| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Адмиралъ  (Прочетена 2667 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Адмиралъ
« -: 31 Март, 2016, 22:58:47 »
Да се похваля и аз! Най-после се сдобих с Адмиралъ.
Не е в перфектно състояние, ще иска и доста ремонти, но все-пак е цял.
Като липси за сега - май само крайното стъпало липсва. Ще помоля ако някой има схема, или подобен приемник да каже  какво (на капака няма даден набор от лампи), и евентуално какъв е оригиналният кенотрон ( При мен е "насаден" AZ1 ).
Омраз!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1639
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Адмиралъ
« Отговор #1 -: 31 Март, 2016, 23:17:35 »
По снимка най близо по разположение на елементите е този:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Адмиралъ
« Отговор #2 -: 01 Април, 2016, 22:44:50 »
Честито за придобивката,за съжаление със схемите на Адмирал и опознаването има има големи проблеми.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Адмиралъ
« Отговор #3 -: 01 Април, 2016, 23:05:08 »
               Поздравления за находката!!!
Ето какво остана от моя Адмиралъ, след "компетентната" ми намеса преди около 50 години. Имам готова скала, по- точно отпечатка върху самозалепващо фолио, мога да ти я дам.
               Има разлика в апаратите - при мен кондензатора е двусекционен, а вискокоговорителят беше с магнит / точно заради магнита го разтурих/. Цяло чудо е, че кутията му не е изхврълена - намелих я преди години в мазето. Почистих я, лакирах с паркетен лак, а Мано сътвори скалата.Плат нямаше, поставих неподходящ-тапицерски, но пък добре изглежда. Почти нямам спомени за лампите, но добре си спомням, че индикаторната беше с червено стъкло отвътре /вероятно "Филипс"/ и се чудех как да стигна до зелената светлинка вътре....
                На кондензатора има щемпел: 6   okt 1941 . Радиото го купил дядо ми, след като започнала войната, вероятно през 1942. Работеше с променлив успех някъде до 1965 г. , спомням си че някакъв техник, след поредния ремонт каза, че малко живот имало в него , нашите купиха радиограмофон ВЕФ, а Адмирала отиде да живее на балкона. Там го добарах аз .....и ето какво остана.
« Последна редакция: 01 Април, 2016, 23:34:33 от Лъчо Минков »

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Адмиралъ
« Отговор #4 -: 02 Април, 2016, 07:21:05 »
Благодаря Ви от сърце !  :hi:   Кефя му се и аз, защото е от малкото оцелели приемници от предвоенното производство. Този при мен е почти комплектен, но, при мен дойде без крайното стъпало ( явно е смъкната просто  лампата ), защото други липси не виждам в тази част, и липсва цялата схема на "окото", ( или може би само, лампата с цокъла) ...  Тепърва предстои да разбера.  Мога евентуално да смъкна схемата на наличното  в момента, и по нея ако може да се ориентирам...   :unknown:
Малкото което успях да разбера за тези апарати е, че са правени на 'ишлеме', и че, са ползвали готови фабрични схеми и елементи, на известни по онова време апарати. Кутията и шасито също са наподобявали известни марки... и до тук.
От всички предвоенни апарати, за сега цял ( Освен 'Тулан-ите ) се оказа читав един ' Универсалъ ' той поне дава признаци на живот - шуми.
"Клингзоръ" - карантия с високоговорител - май е читава, и Херцъ - кутия със шаси, без в/г  - обрано до шушка...
Ами... явно остава на нас да опишем и съхраним това което останало от тогава.
Пък, някой от идните поколения може и някой ден да оцени труда...   :nea:  :D
Омраз!

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: Адмиралъ
« Отговор #5 -: 02 Април, 2016, 10:29:00 »
Поздравления и успех с реставрацията!

Неактивен monti

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
  • Населено място: София
Re: Адмиралъ
« Отговор #6 -: 03 Април, 2016, 14:40:46 »
Колега regreed, моя Адмиралъ прилича много на твоя със разликата във IF трафовете. На моя кенотрона е EZ4.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Адмиралъ
« Отговор #7 -: 04 Април, 2016, 17:59:27 »
 :drinks: Благодарско за пояснението!   :hi:    А...  крайното стъпало какво е?  При мен лаНбата беше скубната, а на капака отзад по това време не са имали добрия навик, да лепнат я схема, или поне набор от ламби...   :-[
Омраз!

Неактивен monti

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
  • Населено място: София
Re: Адмиралъ
« Отговор #8 -: 04 Април, 2016, 19:15:37 »
Краината е със изтрити надписи и не мога да кажа със сигурност. Много прилича на AL4 но може и да греша. При мен някои е писал по шасито със молив номера на ланби но те не отговарят на това което е в него, написаните са по ново производство и някои от тях със различен цокъл от тези които са в радиото. Според мен са го приготвяли за ъпгреид с по нови ланби които така и не е станал. До гнездото на краината има надпис EL 11 но цокъла не е подходящ за нея, за това предположих че е AL4 която е вариация на EL 11 и е със правилния цокъл.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Адмиралъ
« Отговор #9 -: 04 Април, 2016, 19:56:50 »
На цокъл идва... Освен да огледам елементите около нея, и да се свали схема и по "типична схема на свързване", и да се мисли и търси.
Лошото е, повечето апарати в България от преди войната са със "садени" съвременни елементи. Или всеки е слагал колкото да го закрепи с подръчни материали...
Омраз!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |