| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Усилвател Сони-чува се само от един вход без корекции  (Прочетена 6686 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Петър Драганов, по нещата които пишеш и от другите ти ремонти до сега прави впечатление, че нещо си се шашнал  и ти е взел страха тоя амп. Случва се.

Сложи го на страна успокой се , нека ти отлежи в акъла, после прочети цялото сервизно като доста интересна книжка каквато е.  И като седнеш да го правиш ще имаш вече 1000 идеи как точно да намериш проблема

Като крайно стъпало -ампа работи, от това което си написал, та крайни транзистори няма да ги пипаш в никакъв случай.

Електролитите аз ги сменям винаги всички, но е хубаво да се прави на вече РАБОТЕЩ уред, щото иначе така маскираш проблемите , че откриването им става забележително трудно. Тоест първо го подкарай,  и после вече хващаш модул по модул и сменяш всичките елктролити.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Петър Драганов, по нещата които пишеш и от другите ти ремонти до сега прави впечатление, че нещо си се шашнал  и ти е взел страха тоя амп. Случва се.

Сложи го на страна успокой се , нека ти отлежи в акъла, после прочети цялото сервизно като доста интересна книжка каквато е.  И като седнеш да го правиш ще имаш вече 1000 идеи как точно да намериш проблема

Като крайно стъпало -ампа работи, от това което си написал, та крайни транзистори няма да ги пипаш в никакъв случай.

Електролитите аз ги сменям винаги всички, но е хубаво да се прави на вече РАБОТЕЩ уред, щото иначе така маскираш проблемите , че откриването им става забележително трудно. Тоест първо го подкарай,  и после вече хващаш модул по модул и сменяш всичките елктролити.

Благодаря за съвета. Днес поръчах Q908, в петък ще дойде. Да този усилвател ми е по особен, от останалите, но се надявам и то силно, че ще стане.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Внимателно си преведи тази част от текста, която се отнася за стабилизатора. Имаш навика да поръчваш елементи, части предварително. Сигурен ли си на 100%, че този транзистор Q-908 е дефектен.? Кои негови преходи са извън строя?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Нещо ми се струва че транзистора си е здрав.

Що не си вземеш една от ония универсални свирки за проверка на елементи, поне да ти е по-лесно. Веднага ще открие дали е заминал, само трябва да го извадиш..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Внимателно си преведи тази част от текста, която се отнася за стабилизатора. Имаш навика да поръчваш елементи, части предварително. Сигурен ли си на 100%, че този транзистор Q-908 е дефектен.? Кои негови преходи са извън строя?
Не съм сигурен. Като го меря с мултимер на опция 'диод' излизат читави стойности, просто предположих, че е дефектирал защото имах по 0 волта на всеки от трите му крака, но сега като ми постна снимката от сервизното и ще се окаже, че за пореден път греша.

Нещо ми се струва че транзистора си е здрав.

Що не си вземеш една от ония универсални свирки за проверка на елементи, поне да ти е по-лесно. Веднага ще открие дали е заминал, само трябва да го извадиш..
Може ли линк  от къде да  купя това устройство, защото или не съм виждал или не ми идва на ум за какво точно става въпрсо, още утре ще го купя, дано го има в Елимекса, че ми е по-наблизо.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Ползвам Fish8840,мери кондензатори,резистори,диоди,транзистори,индуктивности.Продават такива в нета.
/>
http://lygte-info.dk/review/ComponentTester%20Fish8840%20UK.html

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Тоя има разни модели заредени, харесай си едно, все е тая май

http://olx.bg/ad/universalni-testeri-na-elementi-r-l-c-esr-tranzistori-diodi-tiris-ID4YX72.html

АКто го забодеш ти казва какъв е транзистора, кой крак какво е , каквиа са му характеристиките и дали е жив.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Виж сега, елементарно ти пиша за да разбереш. За да работи цялостната схема на стабилизатора, задължително трябва да имаш 41V на базата на Q907 и на колектора на Q908. Понеже ти го нямаш това напрежение, причината е в делителя R-941. На единия крак на резистора имаш 55v, което напрежение ти измери, на колектора на Q906  през резистора R942- 100ома, на другия край на резистора нямаш нищо. Въобще дори да не е поставен транзистора Q908, ценер диода D 917, тример потенциометъра, това напрежение от 41v трябва да го има за  част от  параметричния стабилизатор. Има един електролитен кондензатор С941 - 47mf. Той се явява филтърен елемент. Възможно е и той да прави проблем. Понеже резистора е с голяма стойност 27 килоома, ако не е добре кондензатора, може да го "срине" към 0V. Този резистор ще затопля леко, понеже протича през него ток. Но това е когато приемем, че кондензатора е дал на късо. Транзистора Q 908, който ти поръча, служи да регулира изходното напрежение точно 40V. В момента не ти работи предната част от схемата на стабилизатора, и този транзистор Q908 става "излишен" защото няма какво да регулира, все едно не участва. Измери този резистор и кондензатора, огледай спойките.
« Последна редакция: 15 Декември, 2015, 20:38:10 от didov »

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Благодаря от сърце, резултатът е налице. Кондензатор C941, можете да видите на снимките /на пръв поглед отгоре отличен/. В момента усилвателят имат корекции, усилва, намаля, превключва входовете, но се чува изключително тихо на всички входове. Всички напрежения на Q906,Q907,Q908 са налице, както са на схемата.
Това, където се чува толкова тихо от самите превключватели ли е или греша?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Започнах да гледам мутинг платката. Смених единствения кондензатор, не ми допадна отдолу, гумата беше пропукана, на схемата пише, че е 3 волтов, но е 6.3 волта 150мф.

На C991 имам половин волт.
На Q921 имам 0.66 в.
На R995 имам около 52.7 в
Обаче на R996 имам минус 4.0 волта при искани минус 10 волта
На Q922/923 имам по нула волта.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Спокойно можеш да го подмениш С991 с 6.3V, той служи да определи времето на забавяне при включване. От транзисторите Q922 и Q923 от колекторите се подава минус волта към изходите на пред усилвателите. Това 0V напрежение от колекторите трябва да трае няколко секунди, и то само при включване на усилвателя от ключа power. Целта е да се "запуши" крайното стъпало докато траят преходните процеси в трансформатора, изправителя, да няма пукане в тонколоните. Другото предназначение на мутинга е да има защитна функция. Сега направи това измерване, което те притеснява но предварително постави сондите на уреда, и после включваш усилвателя. С две думи, при работеща мутинг схема, не трябва да имаш нула волта на колекторите на транзисторите Q922 и Q923 след около 10 секунди след включване на усилвателя.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Спокойно можеш да го подмениш С991 с 6.3V, той служи да определи времето на забавяне при включване. От транзисторите Q922 и Q923 от колекторите се подава минус волта към изходите на пред усилвателите. Това 0V напрежение от колекторите трябва да трае няколко секунди, и то само при включване на усилвателя от ключа power. Целта е да се "запуши" крайното стъпало докато траят преходните процеси в трансформатора, изправителя, да няма пукане в тонколоните. Другото предназначение на мутинга е да има защитна функция. Сега направи това измерване, което те притеснява но предварително постави сондите на уреда, и после включваш усилвателя. С две думи, при работеща мутинг схема, не трябва да имаш нула волта на колекторите на транзисторите Q922 и Q923 след около 10 секунди след включване на усилвателя.
На Q922 на базата имам минус 4 волта след около 8 секунди, на емитер и колектор по 0 волта и след 30-40 секунди със поставени щеки предварително. На Q923, абсолютна нула на емитер, база и колектор. Кондензаторът C991 е подменен.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Схемата на мутинга можеш да я разделиш на две. Оградена в зелено и оградена в розово. Разпои извода на резистора R966 от към страната на транзисторите Q922 и Q923 в зелено. Надигни го нагоре. В точка "А" трябва да има -49v. Двата транзистора се управляват идентично. Откачаш тон колоните, звук от телефона няма да пускаш, потенциометрите за усилване намалени на 0 .Включваш усилвателя. Вече няма да имаш времето за забавяне, понеже част от схемата оградена в розово няма да работи. Измери какво се получава на колекторите? Функцията на двата транзистора е да се ползват като "ключове" да пускат "0"V към изходите на пред усилвателите.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
След разпояването на посочения край на R996, стойностите на Q922/Q923:

1. Q921 / База - минус 5.9 волта, Колектор/Емитер - по 0 волта
2. Q922 / База/Емитер/Колектор по 0 волта

На точка ''А'' имам минус -51 волта / имах ги и преди да разпоя R996.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
Сигурно си направил печатна грешка за точка 1. Вместо Q921, си искал да напишеш Q923. В момента са важни само тези два транзистора Q922 и Q923. Сега по схемата, нямаш минус 5,9v на базата на Q 922. Провери този резистор, който съм го оградил в червено - R998. Измери го дали е 5.1килоома, огледай му изводите, спойките. Също провери и транзистора Q922 дали е здрав. Друго недей да разпояваш. Резистора, който разпои, го остави с вдигнат извод. На двете бази трябва да получиш по минус 5.9V

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |