| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86  (Прочетена 29527 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #105 -: 25 Април, 2016, 08:08:41 »
Поздравления за монтажа и постигнатия резултат!
Но съм съгласен с колегата origo - електролитен
кондензатор 33µF, свързан последователно към
високоговорителя не е удачно техническо решение
в конкретния случай.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #106 -: 25 Април, 2016, 14:06:37 »
Електролитният го махнах, но наистина подтиска ниските. Опитно го поставих в кутията, звучи по-добре  :) .

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #107 -: 25 Април, 2016, 15:09:33 »
Измерването на мощността се прави върху активен товар т.е жичен бифилярен мощен резистор като се подава синусуидално напрежение от сигналгенератор при различни честоти.Измерването трябва да става с осцилоскоп като се наблюдава синусуидата.Преди да се деформира синусуидата се засича изходното напрежение.Напрежението на квадрат делено на съпротивлението е мощността.Визуално може да се приеме 5-10 % грешка.Поставянето на кондензатор във веригата на говорител-изходен трансформатор е некоректно и изходния траф започва да пее.Отпадането на товара в крайното стъпало както се получава при поставянето на кондензатора натоварва много повече отколкото намаляване на омажа на говорителя!Може да се постави кондензатор и вч говорител но трябва да има основен нч говорител.Говорителя който използваш е с малка мощност и затова гъгне и има голям ход. :empathy2:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #108 -: 26 Април, 2016, 20:35:24 »
Все пак ми се иска да опитам с тонкоректор. Можете ли да ми кажете как да го свържа и каква трябва да е стойността на потенциометъра му?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #109 -: 26 Април, 2016, 21:04:46 »
За малка кутия наистина тонкоректора е необходим. Не препоръчвам да се прави тонкоректор с един потенциометър. като минимум схема ниски - високи. Свързването преди крайния усилвател, схема, поразгледай , има много пасивни т.е. без да се налага да има лампа пред тях, макар че тогава малко се влияят от импеданса на източника, но това няма да го усетиш, все пак не е Hi-Fi. Утре ще ти драсна една схемичка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #110 -: 26 Април, 2016, 21:15:18 »
Предпочитам да е с един потенциометър, примерно в крайно ляво-ниски, в дясно високи. Ще го монтирам на мястото за настройка на станциите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #111 -: 26 Април, 2016, 23:17:06 »
Мнението ми е че с един потенциометър не става нищо друго освен скапвател на звука, но щом искаш действай. Разбирам подбудите ти да е един защото е една свободната дупка. Но за един потенциометър не мога да предложа проста пасивна схема която да дава добри резултати, не казвам че не съществува, но не съм попадал.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #112 -: 26 Април, 2016, 23:46:40 »
Майката  му е   никакви  тон корекции и  готини   прехвълящи   кондери   аз  направих   проба    преди   години с    кондери на  Вима  но за СМД  монтаж ....има разлика с  червените  на Вима  и за  пореден  път   казвам  Говнорителите са   важни
Удрииии!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #113 -: 27 Април, 2016, 10:53:30 »
Абсолютно вярно и подкрепям, обаче в случая става въпрос за МОНО усилвател вграден в старо радио до колкото разбирам, и последното което се търси е Hi-Fi звучене. Иначе пътя е ясен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #114 -: 27 Април, 2016, 11:22:07 »
Да, моно усилвател, вграден в кутия от "Комсомолец". Не претендирам за Хай-Фи звучене, просто с тонкорекцията ще донастройвам, така да се изразя, звученето от различният входен сигнал. Примерно, сега му подавам сигнал от УКВ-тунер, някои от пусканите мелодии, песни, говор и т.н., се отразяват различно на звученето, явно от силата на самия запис който се пуска. При някои говорителя"гъгне", при други, като говор, си е добре, затова ми трябва тонкоректор. Такъв ще монтирам и на другият "Консомолец", стереото с ЕЦЛ86. Пак казвам, не търся аудиофилско звучене, просто на мен да ми хареса.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #115 -: 27 Април, 2016, 12:09:47 »
За съжаление Валери обаче смятам че няма да ти хареса с един потенциометър корекцията. Поне на мен не ми харесва. А и е въпрос на навик изобщо да свикнеш без корекции, но така или иначе щом имаш място само за един потенциометър дерзай, потърси някаква прилично звучаща пасивна схема.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #116 -: 27 Април, 2016, 16:29:55 »
Моето предложение е да се направи тонкоректор, както е в някои приемници от по-висок клас, т.е. "оркестър", "джаз", "говор" ...
И в много съвременни апарати има такъв вид еквалайзер. Може да стане с една галета с 2 полета по 4-5 положения... така може да се направи всякаква АЧХ.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #117 -: 27 Април, 2016, 17:36:55 »
С галетен превключвател имате впредвид, да идеята не е лоша. Трябва да видя дали имам такъв превключвател.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #118 -: 28 Април, 2016, 08:38:27 »
С потенциометър или с галетен превключвател -
едва ли ще има особена разлика относно
очаквания ефект на тонкорекция.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #119 -: 28 Април, 2016, 10:29:06 »
Напротив - идеята не е да заменим един потенциометър с галета, а да реализираме различни АЧХ на „стъпки“ с галетен превключвател. С един потенциометър каквото е ограничението може да се постигне само повдигане и потискане на ниските, или повдигане и потискане на високите, или както каза Валери в единия край повдигане на ниските а в другия повдигане на високите а по средата равна АЧХ, но не може да се реализира потискане на ниските и високите или повдигане на ниските и високите едновременно. Именно тези две корекции са важни, особено повдигането на ниските и високите е една от най-добре звучащите корекции на малки „красливи“ говорителчета. Та мисълта на колегата styrshel беше с една двойна галета да се реализират няколко „стандартни“ фиксирани корекции които да се превключват. И аз мисля че това е най-добрия вариант пред това да е само един потенциометър (май тон-бленда му казват) което за мен е зле звучаща корекция.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9140 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
8747 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
9 Отговора
6116 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2013, 23:05:52
от mano
29 Отговора
22437 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
5 Отговора
4399 Прегледи
Последна публикация 28 Февруари, 2016, 15:18:00
от цек

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |