| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: UKW-BG  (Прочетена 4243 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
UKW-BG
« -: 02 Ноември, 2015, 21:01:53 »
Тия дни се загледах в донорските ми шасита и забелязах една мелодия 14 със западен  УКВ блок. От любопитство реших да го погледна и на пръв поглед не открих никаква разлика от социалистическия. При подробно разглеждане открих няколко разлики, но само като стойности а платките са едни и същи. За проба реших да преработя блока на соц. обхвата и забелязах, че ако алуминиевите ядра се оставят със същия размер, се покриват около 10 MHz диапазон. Смяната на алуминий с мед не влияе на диапазона. Увеличаването на ядрата по диаметър и дължина влияе много силно на разширяването на диапазона дори над регламентирания, като разбира се трябва да се разширят и пласмасовите основи на бобините. цялата процедура се изпълнява само със сваляне на капака, без да се сваля платката, тъй като изводите на бобините се отрязват високо и към тях се запоява скъсената част. Кондензатора С27 просто се отрязва. Пренастройката се получава идеална поне "на ухо" и на място с мощни станции. Успех на който иска да опита!!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: UKW-BG
« Отговор #1 -: 02 Ноември, 2015, 21:08:46 »
Интересна тема! А върху какво навиваш бобините с по-голям диаметър?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: UKW-BG
« Отговор #2 -: 02 Ноември, 2015, 21:22:58 »
нищо не променям, със свредло 7,5мм, заточено почти челно, за да не създава радиална сила, разпробивам пластмасовите тела както са на платката. Свредлото трябва да е заточено специално за случая, иначе мачка и раздува телата, ... с винтоверт, на ниски обороти...

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: UKW-BG
« Отговор #3 -: 02 Ноември, 2015, 21:39:16 »
Пусни някоя снимка да видим.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: UKW-BG
« Отговор #4 -: 02 Ноември, 2015, 21:44:55 »
Ето и снимки, но на pdf-a се вижда какво съм правил.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: UKW-BG
« Отговор #5 -: 02 Ноември, 2015, 21:47:14 »
Тия шасита ако нямат кутии, това е едно много цивилизовано и бързо решение от съвременно фолирано пдч + лайсни:

38846-038848-1

е в тая обява го видях:

http://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0%E2%80%9311873610/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D0%BA-blaupunkt-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB-miami#



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: UKW-BG
« Отговор #6 -: 02 Ноември, 2015, 21:53:18 »
Може ли да дадеш подробна информация за оригиналния УКВ модул, който е на западния стандарт.
Всички стойности на кондензатори и съпротивления и размерите на сърцевините.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: UKW-BG
« Отговор #7 -: 02 Ноември, 2015, 22:16:24 »
Ами аз съм описал, разликите - бобините и размерите на ядрата, кондензатора който е паралелно на бобината в анода на първия триод е махнат. Всички останали елементи са същите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: UKW-BG
« Отговор #8 -: 02 Ноември, 2015, 23:36:00 »
Ами по-големите ядра от къде ги взе? Алуминиеви тръбички от някой строителен хипермаркет? И защо си намалил бобината която е до анодния кръг от 8 на 4 навивки, точно тази бобина струва ми се е за фина настройка на къси вълни, има ли връзка с УКВ-то че си я пипал? И съдейки по това че не си пипал нищо по осцилатора освен навивките за обратна връзка да разбирам ли че в момента приемаш с долна настройка на хетеродина т.е. f приемана - 10.7 MHz?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: UKW-BG
« Отговор #9 -: 02 Ноември, 2015, 23:47:58 »
Здравей, би ли измерил диаметрите и дължините на алуминиевите цилиндри на блока до 108 MHz? EDIT: видях ги в PDF-a, остава въпроса от къде си взел пръчки с този диаметър.  Иначе има логика с по-голямо метално тяло да се влияе в по-голямо изменение на индуктивност на бобината. Интересното е, че никой до сега не беше забелязал това нещо за теиз блокове. Асен беше правил подробно описание, но там се играеше само с кондензаторите и навивките. Аз съм си играл доста, но така и не успях да покрия целия диапазон, едни 2-3 Mhz все не достигаха.
« Последна редакция: 02 Ноември, 2015, 23:58:11 от Yassen »
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: UKW-BG
« Отговор #10 -: 03 Ноември, 2015, 08:42:27 »
Ами по-големите ядра от къде ги взе? Алуминиеви тръбички от някой строителен хипермаркет? И защо си намалил бобината която е до анодния кръг от 8 на 4 навивки, точно тази бобина струва ми се е за фина настройка на къси вълни, има ли връзка с УКВ-то че си я пипал? И съдейки по това че не си пипал нищо по осцилатора освен навивките за обратна връзка да разбирам ли че в момента приемаш с долна настройка на хетеродина т.е. f приемана - 10.7 MHz?

Нищо не съм мерил, защото нямам такава апаратура, просто повторих механично това което се вижда в блока на 108 МХц. За диапазона, че се покрива мога да твърдя със сигурност, защото местя станциите синхронно с цифров приемник и сравнявам честотите, а станции във Варна дал Господ!
Ядрата ги направих на струг Ф7Х20 и Ф7Х25 с отвори Ф4Х16 - дълбочина. Първо пробвах с медни тръбички със съответната дължина, но нямаше забележима разлика спрямо оригиналните ядра от алуминий. Най- отговорната работа е да се разширят пластмасовите тела на бобините с Ф7,5, защото са по тесни и Ф7 ядро не влиза.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: UKW-BG
« Отговор #11 -: 03 Ноември, 2015, 23:50:51 »
Цитат
Интересното е, че никой до сега не беше забелязал това нещо за теиз блокове.
Е не баш никой.
Виж предпоследния пост , Точно това съм направил.Увеличих диаметъра на сърцевината.
И тук , но вмеосто да увелича диаметъра на сърцевината, намалих диаметъра на намотката.

styrshel , благодаря за ценната информация.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: UKW-BG
« Отговор #12 -: 04 Ноември, 2015, 02:03:05 »
Такива кухи тръбички или плътни пръти може да намерите в Практикер, виждал съм, има много размери.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: UKW-BG
« Отговор #13 -: 04 Ноември, 2015, 09:07:15 »
Аз взимам тръбички от климатици и хладилници. важен е външния диаметър, вътрешния се уплътнява с подръчни материали.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: UKW-BG
« Отговор #14 -: 12 Октомври, 2016, 15:15:37 »
Здравейте,

Скоро ремонтирах шаси от Мелодя 14 и реших да пробвам гореописаната пренастройка.
Купих калибровка плътен алуминий Ф7, пробих отвори Ф4 и смених сърцевините.
Естествено разширих и отворите на пластмасата.

Резултата:
1.Покрива се честотна лента от 20Mhz,
2.Приемането е по огледална честота.Вместо междинната да е -10,7Mhz, тя е +10,7Mhz.
3.Въпреки това се хващат всички местни станции със задоволителна чувствителност.
4.Напрежението на АРУ при приемане на някой станции с външна антена достига до 10V.
5.При спрягане (преместване варометъра на входния кръг) се измества и честотата на хетеродина

Мисля, че щом родните конструктори са били доволни от резултата, трябва и ние да сме доволни.

Смятам да си направя експеримент със смяна освен на сърцевината и на кондензатори с цел да мина на -10,7Mhz.
Ако се получи, че направя сравнение на чувствителността при -10,7Mhz, и +10,7Mhz. и ще споделя резултата

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |