Не! В никакъв случай не разхлабвай шпилката! Послушай колегата Ангел Симеонов! Боядисан е след сглабяне, веднъж ако го разглобиш повече няма да става за нищо, защото контактните пружинени шайби около селеновите клетки вече няма да контактуват надеждно със слоя. Имах селенов стълб от Стадион, реших да го оправям че имаше малко по-голям пад от нормалното и след разглабяне и повторно сглобяване вече не ставаше за нищо, просто нямаше контакт между елементите. За каквото можеш го ползвай в този вид, ако не в продажба или в мазето
При мостовата схема на свързване която си начертал, си остава стойността на променливото напрежение 100 волта, няма как за това е предвиден.
Иначе по отношение на въпроса ти за предимствата и недостатъците:
Кенотрона е с предимство пред селновия изправител с по-малкия си капацитет в запушено състояние и може би по-голямото бързодействие.
Селена е с предимство пред кенотрона с относително по-големия си ток за единица обем, остъствие на отопление и значително по-дълъг живот.
Кенотрона и Селена заедно имат предимство пред силициевите диоди че генерират по-малко смущения при запушване и че издържат на претоварвания без да дефектират. Твърди се в аудио средите че селеновите изправители звучат по-добре от силициевите но то там и щепселите звучат различно и спойките и т.н. та няма да го приемаме това за довод.
Силициевите диоди са ясни единствени недостатъци са относително високи смущения при комутация и поради нискоомността си са склонни да дефектират бързо при къси съединения и такива. Иначе практически имат неограничен експлоатационен ресурс в нормални условия. Това е.