Продължение на тази тема:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6987.0Машината е напълно реставрирана и работи, както го е правила в далечната 1946 година.
С общи усилия се справихме с предизвикателството.
Gabo и
monti направиха схемата, Асен (
lz2xl) достави лампи, научихме нещо за металните лампи, аз се изпоцапах като автомонтьор...
Елементът на първа решетка на входната лампа, действително е батерия. Предполагам, била е 3 волта с неясен размер, а как и къде е била поставена, може да гадаем, защото никъде няма място с възможност за здраво закрепване. Разбира се, поради трудностите при поставянето на батерия, минах на автоматично преднапрежение, като веднага добавям, че при пробите на слух, нямаше никаква разлика с батерия, без батерия, с входен кондензатор и без такъв, с катод на маса или повдигнат. На уреди има минимални отклонения, които изобщо не се отразяват на звука.
Наложи се да конструирам една лампа 6SJ7 и я направих с донор 6Ж5П. На снимката се вижда издайническото връхче.
Няколко думи за магнетофона:
Две скорости - около 70 и 140см/сек. Много са близки до стандарта. Защо около? Машината няма тон ос и скоростта зависи от диаметъра на приемащата ролка. Много проста механика - от мотора, чрез ремъците, на осите на приемащата и предаваща ролки. Няма никакви спирачки и се наложи да увелича триенето на предаващата ос, защото, при стоп, се получава разхлабване на жицата. Всички колелета, зъбчатки, безконечни винтове и оси, които се виждат на снимката, са единствено за подреждането на жицата. Също и безкрайно сложният часовников механизъм, който отмерва време до...автоматичен стоп!
Прави добри записи, особено на високата скорост. На уреди показа ч. характеристика 100 - 4 500 Hz, -3 - 6db. На жицата имаше записани немски говор и даже някаква джаз пиеса.
За съжаление, не мога да направя клип, защото няма с какво.
И аз да питам нещо. На ролката има надпис
Not to be used on G.E. recorders и
For use only on recorders with playback wire N1 Някой има ли идея за какво става дума?