| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на "Сокол РП 404/304"  (Прочетена 5773 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« -: 09 Февруари, 2016, 12:31:01 »
Здравейте съфорумци.
Започвам тазгодишната реставрация на това преносимо транзисторно радиоприемниче. Подариха ми едно преди две седмици, на което задния капак беше нагрят и изкривен, лисва капакът за батериите и коженият ремък. Предният капак и всичко останало е в много добро състояние. Благодарение на колегата от форума rkounev се сдобих с още един екземпляр само, че модел 404 който както е видно е бил за износ тъй като надписите са на английски и на скалата има марката "TENTO". Нещата обаче се промениха и реших да използвам 304 за да реставрирам 404. Различията са несъществени. Варианта за износ е със стъклена скала, а другия с плексигласова, но това е обяснимо тъй като 304 е от 1990 година, а 404 е от първата петилетка на осемдесетте години. Другите различия са в обозначенията по скалата на 304 обхватите са съответно за средни вълни от 525 до 1607 килохерца и за дълги от 145 до 385 килохерца, а за 404 са за средни от 550 до 1300 килохерца и съответно за дълги вълни от 150 до 300 килохерца. Интересното е, че на задния капак на 404 пише малко по други числа - от 150 до 405 за дълги и от 525 до 1605 за средни вълни. За реставрацията мисля да използвам скалата на 404, предницата на 304 и решетката на говорителя от 404. Капакът, ремъкът и капака за батериите ще са от 404. Платката от 304. При всички положения и двата приемника ще бъдат сглобени, но единият ще е в пълен комплектен вид, а за другия ще използвам каквото остане. Искам да реставрирам модела 404 тъй като е за износ и е по-рядък.

44544-0

Това е моделът 304 отпред и отзад. Състоянието е видно от снимките.

44546-1

Това е също 304 само, че поглед отстрани.

44548-2

Ето го и 404.

44550-3

Също 404. Както се вижда има отчупено парченце на предния капак. Това наложи да се вземе капакът от 304.

44552-4

Това е капачето за батериите със счупени ушички, но това е лесно поправимо - все ще намеря някой друг капак от нещо друго да отчупя от там  :D

44554-5

Електрониката на 404 не работеше по висока честота. Виновник се оказа съпротивлението R7, със стойност 1 килоом, като след замяната му със съпротивление от същия тип всичко си дойде по местата.

44556-6

Това са двете скали, свалени и грижливо увити в хартия.

44558-7

А това са предните пластмаси, също разглобени до основи и чакат да бъдат измити с четка за зъби, домашен сапун и хладка вода.

Ами за сега е това. В момента нямам много време да се занимавам с реставрацията, но при първа възможност ще качвам снимки и ще пиша за това до къде съм стигнал. Ще гледам да не бързам за да става всичко както трябва и да няма грешки. Искам да изкажа специални благодарности на колегата rkounev, който ми подари модела 404 за донор. Благодарности и на всички съфорумци които ще следят темата.


Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #1 -: 09 Февруари, 2016, 12:34:17 »
И още една снимка - на 404 отпред и отзад. В първия пост съм се объркал и съм пропуснал да я кача.  :)

44560-0

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #2 -: 09 Февруари, 2016, 18:01:52 »
Днес ми остана свободно време и освен, че успях да ги разглобя, успях и да измия всички пластмаси най-старателно.
Лошото обаче е, че 304-ката доста побеля след като я измих и изсъхна. Явно са я държали върху някакъв радиатор и от това не само, че задния капак се е огънал, ами се е състарила пластмасата. Като изсъхнат хубаво ще пробвам лекичко да ги мина с тънко машинно масло, може да се оправи.

44562-0

44564-1

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #3 -: 09 Февруари, 2016, 18:43:35 »
Аа използвам препарат за мебели "Мебелин", опитайте с него:
http://markita.net/mebelin-200ml-himireks.html

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #4 -: 09 Февруари, 2016, 19:11:30 »
Това като едновремешния ,,мебелопочистител" ли е - който мирише на бензин и леки ароматни въглеводороди?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #5 -: 09 Февруари, 2016, 19:14:08 »
Да, същият е  :) , но много добре се справя с бакелита, пластмасата и дървото.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #6 -: 12 Февруари, 2016, 17:40:36 »
Снощи се позаиграх малко с един препарат за мебели, в който пише, че има "леки въглеводороди". Ами лъсва си пластмасата ама ще иска да се повтори няколко пъти. Иначе започва да мирише хубаво. При производството на ПВЦ пластификат освен ПВЦ прах се слагат и стабилизатори, боя, масла (разни восъци и парафини) и други. Явно с времето при стареенето на пластмасата част от маслата се изпаряват един вид и пластмасата става едно че по трошлива и второ че си загубва блясъка. Ще го повторя още 3 - 4 пъти пък ще видим.  :)

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #7 -: 12 Февруари, 2016, 18:22:10 »
Преди време бях купувал  пластмасовия корпус точно за това радио  - "Сокол 303" пишеше  на капаците , продаваха ги като резервна част , мислех да ги използвам да си правя линеен радиоприемник  но така и не съм ги използвал. Абсолютно същите като на снимките , само че са чисто нови.  Едва ли ще се хвана вече да си правя приемници вече , така , че радиото може да лъсне като чисто ново.  Не знам първо обаче сред толкова много боклуци дали ще ги намеря.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #8 -: 24 Февруари, 2016, 15:33:54 »
Днес имах малко свободно време и се захванах да направя отчупените палци на капака за батериите. От пластмасов капак на някакво друго радио взех много добри парчета пластмаса и мисля, че се получи доста добре. С малки пилички ги издялках до необходимата форма и размер и паснаха прекрасно. Ако трябва ще ги поиздялкам още малко след като изсъхнат хубаво.  Залепих ги с лепило от дихлоретан, което много добре разтваря поливинилхлорида и мисля, че ще стане достатъчно здраво. В момента съм ги оставил да съхнат минимум 24 часа преди да пробвам дали ще щракнат и най-важното дали ще се отчупят. Ето и няколко снимки: :)

45629-0

45631-1

45633-2

Неактивен bradi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
  • Населено място: гр.София
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #9 -: 24 Февруари, 2016, 17:43:26 »
Респект колега за старателната реставрация.Поразбирвам от пластмаси и си мисля че става въпрос
за полистирол,а не за поливинилхлорид.Съответно най-добрия разтворител за полистирола е хлороформ,а за ПВХ цитирания от теб дихлоретан.
Поздрави.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #10 -: 24 Февруари, 2016, 21:01:09 »
Не смея да споря, не разбирам чак толкова. Винаги съм си мислил, че повечето кутии на старите апарати са от пвц. В днешно време най често мисля се използва АБС (Акрилонитрил бутадиен стирол). Ако кутията на соколчето е полистирол то значи отчупването е сигурно. Приготвил съм си и ,,купешко" лепило за подобен сценарий.  :)

Неактивен bradi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
  • Населено място: гр.София
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #11 -: 25 Февруари, 2016, 07:45:20 »
За акрил бутадиен стирол пак хлороформ.Шишенце от аптеката,добре накисваш с четка за рисуване двата детайла,притискаш,чакаш 24часа и си готов.В друго шишенце може да си направиш кашичка от хлороформ и стружки от полистирол(кофичка от кисело мляко).Всичкото това не важи за ПВХ.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #12 -: 25 Февруари, 2016, 10:26:10 »
За сега ушичките държат фронта. Още снощи не се стърпях и пробвах дали ще щракнат  :D . За мое учудване щракат все едно са си фабрично направени. Чак се учудих как съм успял толкова добре да ги издялкам. Надявам се слепването да се окаже читаво. Всъщност площта на която са залепени е доста малка и ако се отчупят  това ще е вероятната причина. Фабричните въпреки, че са били отляти с капачето имат същия проблем - много е малка площта и там се концентрира напрежение при което са се отчупили. Аз няма да слагам батерии и да го отварям и затварям често така, че се надявам да нямам проблеми. Същевременно сложих скалата и предния елемент от кутията. Въпросният елемент се захваща със заварка към предния капак. Скалата също се държи посредством разтопяване на част от пластмасата. Чак сега забелязах че има доста голям луфт между скалата и предния елемент - той не играе никаква роля в закрепването на скалата. Освен това сложих и друг много важен елемент - въженце за изваждане на батериите, тъй като оригиналното го нямаше. Кажи речи съм готов за окончателно сглобяване. Имам да презапоя няколко кабела, да измия копчетата, да почистя потенциометъра и ключа за вълните. Ето и няколко снимки:

45713-0

45715-1

45717-2

45719-3

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #13 -: 25 Февруари, 2016, 10:33:17 »
Детайлна реставрация, поздравления
за положеният труд!

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Реставрация на "Сокол РП 404/304"
« Отговор #14 -: 26 Февруари, 2016, 16:57:55 »
Приключих с реставрацията. Снощи пак не се стърпях и по тъмно сглобявах малко. Сложих платката и говорителя на мястото им, лакирах видийките с лак за нокти за да изглежда оригинално. Тъкмо правих последната проба и бях решил да го затварям и включвам на средни вълни и само бръмчене. А беше късно вечерта - няма начин да не се хване нещо. Почна едно дълго пипане и бутане до посред нощ без никакъв резултат. Реших да го оставя за сутринта на трезва глава. Цял час проби, мерене и нищо. Без да искам обаче завъртях бобинката за средни вълни на феритната антена и хоп едното краче на бобината за обратната връзка се откачи. Явно е било счупено, но се е крепяло залепнало там. Запоих го аз, включвам и пак нищо на средни вълни. Почнах пак да ровя, по едно време гледам и другия край на същата бобинка окислен и отчупен и залепнал само на парафина. Този дребен проблем ми костваше 3 часа ровене и нерви.  След запояване фиксирах бобината с парафин и всичко си дойде по местата. Изчистих освен това потенциометъра, смазах го, изчистих и превключвателя за вълните.

45803-0

45805-1

45807-2

45809-3

Извинявам се за снимките, но с телефона толкова мога. Някой ден като пече слънце ще го снимам на хубава светлина. А и освен това темата ще има продължение, тъй като другият не е сглобен.  :)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9140 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
8 Отговора
8891 Прегледи
Последна публикация 07 Септември, 2013, 22:23:22
от Валери
16 Отговора
14967 Прегледи
Последна публикация 08 Август, 2013, 09:28:01
от Валери
3 Отговора
8743 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
22430 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |