| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с ТЕС 23?  (Прочетена 6254 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен analogovashemotehnika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Проблем с ТЕС 23?
« -: 04 Януари, 2016, 20:24:01 »
Здравейте на всички и за много години. Нов съм във форума и предварително се извинявам, ако темата ми е в неподходящия раздел. Преди дни се сдобих с толкова желания ТЕС , но за жалост установих, че защитата му по ток не сработва. Опитах се да намеря схема на ТЕС-а с контролни точки и съответните напрежения, но не успях. Ще съм много благодарен, ако някой ми помогне. Поздрави- Захари.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #1 -: 04 Януари, 2016, 20:39:32 »
Веско,админа на силистренския сайт ги е качил.
http://www.kn34pc.com/sch/index_device.html
Конкретно твоята е е тук.
http://www.kn34pc.com/sch/sch_device/man_tes_21_tes_23.zip
Добре дошъл и успех!

Неактивен analogovashemotehnika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #2 -: 04 Януари, 2016, 21:16:59 »
Благодаря за бързия отговор :)  а ще може ли да ми дадете някакъв съвет от къде да започна. Знам, че звучи доста нахално, но не искам да скапя толкова желания изправител, . Като за начало мисля да проверя за изправност Т3 и T4. В началото на темата пропуснах да кажа, че ТЕС-а изкарва напрежение, което мога да регулирам.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #3 -: 04 Януари, 2016, 21:58:38 »
Този изправител си иска познанията.Не знам какво да посъветвам.Не съм ремонтирал такъв.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 604
  • Населено място: Попово
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #4 -: 04 Януари, 2016, 23:40:16 »
Здравей, честито за токоизправителя! Първо внимателно прочети от описанието, какво представлява по функционалност отделните блокове, възли, коя част за какво служи. Пиша ти елементарно за да ме разбереш. За регулирането на тока участва интегралната схема ИС-3, изходът на ИС-3 командва транзистора Т-8, от Т-8 на Т-6, от Т-6 към Т-7. Т-7 служи да командва релето Р1. Транзисторът Т-3 участва в регулирането на напрежението с изходната група от транзистори, има и друга функция чрез диода Д-17 става запушването му, когато токът нарасне от "зададения ток". Или с две думи, играе ролята на ключ, когато токът нарасне, спира "изходното напрежение". Основното следене на тока става от резисторите R-113, R-116. Върху падът от напрежение на тази резисторна група, се получава информация на входовете на ИС-3. На инвертиращия и неинвертиращия вход, става задаването и "фиксираното" напрежение. Транзисторът Т-2 не участва за тока. На емитера му трябва да има около 7-7.5V. Измери внимателно, без да бързаш, какво се получава на изхода на ИС-3, когато регулираш тока с потенциометрите на предния панел, грубо и финно? Постави на изхода на токоизправителя товар.
« Последна редакция: 04 Януари, 2016, 23:51:16 от didov »

Неактивен analogovashemotehnika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #5 -: 05 Януари, 2016, 06:10:46 »
Благодаря didov  :) днес ще измеря изхода на ИС-3. За товар мисля да използвам крушка на 12 волта и 21 вата (евентуално ще включа някой ВЕФ).

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 604
  • Населено място: Попово
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #6 -: 05 Януари, 2016, 08:53:38 »
Вефа няма да помогне, малка му е консумацията. Направи си товар със стойност около 1-2 ампера, напр. мощен резистор.  По закона на Ом можеш да си изчислиш колко ома да бъде, спрямо подаваното напрежение. Резистора ще затопля.

Неактивен analogovashemotehnika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #7 -: 05 Януари, 2016, 09:43:35 »
Добрее  :) имам мощни резистори. Всички измервания са спрямо маса нали?

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #8 -: 05 Януари, 2016, 09:55:12 »
Веско,админа на силистренския сайт ги е качил.
http://www.kn34pc.com/sch/index_device.html
Конкретно твоята е е тук.
http://www.kn34pc.com/sch/sch_device/man_tes_21_tes_23.zip
Добре дошъл и успех!


Добре е да се прочете внимателно методиката за проверка
на основните параметри на ТЕС-23. Това са страници 23 - 31
от цитираното по-горе "Техническо описание и инструкция по експлоатация".
Там са посочени и конкретни схеми.

Неактивен analogovashemotehnika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #9 -: 05 Януари, 2016, 10:17:12 »
Благодаря за отговорите  :) все още не съм го отвярял сигурно ще го отложа за уикенда, за да мога да се запозная с техническото описание.

Неактивен analogovashemotehnika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #10 -: 08 Януари, 2016, 19:54:13 »
Здравейте отново. Най-накрая успях да отворя ТЕС-а и в крайна сметка направих следните измервания: на краче 8(изхода) на ИС-3 имам напрежение в интервала от 100мВ до 1,5в(при потенциометри на тока завъртяни в максимално положение, при потенциометри на min отчитам около 8-10 мв). Диода Д17 е изпревен или поне така показват измерванията ми, същото важи и за транзисторите от серията 2Т6551. Положението при транзисторите 2Т3139 обозначени на снимката по долу с Т1 и Т2, не стои така: при Т1 при измерване с мултицет на прехода емитер-колектор в права посока имам показания от около 576 ,а при Т2 при прехода база-колектор в права посока не отчитам стойност. Измерванията на ИС3 са спрямо маса.

Неактивен analogovashemotehnika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #11 -: 08 Януари, 2016, 19:55:30 »
Ето я въпросната снимка от предния пост.Извинявам се, че  я качих два пъти.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #12 -: 08 Януари, 2016, 22:43:02 »
Провери Д8-ценеровия диод.Аз го имах същия проблем.Пробил Д8 и гореше гранзистора и Р8.

Неактивен analogovashemotehnika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #13 -: 09 Януари, 2016, 00:11:51 »
Д8 не е изправен, при измерване и в двете посоки имам 0. Надявам се това да е проблема. Блаодаря на rkounev за съвета, само че не знам за коЙ транзистор става въпрос в неовия пост и какво означава Р8.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Проблем с ТЕС 23?
« Отговор #14 -: 09 Януари, 2016, 07:14:09 »
Най-вероятно става въпрос за транзистора Т2 - 2Т9139 и резистора R8 - 240 ома.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |