| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Естония 006 стерео  (Прочетена 24203 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #105 -: 11 Март, 2016, 00:38:17 »
И нещо още по-банално: превключвателя отзад за слушалките-той изключва колоните.

Неактивен vesko29

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Нови Искър
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #106 -: 07 Ноември, 2016, 21:51:19 »
Днес успях да намеря малко време за радиото, като гледам вече половин година и темата и радиото събират прах.
Та днес реших да видя дали няма да мога да се спрая с проблема. Шасито офазяваше а като обърнеш щепсела фазата изчезваше,
другото е , че на изхода за колоните даваше към 280 в. Като разкача захранващия блок отново офазяваше на едната страна.
Разпоих едната група диоди, но всичко си беше ОК. Другите диоди са капсоловани. Като позамерих лампите се оказа ,  че няма нито една с правилно напрежени , единствено отоплението беше в ред. Та накрая се оказа, че едно замасяване се е откачило. :blush:
сега съм решил да подменя кондензаторите на НЧ усилвател, другото е , че все още не мога да се оправя с потанциометрите. Като ги позачистя се оправят но нещо не са както трябва.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #107 -: 07 Ноември, 2016, 23:32:56 »
Потенциометрите са слабо място на това радио.И лошото е че не са ремонтнопригодни."Коксчето"е много меко и се износва и изпада от леглото.Единственото решение смяна с нови.Аз за моята Естония две години търсих. Лошото е че потенциометъра за силата е със средна точка.Слагаш един без средна точка-на ухо няма да почувствуваш разликата.

Неактивен vesko29

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Нови Искър
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #108 -: 10 Ноември, 2016, 22:11:05 »
Потенциометрите са слабо място на това радио.И лошото е че не са ремонтнопригодни."Коксчето"е много меко и се износва и изпада от леглото.Единственото решение смяна с нови.Аз за моята Естония две години търсих. Лошото е че потенциометъра за силата е със средна точка.Слагаш един без средна точка-на ухо няма да почувствуваш разликата.
Можеш ли да ми кажеш какви сложи или ако може линк към въпросните потенциометри?

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #109 -: 10 Ноември, 2016, 22:17:33 »
Пак руски ,случайно ги намерих в магазинчето на Симеон.Мисля че купих повече.Утре ще се кача в съкровищницата /тавана/ и ще погледна какво е останало.

Неактивен vesko29

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Нови Искър
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #110 -: 10 Ноември, 2016, 22:18:52 »
 :hi:

Неактивен vesko29

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Нови Искър
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #111 -: 20 Ноември, 2016, 18:41:26 »
Днес приключих с НЧУ, смених всички кондензатори в тази част и звука се подобри значително. Подмених потенциометрите за ниски и високи (за които благодаря на Росен), но този за усилването ще се окаже проблем тъй като е с 5 извода.Стария го почистих основно, но за единия канал пистите на DиЕ краче са протрити и не дават никакъв контакт , та този ще ми създава проблем,
Може ли някой да ми каже от външния вход да сигнала минава през някакво орязване ,че нещо не се ориентирам с тези превключватели.
И още един въпрос -някой пробвал ли е да вгради тунер та да не слагам приставка?

Неактивен vesko29

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Нови Искър
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #112 -: 17 Декември, 2016, 18:17:11 »
Днес видях, че НЧУ е до 12 килохерца. Дали мога да променя това? И как?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #113 -: 17 Декември, 2016, 19:52:15 »
Не, не можеш да промениш това а и не ти трябва! За такъв клас апаратура това е нормална горна гранична честота, а и си мисля че може и да ходи и по-високо реално. попринцип може да видиш в схемата на НЧУ какви малки капацитети са сложени тук-там за стабилност и съответно да ги премахнеш обаче с това може и да не спечелиш много като честотна лента а да влошиш стабилността. Основно честотната лента е ограничена от изходните трансформатори така че няма къде да ходиш нагоре. Но най-важното е дали ти звучи добре. Ако планираш да го използваш за основен НЧУ вероятно няма да са задоволителни резултатите, но ако ще го слушаш само като FM радио следва да си върши прекрасно работата. Даже стеснената отгоре честотна лента често се отразява благоприятно на субективното възприятие - става по-мек и реалистичен звука когато някой говори по радиото.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vesko29

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Нови Искър
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #114 -: 18 Декември, 2016, 16:18:11 »
Някой може ли да ми помогне с преработка на изходящите? То без преработка няма да мине нито укв-то нито нчу.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #115 -: 18 Декември, 2016, 18:59:02 »
Преработка на УКВ - да необходима е, но преработка на НЧУ защо? Идва въпроса да си дадеш сметка какво искаш от това радио. Ако искаш да ползваш само колоните му направи си един хубав НЧУ (транзисторен) и си свиркай а радиото остави за експонат. Ако искаш да слушаш въпросната Естония, слушай си я, какви преработки ще правиш, какво мислиш ще постигнеш? Какво очакваш от това НЧУ да свирне като ламБов за 100 000 евра?
Междинната на УКВ тук най-вероятно е 6.5 мегахерца, като сложим към това и вариометричната настройка на УКВ тунера съветвам преработката да се състои в монтаж на УКВ конверторна приставка. Мога да ти дам една покриваща целия диапазон на два поддиапазона но ако обещаеш да не бараш нищо повече по Естонията.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vesko29

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Нови Искър
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #116 -: 29 Декември, 2016, 23:59:54 »

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #117 -: 30 Декември, 2016, 08:55:37 »
Веско  тази Естония е  общо взето "Маймуна застанала маймуна излезла " тя  толкова си  може   преработи УКВ то (ако можеш) и  не  пипай  повече  това че е  лампова  бангия   не я вкарва  директно в Хай–Енда .Каквото и да  направиш с  чарковете в  нея  по  различно  няма да стане .
Удрииии!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #118 -: 30 Декември, 2016, 14:27:10 »
Не мисля че махайки тези кондензатори ще разшириш честотната лента, те не я мачкат. Мисля че основното лимитиращо звено е изходния трансформатор. Едва ли ще изкараш нещо по-добро с него.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Естония 006 стерео
« Отговор #119 -: 31 Декември, 2016, 13:45:01 »
Днес видях, че НЧУ е до 12 килохерца. Дали мога да променя това? И как?
Нещо тук не ми се връзва. Диапазона го дават за УКВ от 40 ... 15000Хц, а за грамофон: от 50 ..12000 (няма хай-фи тунер на пазара, който да има по-висока горна гранична честота, защото последната е ограничена от пилоттона)  Дали не отчитат тук ограниченията на грамофонната доза също??? Даже според мен в спецификацията се има предвид цялата система: източник ,УНЧ, говорители, което означава че УНЧ-то спокойно може да има и по-голям диапазон. Аз имам доста по-нисък клас радиола: Ригонда Стерео и има прекрасни ВЧ стигащи поне до 15 -16 кхц, а може би и доста повече.  Така че по-добре не пипай нищо по схемата, а кажи какво не ти харесва в звука да  видим дали може да се оправи или поне каква е точната причина за това.
ПП: Ще ми е интересно да чуя как звучи наживо.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |