| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли  (Прочетена 12217 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Въпроса ми е има ли смисъл от реставрация . По точно да настроя каналите нивото  а запис ремъците ги смених . Учудващо за мен вчера след 4 часа свирене на ленти ОРВО главата не се зацапа . Двигатела има една гума която го държи по някакъв начин но е седял само във вертикално положение и се е смачкала и втвърдила. Според вас има ли смисъю от смяна на електролитите . И в общи линий всякакви мнения са добре дошли. Сега ако може рязбира се без обиди и псувни . И вскакви подобни за некадърност и т.н. .

П.С. Случяйно някой да знае от къде мога да се сдобия с врътката( пласмаската ) за смяна на скоростите . То тя е същата и за превключвателя моно и стерео .
Бат Сашо :)

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #1 -: 09 Март, 2016, 09:59:53 »
Зацапването на главата се причинява от лентата и не зависи от главата.Това е показател,че лентите още ги бива.Относно гумата-щом се е смачкала мисля,че става въпрос за квадратната-обърни я на 180 градуса и смачканата повърхност ще остане отгоре.Относно има ли смисъл от реставрация-щом ти доставя удоволствие-да.Кеф цена няма. :empathy2:

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #2 -: 09 Март, 2016, 10:11:16 »
В практиката съм оправил бая магнетофони но в случея странно ми е как така тая гума квадратната е станала като камък а всички останали ролки предавки ит.н. не са се втвърдили или е работил много и я запекал друго не виждам да има логика .
Бат Сашо :)

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #3 -: 09 Март, 2016, 10:13:15 »
Принципна схема, ръководство по
експлоатация и снимки:

http://www.kn34pc.com/sch/sch_magn/magn_unitra_m_2405_s.html

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #4 -: 09 Март, 2016, 10:51:17 »
Ако е в добро козметично състояние и е съхраняван правилно и пластмасите му се здрави а не деградирали и чупливи си заслужавада се занимаваш с реставрацията му. Имам подобен модел Unitra ZK246 купих го преди повече от 6 години от приятел. Съхраняван е лошо и всичко пластмасово по него се троши много. Освен това имаше поблеми които тогава с не големия си опит в магнетофоните (по-точно никакъв) не успях да отстраня. Заслужава смяна на някои от електролитите, ако не разполагаш с уред за измерване на ESR може би най-добре да подмениш всички но най-ниското което те ксъветвам да слагаш е Fudjicon от комет. Никакви измислени Su'scon, Jakec и каквито други китайски извергщини се сетиш. След това не е сигурно до колко ще постигнеш търсения ефект, не знам какво очакваш от машината. Става за експонат, едва ли може дори да се надяваме да влезе в Hi-Fi класа макар че с повече старание и умения е възможно да го закачиш на последния влак за Hi-Fi. Аз моя до момента не успях да го преборя да записва симетрично на ляв и десен канал, но тогава пак казвам нямах опит, скоро като събера сили ще го хвана пак и се надявам вече този път акцията да е успешна. По отношение на гумените уплътнения - тази гума която държи мотора е друг вид има различен състав за да е по-мека и да обира по-добре вибрациите, това съвместно с топлинното въздействие от мотора и стареенето е довело до превръщането й в камък. Ако стане магнетофон от него може да се постараеш да му изрежеш нови гумени тампони.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #5 -: 09 Март, 2016, 12:34:33 »
Около сферичния самонагаждащ плъзгащ лагер има една филцова шайба която се напоява с масло.С течение на времето при вертикално положение се изтича това масло върху гумата и тя се вдървява.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #6 -: 09 Март, 2016, 13:44:22 »
Заслужава си да го реставрираш. Ако свири нормално не пипай електрониката . По принцип не се поврежда. Кондерите са относително добри и държът на времето .
Аз имам такъв и съм го ''стегнал '', отвсякъде . Доближава до  супер качество , на големите обороти .
Но и аз , както казва колегата  Ориго -  не можах да преборя , разликата в нивото на двата канала .
Добър магнет е , и мисля че незаслужено е подценяван . Щото е полски , и щото е соц ., вероятно .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #7 -: 09 Март, 2016, 14:27:24 »
Не, просто му е минало времето, вече само за експонат става. Не може на 19см/сек да изкарва по-лоши параметри от тези които изкарват някои непретенциозни касетни декчета при 4.76см/сек. просто говори за лошо проектирана механика, глава, водене на лентата и т.н. Някои от електролитите са добри - основно големите и тези със синя найлонова обвивка, другите с алуминиев корпус май са по-скоро за кофата, но зависи де, затова казах най-добре с уред за ESR да се измерят в схемата и да се вземе решение кои трябва да се подменят.
Така че лично аз такъв магнетофон не бих ползвал за нищо друго освен експонат, просто не се доближава до съвременните критерии за качествен звукозапис.
Имам и ZK147 и той е едно цвете, с 300 зора и с „измама“ успях да го накарам да записва горе-долу еднакво на двете писти (хем той не е стерео). Имат сериозни проблеми тия магнетофони, просто поляците са ги оакали. Което е хубаво - хубаво е, тези не са от тях. За експонат става.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #8 -: 09 Март, 2016, 15:40:06 »
Все още настройвам каналите отначало се изкефих "Ехеее нее пипан супер кеф за ремонт" Ама друг път Каналите при запис единия колко може до дупка другия го нема смених тримерче още донастройвам. Имаше дори счупен електролит . На 9,5 скорост каналите ги изравних на 19 почти съм готов  :crazy:

П.С. Ако беше лесно да смена всички тия тримери да ги изхвърля . Никога не съм ги понасял .


Айде настроени са свират прилично еднакво според осцилоскопа има още какво да се желае ама перфекно няма да стане пък и на слух е идеално
Бат Сашо :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #9 -: 09 Март, 2016, 16:59:43 »
Настройка на подмагнитването ли оправи нещата най-вече или има други тримери за настройка на нивото на запис? Проблемна обикновено в тея магнетофони е пистата която се записва по-външно на лентата, изглежда че не се покрива целия магнитопровод от лентата и така стават проблемите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #10 -: 09 Март, 2016, 18:08:54 »
При мен записа става убиец не знам защо никой няма интерес към ленти ОРВО боклуци моклуци не знам си какво . Става като на нормална лента като на касетка . По късно ако не върта манджи ще направя клип че ще ме бият ако се доближа до магнетофона сега .  :D
Бат Сашо :)

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #11 -: 09 Март, 2016, 20:04:00 »
В крайна сметка магнетофона се справя добре със запис и възпроизвеждане даже надви очакванията ми .  :rofl: Поне тази глава няма  бразда в нея .  :D
Бат Сашо :)

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #12 -: 11 Март, 2016, 13:05:29 »
Колеги има ли смисъл от преработка за да записва на 1-2 писта стерео и по този начин да стане лентата с а и б страна ?
Бат Сашо :)

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #13 -: 11 Март, 2016, 18:28:13 »
 :empathy2: :empathy2: :empathy2:
Колеги има ли смисъл от преработка за да записва на 1-2 писта стерео и по този начин да стане лентата с а и б страна ?
  Лентата  на 4  пистовите стерео  магнети  винаги е с А и Б страни  даже  и на  моно  2  и 4  пистовите
Удрииии!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Магнетофон unitra m2405s ремонт и размисли
« Отговор #14 -: 11 Март, 2016, 18:29:39 »
Нещо не разбирам въпроса за каква преработка става въпрос. Магнетофона има възможност да записва по 2 писти на страна моно или един стерео запис на страна, т.е. в момента лентата като записваш стерео е точно с две страни. Записа по писти става през една знаеш 1-3 и 4-2. Ако питаш дали си заслужава да се записва на съседни писти стереото така че едната физическа половина на лентата да е едната страна а другата половина да е другата страна - то това не знам как може да се осъществи не знам има ли магнетофонни глави със съседни писти, това го има при касетофоните само а и да намериш глава със съседно разположение на пистите то тя дали ще пасва по фезически и електрически параметри? Освен това не виждам смисъл от такава модификация, сега какво имаш прослушване на единия канал от другата страна ли че те притеснява?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
66 Отговора
30342 Прегледи
Последна публикация 21 Май, 2013, 17:06:53
от васил
4 Отговора
10714 Прегледи
Последна публикация 24 Март, 2020, 10:18:23
от pilot_ts
17 Отговора
7143 Прегледи
Последна публикация 11 Март, 2016, 12:45:01
от Runtav69
3 Отговора
2581 Прегледи
Последна публикация 31 Март, 2021, 15:26:30
от fan
M2405S

Започната от lz1tka Колекции

5 Отговора
1735 Прегледи
Последна публикация 14 Февруари, 2023, 10:29:53
от DVS

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |