| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86  (Прочетена 29528 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #90 -: 22 Април, 2016, 18:46:57 »
Оказа се, че РСС88 имам само една, не се знае състоянието и, 6Н23П не намерих, имам доста 6Н1П, 6Н2П, 6Н2П-ЕВ (с бели аноди) и една-две 6Н3П. Дали ще е подходяща за схемата 6Н2П-ЕВ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #91 -: 22 Април, 2016, 19:34:08 »
6Н1П по параметри изглежда идеална за целта, боди я дори без преизчисление на резисторите. Дори по изводи отговаря. После ще измериш режима и ако на катода на долния триод спрямо маса има напрежение под 1.3 волта ще преизчисляваме резисторите но мисля няма да се наложи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #92 -: 22 Април, 2016, 20:47:54 »
OK  :) .

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #93 -: 24 Април, 2016, 13:20:53 »
Реализирах схемата на Ориго, тръгна от първия път. Според мен наистина свири добре, долавям ниските и високите честоти. Самият усилвател ще свири в говорител на "Комсомолец", който също според мен, се представя добре. Опитвах с 6Н1П, 6Н2П и РСС88, с първата и третата лампа, напреженията са почти както посочените в схемата. Напрежениято на долния катод е около 1.8 волта, с 6Н2П е около половин волт. Иначе звученето е почти еднакво, само с 6Н2П усилването е по-голямо. Брум няма, само от захранващият траф се чува леко бръмчене. Снимки по-късно. Иначе, имам 310 волта захранване, т.е. с около 30 волта по-вече отколкото е на схемата, дали ще е фатално за лампите. Пробвах с един резистор от 1 килоом, напрежението пада до около 290, но го оставих на 310 волта.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #94 -: 24 Април, 2016, 19:50:18 »
Мисля че няма да имаш проблем, остави го така, най-критично е напрежението на анода на горния триод от предусилвателя защото той работи с относително голям ток (за такава малка лампа) и повишеното анодно може да доведе до превишаване на анодната разсейвана мощност на лампата. Затова ако на анода на горния триод има повече от 270 волта може да увеличиш резистора R8 от 2k до получаване на търсените 260 волта. Успех, и се радвам че си доволен от схемата. Ще очаквам с нетърпение снимките.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #95 -: 24 Април, 2016, 20:00:53 »
Мисля че няма да имаш проблем, остави го така, най-критично е напрежението на анода на горния триод от предусилвателя защото той работи с относително голям ток (за такава малка лампа) и повишеното анодно може да доведе до превишаване на анодната разсейвана мощност на лампата. Затова ако на анода на горния триод има повече от 270 волта може да увеличиш резистора R8 от 2k до получаване на търсените 260 волта. Успех, и се радвам че си доволен от схемата. Ще очаквам с нетърпение снимките.
Върху лампата не е ли половината напрежение? Според мен няма опастност от превишаванв на анодната мощност. Опасно е било сменянето с 6н2п защото тя има напрежение катод-отопление 100В.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #96 -: 24 Април, 2016, 20:25:36 »
Ето снимките  :) , сложил съм един електролитен кондензатор от 33 микро, последователно на говорителя, да ореже малко ниските. При усилване около края, на говорителя сякаш ще му се отлепи мембраната  :) , даже си мисля за тонкоректор  :unknown: :

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #97 -: 24 Април, 2016, 20:55:38 »
Чудесно! Този говорител може да мъничък за 84ката, като нищо може да си получил едни 4вата!!! Поздравления!!!  :good: :good: :good:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #98 -: 24 Април, 2016, 20:59:50 »
Пробвах го и с други говорители, колони 8 и 4 Омови, съответно 20 и 10 ватови. Не мога да определя колко  изкарва, 2 вата със сигурност ги има.

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #99 -: 24 Април, 2016, 21:08:49 »
Измери напрежението под товар,и по закона на ом горе долу ще разбереш колко вата е.

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #100 -: 24 Април, 2016, 21:09:52 »
Не се заигравай с  този  говорител  той е  100-4000 хц  лента   намери  колони  от   грамофон  Корал  там  ще  си на  прага на  хай фи   и ще  чуеш  лампата  като  хората  :hi: Или от ТВ  Стадион там е  истината
Удрииии!!

Неактивен ian

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 248
  • sandacite@abv.bg
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #101 -: 24 Април, 2016, 21:45:20 »
Чудесно е станоло, Валери! Поздравления! :good:
А какъв изходен траф използваш?

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #102 -: 24 Април, 2016, 21:53:39 »
Трафа е руски "ЯХ4.731.027", това му е маркировката, най-вероятно да е от телевизор. Секциониран е, навита е една част от вторичната, след това цялата първична и отново останалата вторична. Във втората страница на темата има негова снимка.

Неактивен ian

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 248
  • sandacite@abv.bg
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #103 -: 24 Април, 2016, 22:06:18 »
Да, извинявай, не го бях видял. :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #104 -: 24 Април, 2016, 23:33:42 »
Ако искаш да намаляваш никските честоти правилния начин е да намалиш стойността на прехвърлящия кондензатор между двете стъпала от предусилвателя към крайната лампа. Но мисля че това не е необходимо. Не го гледай че се подмята мембраната на високоговорителя, няма как при равна АЧХ да е проблем за говорителчето, освен ако мощността му е прекалено малка. Така или иначе е важно като го поместиш в кутията да ти звучи приятно на слух.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9141 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
8747 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
9 Отговора
6119 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2013, 23:05:52
от mano
29 Отговора
22437 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
5 Отговора
4400 Прегледи
Последна публикация 28 Февруари, 2016, 15:18:00
от цек

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |