| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Номерни станции, еднократен код и алгоритъм WHISPERs  (Прочетена 1230 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"

Само да отбележа - първото аудио е от станция S10, наречена "Drums and Trumpets" - единствената регистрирана БЪЛГАРСКА номерна станция. Според моята информация, предаванията са излъчвани от вече несъществуващата РПС "Столник", като в някои специални случаи се е работело от РПЦ "Пъдарско" с голяма мощност и насочване на сигнала.
 :drinks: :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Благодаря за интересната тема. Наистина лесно се хващат с обикновен приемник доста от така наречените "number stations". Информацията в клипа е доста интересна, но можем да я използваме само ако искаме да кодираме нещо за себе си. Както казва колегата, ако не се знае ключа, няма никакъв шанс да бъде разкодирано съобщението, а ключът може да бъде всякакъв. Ето линк към един сайт с доста информация и разписания на станциите излъчващи кодирани съобщения.

http://priyom.org

П.П. Не знаех че е имало и такава радиостанция на български.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Да, на Приьом има и разписание на предаванията, което много помага, когато седне човек да ги гони по скалата. Радвам се, че се харесва клипчето, това ми е много любима тема. Измислих WHISPERs  преди няколко години, отне ми известно време да избистря нещата. Но чак към края на миналата година говорих с криптолог, който ми потвърди че методът ми ще работи успешно. Отне ми около година да доизкусуря генератора от видеото, с останалото не съм се захващал сериозно - само един работещ прототип под формата на куп жици и платки. Трябва ми някой, който може да програмира големи FPGA чипове, че да вкараме цялата система в малък обем, за сега нямам такъв човек.
Темата е много интересна и бездънна.
Повечето от номерните станции преминаха на цифрови протоколи, вече има миниатюрни КВ приемници с модеми вградени, които могат да се скрият с лекота. Освен това в тях се съхранява и самия ОТР. Иначе стария класически метод с молива и ОТР-о на хартия е все още в употреба - само заслушайте вълните и ще разберете колко много станции работят все още на глас/морз.
Да, имали сме си номeрна станция. Това е било по времето, когато сме имали разузнаване, и то доста сериозно. За сега да не говорим въобще...
Някой спомена МЖдБ/УВБ-76 преди време. Това не е номерна станция. Това е КВ оповестителна военна мрежа на руснаците. Жужалката е там, за да маркира честотата и да я пази заета, докато не се наложи да се изпрати съобщение до някоя от частите в мрежата. Протоколът е известен - формат Монолит с повиквателни в буквен вид, приоритетна номерация и 5-цифрен код, който не е ОТР а номер на директна команда, описана в някое упътване.
МЖдБ си работи и до днес, мрежата е много сигурна и устойчива на външни въздействия. А, и няма нищо общо със системата "Периметр".
« Последна редакция: 19 Януари, 2016, 14:54:15 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |