Аз да задам един въпрос, може да е глупав, но... знаеш ли как работи тази схема? Изведнъж се усетих, че май този въпрос не сме задали. Знаеш ли какво е трептящ кръг, какво е резонанс? И как всъщност диода детектира звуковия сигнал от ВЧ носеща? Че ако тези неща не са ясни, останалото са т.нар. самоцелни занимания. Започва се с малко теория, не е сложно, мога да го събера в един пост. Но е нужно. Знаеш ли какво е АМ сигнал?
Задавам този върпос, защото въпроси от типа "Тази схема ли да правя или онази?" ми говори, че не разбираш как работят и двете схеми под въпрос. Нека заедно да изясним тези неща. Има си път през платото, но не е пряк.
Горната схема е ок, обаче има 2 проблема, които ще ти развалят според мен кефа от първия приемник.
Първия проблем е директната връзка на кръга с антената, т.е. всичко свързано директно с трептящия кръг, формиран от бобината и променливия кондензатор, ще го "демпфира" или ще намали качествения му фактор. Това ще доведе до 2 директни последствия - намалена избирателност (недобро разделяне на близките станции) и ниска чуствителност (намален размах на напрежението върху кръга при резонанс). Защо не пробваш да свържеш антената през малък кондензатор. Ако е малък (10-40пФ) ще ти е по-слаб звука, но ще има по-добра избирателност кръга. Ако е по-голям (40-150пФ) ще е обратното - повече сила на звука, но повече станции накуп ще се чуват. Въпрос на баланс. Най-добрия вариант е ИНДУКТИВНА ВРЪЗКА, т.е. с още една малка бобинка с 10-20 навивки, намотана на същото тяло като главната на 2-3мм от нея откъм горещия ѝ край, т.е. незаземения (който ти отива към диода по твоята схема). Този вариант има и още едно предимство - образува повишаващ трансформатор.
Втория проблем е точно като първия - натоварване на кръга от детекторната верига! Това се решава като диода не се свързва към целия кръг, а към извод от бобината, обикновенно към 30% от долния край. Така получаваш по-малко звук, обаче селективността се подобрява рязко. Най-добре като навиваш бобината си сложи изводи през 5-10 навивки от долния край, например 3-4 общо, ще се учудиш колко експерименти ще направиш докато се спреш на удачен начин на свързване.
С две думи предлагам нещо такова:
У всеки условията за работа на такива приемници са различни - различна антена, рзлично заземяване, слушалки в различно състояние. Понякога има лоша земя, къса антена или размагнитени слушалки. Или и трите едновременно. Всичко е важно при тези радиа, те са едно чудо, захранват се от капчицата енергия от предавателя, понякога разположен на стотици и хиляди километри. Просто трябва човек да попрочете и после да направи нещата правилно.
Недей да бързаш, кажи какво знаеш и какво разбираш, изясни ни ситуацията при теб, каква антена имаш или ще правиш, какво ти е заземяването, какви слушалки имаш и т.н. Изработката на радиото отнема 20 минути, но има още много неща, които могат или да ти направят кефа, или да го развалят.