Здравей! За детекторния приемник ти трябва на първо място настройваем паралелен трептящ кръг (бобината и променливия кондензатор). Обхвата на настройка на резонанса на кръга трябва да бъде от около 550 до 1500 килохерца. Дори да не може да се покрие целия диапазон не е толкова страшно. Също така сметките са относително ориентировъчни защото кръга се разстройва от капацитета на антената когато я свържеш. Ключов момент за заработването на приемника е да сметнеш и навиеш бобината правилно, така че кръга да влиза в резонанс за честотата на най-силния предавател в случая 576 килохерца. Капацитета на променливия кондензатор от ВЕФ се изменя от 9 пико фарада до 365 пико. По тези стойности може да сметнем бобината с каква стойност трябва да бъде за да покрива търсения от нас диапазон, ето тук може да прочетеш как се смята резонансна честота на трептящ кръг:
https://en.wikipedia.org/wiki/LC_circuitАз получавам стойност около 230 микрохенри.
Сега имаш два варианта - да намериш уред за измерване на индуктивност който може да осигури достатъчна точност в диапазона на микрохенрите. Навиваш на пръчката навивки мериш и коригираш докато получиш търсената стойност.
Другия вариант е да изчислиш стойността на цилиндрична еднослойна бобина и да си я навиеш на PVC канализационна тръба. Аз лично като си правих детекторен приемник навивах на тръба с външен диаметър 5 сантиметра. Тогава си смятах бобината на ръка, сега има програми с които можеш доста по-бързо да си сметнеш броя навивки при зададена индуктивност и диаметър на намотката и проводника с който навиваш. Ето например за проводник с диаметър 0.3мм върху тяло 5 сантиметра получавам 66 - 67 навивки за 230 микрохенри. Качвам ти програмата за да си смяташ сам бобината с твоите диаметри проводници и тела на които ще навиваш. Работи се лесно въвеждаш си стойностите които са ти известни и автоматично се изчисляват неизвестните. Тънкостта е в дължината на намотката която трябва да се сметне в зависимост от броя навивки и диаметъра на проводника, като се има предвид че не можеш да навиваш идеално плътно, най-малкото лаковата изолация има някаква дебелина. Та там трябва малко итерационен процес, задаваш примерна дължина ориентировъчно, получаваш брой навивки, смяташ си дължината, слагаш отгоре няколко процента от не идеално плътно навиване, въвеждаш новата дължина, променят се пак броя навивки и така докато го докараш до това да съвпадат стойностите. Гледай да няма нищо в червено в полето в дясно, ако трябва увеличавай дължината на намотката, т.е. задаваш по-рехаво навиване и така. Ето и малко формулки да видиш попринцип как става смятането на такава бобина без програма:
http://www.mogami.com/e/cad/coil-01.htmlВ сайта има и калкулатор между другото, но там се изчислява индуктивността а не броя навивки.
След като си навиеш бобинката вече отиваме на антената и заземяването.
Заземяването трябва да е метал но вкопан в земята. Ако водопровода в къщи ти е изцяло с метални тръби е отличен заземител. Ако водопровода не е метален може да се наложи да си заровиш нещо метално на известна дълбочина в земята. Нулата на ел. мрежата е последна инстанция - става но не е за предпочитане има много смущения освен ако си нямате собствен заземител и трипроводна инсталация, тогава може да ползваш въпросния заземител.
На времето когато си правих моя приемник в София предавателя на програма Христо Ботев във с. Столник на средни вълни работеше и сигнала в София беше много силен. Тогава хващах с високоомни слушалки Хресто Ботев със 7 метра кабел опънат пред прозореца в стаята. Обаче сега остана само предавателя във Видин, не съм опитвал да го хващам в София с детекторния приемник - трябва да пробвам но като слушам колко е слаб сигнала със нормален суперхетеродинен радиоприемник май няма смисъл да опитвам с детекторния. В тази връзка за да хванеш видинския предавател около Перник 10 метра ще са ти малко за антена. Трябват ти поне 30 метра високо опънат проводник в открито пространство според мен за да има шанс да го хванеш.
Относно слушалката - би трябвало да стане макар че не е достатъчно високоомна, но все пак е по-добре от обикновени нискоомни слушалки. Така че може да пробваш с телефонна слушалка 600 ома. Още по-хубаво ако намериш две и ги свържеш последователно така ще получиш по-висок импеданс и ще чуваш и с двете уши.
Сега предупрежденията. Не очаквай да стане от пръв път. Не се отказвай ако не стане нищо от първия път. когато правих моя детекторен приемник той не стана веднага. Първия път нито бобината ми беше с точния брой навивки, нито диода ми беше правилния - бях намерил сред елементите прозрачен диод в стъклен корпус в който се виждаше вълнообразна пластинка. Реших че е германиев точков диод - оказа се че не е такъв а е някакъв ценер. Чак след като оправих бобината и смених диода радиото засвири, и радостта беше голяма. Така че прави, опитвай и не се отказвай! Дори да не става продължително време продължавай. Дано имаш късмет със сигнала, че в момента вече е много трудно от както спряха повечето предаватели. Успех и сме насреща за съвети и идеи.