| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86  (Прочетена 29533 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #60 -: 20 Април, 2016, 17:00:24 »
Т.е. връзка от вторичната намотка на изходния траф през резистор около 33 килоОма, на катода на втория триод на ЕСС83  :writer: (другият край на вторичната на трафа, на маса).

В катода на първият триод по средата между 2 съпротивления към маса 100 ома след него към катода около 1к.
Обратната връзка между 2-те съпротивления.
За обратната връзка можеш да сложиш тример за да си го настроиш.
При вярно свързана обратна връзка усилването трябва да намалее,ако се самовъзбуди разменяш изводите на обр. връзка към трафа.
Другият извод от трафа на маса.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #61 -: 20 Април, 2016, 20:58:28 »
Направих гореспоменатите неща, положението не се променя. При ООВ, се намаля силата на звука, но продължава да прави така, т.е. накъсва звука. Отпоих кондензатора от 33 нано, подадох сигнала само на единия триод. Всичко си дойде на мястото, усилвателят заработи както трябва. Значи ли това, че с изполването на двата триода, усилването е толкова голямо, че дори накъсва звука  :unknown: !

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #62 -: 20 Април, 2016, 21:06:33 »
Или е дефектен единия триод, или грешно си свързал нещо, или от голямо усилване се самовъзбужда. Без осцилоскоп е тдурно да се гадае какво става.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #63 -: 20 Април, 2016, 21:08:49 »
Имам С1-94, иначе съм пробвал с две ЕСС83, все същото прави  ??? .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #64 -: 20 Април, 2016, 21:20:47 »
 :alko:
Имам С1-94, иначе съм пробвал с две ЕСС83, все същото прави  ??? .
Сложи в  анодите на ЕСС  , резистори по 100 ком . и ще стане .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #65 -: 20 Април, 2016, 21:24:03 »
И това ще пробвам  :( .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #66 -: 21 Април, 2016, 21:03:07 »
Колеги, схемата тръгна  :) , не е от нищо което обсъждахме по-горе. Просто в схемата има грешка, а тя е в съпротивлението от 680 килоОма което отива на маса след кондензатора от 33 нано. Грешката е, че не трябва да бъде килоОма, а само 680 Ома. Всъщност, аз сложих 820 Ома, като пробвах и с 500, 600 и 1 килоОма. Най-добре ми се струва, че работи с 820 Ома. Схемата свири чудесно, няма да криви, според моите представи е много добре. Ако някой иска, може да я повтори, аз останах очарован от звука, правил съм десетина лампови усилвателя по различни схеми и с различни лампи, но мисля, че тази схема е много добра. Ще го доизкусуря през почивните дни и ще го покажа  :) .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #67 -: 21 Април, 2016, 21:04:43 »
 :)

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #68 -: 21 Април, 2016, 21:31:32 »
Това не съм го видял би трябвало да е в килооми.
500к-680к.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #69 -: 21 Април, 2016, 21:48:19 »
Беше 680 килоома, изтрих "к"-то  :) . Така работи, в Омове  :) .

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #70 -: 21 Април, 2016, 21:51:11 »
С това 680 ома към маса усилването на първото стъпало става почти нула! Да не говорим как се отразява на честотната характеристика 33нФ/680ом???

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #71 -: 21 Април, 2016, 22:06:36 »
Не знам колко става усилването на първото стъпало, но когато използвах само единият триод, кривеше звука и определено звученето не ми харесваше.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #72 -: 21 Април, 2016, 23:42:58 »
И сега е ужасно, просто като си намалил така тая стойност си смачкал усилването на първото стъпало и не се самовъзбужда. Зарежи я тази схема. Подвалстен си на внушението от това което си чул в момента и си супер щастлив, но ще видиш че в същност е една голяма глупост и изобщо не свири добре. И както са ти казали честотната лента е силно изкривена, ниските честоти ги няма никакви, вероятно и заради това ти се струва че свири прекрасно с добре изразени високи. За нелинейните изкривявания да не говорим при лампата натоварена с това съпротивление. Вземи направи схемата която ти предложих, може тя да свирне по-добре и от тази с 800-те ома :) ама като се замисля не я прави, щом ти харесва как свири тази с тази стойност на резистора, значи имаш странни критерии за звук и моята определено няма да ти хареса как свири :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #73 -: 21 Април, 2016, 23:52:17 »
Не знам колко става усилването на първото стъпало, но когато използвах само единият триод, кривеше звука и определено звученето не ми харесваше.

По отгоре написах , че тия резистори са големи . Препоръчах - 200 ком . Колкото е по голям резистори на решетката , усилването расте и качеството пада . Ако имаш желание пробай с 200ком . и на двата триода .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #74 -: 22 Април, 2016, 11:11:18 »
И с 200к му е много. Не му трябва усилване на два триода последователно. Казах му - два триода имат смисъл в един канал ако са свързани като каскод или SRPP. Такава е схемата която му предложих. За съжаление ECC83 която е задължително условие за неговия усивател не е много подходяща за такова свързване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9142 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
8749 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
9 Отговора
6122 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2013, 23:05:52
от mano
29 Отговора
22438 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
5 Отговора
4401 Прегледи
Последна публикация 28 Февруари, 2016, 15:18:00
от цек

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |