| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: MINERRVA 415W  (Прочетена 3019 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
MINERRVA 415W
« -: 24 Декември, 2015, 18:46:14 »
   Преди около три месеца ми подариха това радио . Външния му беше вид плачевен .Изоставено било на някакав таван .Доста си играх с него . Като за първи дебют му правих и външния вид. Радиото е много интересно . За моя радост конструкторите са направили СВ и ДВ входни , кръгови и осцилаторни бобини в екрани .Те са ги пощадили от атмосферните влияния. Но с КВ имах проблеми с осцилаторните . След смяна на кондензаторите в състава му всичко се оправи. Монтажа е изцяло с нови елементи . Поради липса  на ЕCL11 аз направих НЧУ с 6Ж1П и EL84 а  ECH11 ми правеше номера се наложи да я сменя с  ECH81 а  EBF11 за симетрия с EBF89. Схемата на МЧУ е запазена  дори е направена така че да може да се върне стария вариант. Но и така радиото си работи добре .Не е необходимо да спорим коя серия лампи е по добра. А избора ми за схемата на НЧУ за тази схема е че аз не ги долюбвам много тези комбинирани лампи от типа ЕCL11 . Дори монтажните  проводници на радиото които бяха голи вкарани в стъкло тръбички от старост се късаха. Но по магазините продават такива нови тръбички и нямаше проблем сега радиото е като ново.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #1 -: 24 Декември, 2015, 18:58:49 »
Чудесно завръщане към работно състояние е получил приемника. На външен вид е свеж.   :bravo:

Явно си ги харесваш новалната серия стъкла щом тях си ги сложил, и си е майсторлък да направиш преработката за което .  :hi:

Чудно ми е защо не си монтирал Комбинирана руска крайна лампа, примерно 6ф5п-  би използвал само оригиналната монтажна дупка на шасито за цокъл  , ами си го направил с 2, но това си е избор на конструктора в случая и ми е интересно къде си сложил сега допълнителната лампа?

Малко повече снимки на шасито и на монтажа биха били интересни, с тези само ми дразниш любопитството  :D

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #2 -: 24 Декември, 2015, 19:52:30 »
Възродил си едно закъсало радио прекрасно!!!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #3 -: 24 Декември, 2015, 20:24:37 »
 Правата да си кажа то май по него всичко от основните части беше сдало багажа. Потенциометъра за усилване нямаше ключ за пускане. Но от един потенциаметър за Мелодия 10 и един от руски ВЕВ комбинирах от нашия потециометъра от руския ключа . И го направих. От Пловдивския Викиват намерих един потенциометър с дълга ос 2ном такъв подобен на неговия 50ком нямаше .А оста му се използва в часта към основата за ос на механизма за корекция на усилването на МЧУ и това окончателно ме убеди да махам ЕCL86 която наследих на мястото на ЕCL11. Дискретно му монтирах под шасито новички ел.кондензатори по 33мф на 400в. Схемата на усилвателя изисква още един развързващ филтър .На мястото на старите кондензатори сложих един двоен . А в другата невздрачния но хубав фъстък 6Ж1П схемичката се оказа много хубава. Пак си използвам възбудителната бобина на говорителя. И него горкия доста го лепих. Турих му една боя стана като нов. Дори не забравих да си сложа един чинч  .На тези апарати кордата оргинално е от стоманена тел .Но по време на чистенето на прахоляка само от едно докосване и се скъса . Скалния механизъм е доста сложен но слава богу колегата от Пловдив беше направил доста снимки  та с повече търпение я вързах с обикновен конец.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #4 -: 24 Декември, 2015, 20:36:48 »
                    Майсторска Работа!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #5 -: 24 Декември, 2015, 20:39:34 »
Поздравления :drinks:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #6 -: 24 Декември, 2015, 21:05:31 »
Чудесно е станала модернизацията. :bravo:

Обикновено такива процедури завършват с доста оръфан вид отдолу на монтажа, но тук изглежда доста подредено и белите топлоустойчиви маркучи много хубаво уеднаквяват целия вид.

Някой ден като ми пораснат познанията до толкова бих и аз пробвал модернизация от същия тип с новални лампи, на един проект, който го бях отписал по разни причини.

Не разбрах точно мотивацията за премахването на ECL86, но и така се е получило доста добре- направо е пример как се прави тая процедура по правилния начин.

 :drinks:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #7 -: 24 Декември, 2015, 22:16:22 »
  Оргиналната схема на радиото е с ECL11.Там бях наследил една премонтирана  ECL86 на цокъл от някаква стара лампа 11 серия. Но изискването на оргиналния усилвател тонблендата да е потенциометър 50ком. Но на този потенциометър е нанизан още един механизъм за придвижването на кордата в 1 МЧфилтър . Около 5см от началото на оста се използват за тази цел и удължения които съвпадат там не стават . Но такъв с такава стойност и дълга ос  не намерих .Този от викивата беше високоомен с дълга ос но пак се наложи да я удължавам още малко но в горния край където механизма за движеннието на кордата само влиза е се установява в хубавия участък на оста. Тая схемичка пък имаше точно такава стойност. Тия пентод триоди не ги харесвам .За ЕL84 разкошен пентод специално разработен за УНЧ .Има хубава фабрична схема с EF80 доста пече докато онзи фъстък 6Ж1П гълта само 125 ма при 300 за EF80 . А местоположението и е на около 4 см от ел.кондензатор .Не е много хубаво да го опича. Колегата rolling_heads някога е правил повече снимки и ги е публикувал .Той е хванал това възлово място .Затова ще го кача .

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #8 -: 25 Декември, 2015, 07:45:11 »
Внимателно обмислена и технически издържана
подмяна на ламповият състав. Нетрадиционен,
но качествен, надежден и добре конструиран НЧУ
с радиолампи 6Ж1П и EL84.
И не на последно място - забележителна визия.
Поздравления!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #9 -: 25 Декември, 2015, 09:32:44 »
Колегата пана е възтановил радиото много добре. Електрониката с новите елементи, позволява да се ползва всекидневно.
Браво!

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #10 -: 25 Декември, 2015, 10:19:24 »
  Ако някой се интересува от схемата на НЧУ . Много е подходяща за подобни изпълнения . Руснаците са я използвали и в в някои техни радио апарати.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #11 -: 25 Декември, 2015, 10:21:34 »
Каква изходна мощност изкарва (горе-долу)  :writer: ?

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #12 -: 25 Декември, 2015, 10:48:57 »
   Аз не съм използвал изходящия трансформатор  даден в оргиналната схема ползвах си моя . Но според мен 3,5вт трябва да изкараш.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #13 -: 25 Декември, 2015, 11:35:32 »
Ето техническо описание на разискваният НЧУ на руски език:

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: MINERRVA 415W
« Отговор #14 -: 26 Декември, 2015, 10:06:29 »
  Публикувам и схемата на радиото  .Някой  ако иска да си я изтегли.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
9 Отговора
3675 Прегледи
Последна публикация 19 Август, 2015, 08:50:24
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |