заинатил като магаре на мост с тази схема, легнала му е на сърцето очевидно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #55 -: 20 Април, 2016, 08:27:27 »
Искренето е увиснала решетка на лампата.Смени я и ще изчезне.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #56 -: 20 Април, 2016, 12:24:38 »
Реализацията на схемата беше най-вече с опитна цел. Струва ми се, че няма да бъде усилвателя с нея. Лампите съм ги сменял няколко пъти, може и от решетките да е искренето. Но най-вероятно се самовъзбужда от голямото усилване. Това "помпане" се получава когато е намалено докрай, до около половината от обхвата на потенциометъра се чува, после остава едно пукане вътре в лампата. Тъй като го пускам през лампа с нажеж. жичка, когато е това пукане в ЕЛ84, лампата с наж. жичка примигва в такт с пукането.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #57 -: 20 Април, 2016, 14:16:02 »
Реализацията на схемата беше най-вече с опитна цел. Струва ми се, че няма да бъде усилвателя с нея
Сложи ООВ . Ако спре - значи генерира паразитно . Поне да знаеш от какво е ...

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #58 -: 20 Април, 2016, 14:19:38 »
Сложи ООВ . Ако спре - значи генерира паразитно . Поне да знаеш от какво е ...

Да по този начин е възможно да намалиш усилването на цялото стъпало.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #59 -: 20 Април, 2016, 14:55:35 »
Т.е. връзка от вторичната намотка на изходния траф през резистор около 33 килоОма, на катода на втория триод на ЕСС83  :writer: (другият край на вторичната на трафа, на маса).

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9142 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
8749 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
9 Отговора
6122 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2013, 23:05:52
от mano
29 Отговора
22439 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
5 Отговора
4401 Прегледи
Последна публикация 28 Февруари, 2016, 15:18:00
от цек

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |