| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпроси относно съживяване на Правец 8М  (Прочетена 11614 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #30 -: 10 Май, 2016, 23:37:33 »
Този ще стане ли?
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/20193/

Не. По-скоро това https://store.comet.bg/Catalogue/Product/2499/ (18 пина, но не видях да имат 16-ка в сайта.) Може да има и в Конрад и почти сигурно в магазинчетата по Цар Симеон или в Танко2 на Искър и Будапеща.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #31 -: 21 Април, 2021, 20:06:20 »
Би ли споделил някой колега ,номерата на чиповете които изграждат ВИДЕОЧАСТТА на правец 8м ,която най-вероятно идентична като 82.
Мъча се от доста време с 8м който не светва или прави несинхронизирани черги при включване . за сега съм подменил с нови четерите брояча 74161 , сив-видео транзистор прекъснал .При включване съска или издава цвърчащи звуци.Което е нормално щото не е в режим. Презаписах епромите като прочетох неговите и биновете ги записах на мои , нови изтрити епроми един 27128 и другия до клавиатурата! Може и да са били повредени дъмповете , ще изтегля нови ако трябва от интернет-има ги.
Почнах да подменям чеповете един по един като монтирам цангови цокли , но никакъв успех за сега.Кварца генерира и един от чиповете дели няколко честоти и до тук!
Явно дето е стоял на дъжд и припекаван от мишки ,отдолу краката на чиповете които извадя-намирам мизерии.
За да не ги сменям всички моля да подскажете кои са за видео - чиповете
Знам,че и без процесор и без дозина чипове трябва да имам синхронизирана картина макар и пишеша глупости!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #32 -: 21 Април, 2021, 20:16:26 »
Забравих  да опомена,че десетки пъти съм мил платката с кореселин и всичко що е на цокъл епочистено и напръскано със контактен спрей.Не се знае как е пускан навремето  , може и с повредено захранване  което да е довело до повреда в някой ттл-чипове.В момента кондензаторите са сменени и напреженията са супер!Имам за проба трансформаторно захранване от 82 ,но и с двете прави едно и също при всяко включване-нищо синхронизирано?

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #33 -: 21 Април, 2021, 20:47:41 »
Свали си схемата от секцията за схемина форума и погледни на страница 1 ( цялата ) , 5  ,8 . Има и разхврърляни още чипове които участват но това е горе долу , схемата е така направена че не може да се разделят нещата на 100% , Чиповете генериращи видеото например служат и за опресняването на динамичната памет .
Но като цяло са тези .


Може да провериш дали имаш H и V синхро импулси на R17  , ако имаш с какво .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #34 -: 21 Април, 2021, 20:50:46 »
Без клавиатура - така ще дава. Както и при неизправна такава.

Не , този ще си работи и без клавитарура . Това с клавиатурата е само при Правец8А и 8Ц .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #35 -: 21 Април, 2021, 21:38:21 »
То , като остане време  отделям по няколко часа ,  трябва да се види схемата да тръгна от някъде за сега сравнявам с осцилоскоп от правец82 някой сигнали , то апаратура има даже тектроникс осцилоскоп от десетина бона
,ама и разправии с колегата ми , постоянно ме упреква,че се занимавам с простотии . Наща болест лечение-няма!
По принцип от личен опит знам,че без клавиатура ,без процесор и даже без рам чиповете-правеца трябва да направи,черти или други синхронизирани на екрана-глупости
Както е тръгнало всичко ще кача на цокъл докато тръгне , само да не си създам някой допълнителна повреда .След което трябва да търся и нея.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #36 -: 21 Април, 2021, 21:48:34 »
             Правиило което всеки трябва да знае ,за да не го коментираме във всички теми!
Правец 82 ,8м стартирт нормално без клавиатура , клавиатурите им са взаимозаменяеми,независимо с какви чипове са.
Правец 81а ,8ц - пишат простотии при стартиране без клавиатура и при обърнат куплунг на клавиатурата.
                                 Клавиатурите за 82,8м НЕ СТАВАТ ЗА - 8а и 8ц !

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #37 -: 22 Април, 2021, 08:10:26 »
Точно как се образува видео сигнала и кои чипове участват е описано доста подробно в тази книга. Започва от 62-ра страница (33-та страница според DjView): цък!


« Последна редакция: 22 Април, 2021, 08:23:35 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #38 -: 22 Април, 2021, 22:30:47 »
В тази книжка никаде не опоменават кои са чиповете за генератор,синхроимпулси  и т н. обяснено е принципа на работа по начин като в университетите от където не сме научили нищо.Добре,че е практиката ,и схемичката която има  в библиотеката на форума (благодарности).При мен е изгоряло,почти всичко на дъното доста чепове греят до неознаваемост,от предишно преволтиране или експерименти от стар собственик.До сега около 16 чипа съм подменил.Ясно ми е че един да забива шина, всичко отива по дяволите.Поне генераторите работят и длителите на честота,стигам до чипове за организация на памет и буфери които са загинали .Най-важното ече ньма изгнили шини и преходни пирони.Въпрос на време е да тръгне .Благодартости на всички ,ще пиша като тръгне какво съм сменил.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #39 -: 27 Април, 2021, 21:34:23 »
Ето до къде стигнах , с много труд .Поради стареене на кондензаторите в първичната част на западния захранващ блок , всички изходни напрежения  са се завишили и са довели до повреда на почти всички ттл-интегрални схеми!
Много ми е интересно как са се запазили здрави и работещи епромите и процесорите ??? И около 6 чипа останали здрави.Освен ,че е бил къща на мишки,не се знае още какво е претърпял този правец!?!Чип след чип подменях мерих честоти и импулси докато дойдоха хоризонтален и вертикален синхро импулс , и след това зелен празен екран ,после цифри букви и безмислици и накрая пюуу-правец на латиница с мигащ бейсик маркер. Бях извадил пис-превключвателя за да чистя отдолу.След като монтирах нов го настроих .Вече имам работещ 8М към колекцията си!
За сега с клавиатура от 82 ,но въпрос на време е да намеря-бяла.
От радост , около 100 пъти днес го включвах и изключвах за да видя дали всичко е наред с ресетите.
Междо другото си поръчах от базар-бг ром карта със дос ,програми и дозина игри.Искам като я получа да я копирам , с един епром 27с400  и 6 чипчета е направена .Момчето каза че мога да си сложа вътре каквото си поискам за 512к-памет.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #40 -: 28 Април, 2021, 01:18:58 »
Такава ли е: цък!

Ако не е, дай снимка като я получиш.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #41 -: 28 Април, 2021, 22:47:47 »
същата!!! човека още 90-те години ги е правил,но с повече епроми с малък капацитет 2764. Направил е боот-лоудер и при включване зарежда дос изписва името му и картата ,правил е платките по поръчка, а като части не повече от 4-5 лева ми се струва,
512к около 20 игри е събрал копи плюс и това е.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1305
  • Населено място: София
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #42 -: 28 Април, 2021, 23:38:56 »
Хич не е зле. Аз на времето се снабдих с една CFFA3000. Бяха по около 160 долара с доставката тогава. Миналата година човека спря да ги прави и спекулата започна. Сега гледам че някой е сложил една за 600 долара в иБей.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #43 -: 02 Май, 2021, 00:22:48 »
за сега свалих бина от епрома и го записах на друг мой и тръгна , но платката е сложна за прекопиране , ако има експерементални празни платки да закупя от някъде ще си поиграя да я налепя!Мисля,че хелп40 продаваше празни платки???

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Самоков
Re: Въпроси относно съживяване на Правец 8М
« Отговор #44 -: 05 Януари, 2023, 23:52:47 »
Наскоро купих дъно Правец 8М. Отремонтирах частта с 6802.
За съжаление имам проблем с PROM UE4 82S126 /556РТ4/: изцяло е пълна с "0F" :(
Колеги, моля да споделите съдържанието и, да мога да ремонтирам дъното напълно.
Благодаря!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |