| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стерео усилвател се чува слабо  (Прочетена 6208 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #15 -: 03 Ноември, 2015, 11:23:14 »
Този уред за измерване на ESR нямам идея какъв метод ползва за измерването му и дали може да мери както са на платката, но никога няма да навреди да се опита.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #16 -: 03 Ноември, 2015, 16:52:05 »
Този уред за измерване на ESR нямам идея какъв метод ползва за измерването му и дали може да мери както са на платката, но никога няма да навреди да се опита.

Въобще мост на Вин,софтуерен :) за моженето може,ESR измерва без да се разпоява.Реалния капацитет обаче не съответства.Препоръчително е да се вадят.
38951-0
Неразпоен 68 мf 450 v измери като 121 мкф,ESR 0.86 ома,свален от платката 69 мкф ESR 0.75 075 ома.
38953-138955-2
Неразпоен 1500 mf 10 v -съответно 1435 mf ,ESR 0.01 ома.Разпоен 1344 mf,ESR 0.01 ома.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #17 -: 03 Ноември, 2015, 21:13:22 »
Значи за ESR което ни интересува мери достатъчно точно когато е запоен кондензатора, това е важното. Капацитета отдавна не го меря с диагностична цел - излишно е, ако ESR е в норма капацитета също е!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #18 -: 03 Ноември, 2015, 21:57:16 »
Долу горе става :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #19 -: 03 Ноември, 2015, 22:06:07 »
Тази разлика в капацитета да не идва от някой неполярен шунтиращ на платката?

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #20 -: 03 Ноември, 2015, 22:33:12 »
Доста неща има там,импулсно за монитор.Аз за това предпочитам да ги вадя :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #21 -: 03 Ноември, 2015, 22:59:06 »
Грешката в капацитета не идва от неполярен шунтиращ според мен, просто вероятно се мери с по-голяма амплитуда на сигнала, и същевременно при по-ниска честота, и всички елементи наоколо оказват много по-голямо влияние. Не може да се очаква да се мери точно капацитет на запоен кондензатор, вътрешно съпротивление обаче твърдо да, може.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #22 -: 04 Ноември, 2015, 15:49:38 »
Благодаря на всички за постоянните мнения, горд съм, че има подобни потребители. Виждам в темата сте добали полезни снимки и материали, който за в бъдеще на мен и предполагам и на други ще са повече от полезни. Усилвателят е готов за употреба, намерих проблема. Ще го опиша по-късно с клипче и снимки. Благодаря още веднъж на всички.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #23 -: 04 Ноември, 2015, 19:36:46 »
Ей сега ни държиш в трепетно очакване каква е било причината за проблема :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #24 -: 04 Ноември, 2015, 19:40:45 »
Накратко, почистих платката със спирт и памук, но беше напразно от към краен резултат, разпоих превключвателя на входовете отворих го изчистих го без резултат, двете релета почистих, бяха черни като въглен, но без резултат, захранванията бяха в норма, на слънчева светлина препоих няколко лоши спойни, които не видях преди това, но отново без резултат. Дефакто се оказаха два малки електролитни кондензатора, които бяха перфектни отгоре, а отдолу се бяха подули, единия беше даже без един крак, но вероятността да ги забележа беше минимална, зашото нямаше видими следи на пръв поглед. Кондензаторите са 50в 100мф 2 броя, един до друг. Да си призная, за първи път се сблъсквам с нещо подобно като проблем, не съм вярвал, че подобен малък кондензатор може да направи подобен проблем.

Видео клипче и две снимки:
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #25 -: 04 Ноември, 2015, 19:58:37 »
Мда, защо да не могат да причинят такова нещо, очевидно са били прекъснали/изсъхнали или утечни. Само аз се чудя как еднакво в двата канала, имам чувството че са повредени от механично въздействие, някой ги е изкъртил затова единия е без един крак а и двата са издути отдолу, просто е тръгнало цялото хартиено руло да излиза отдолу през гумичката от латералното усилие.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #26 -: 04 Ноември, 2015, 20:38:40 »
Те затова се сменят всички. Пък и от тук нататък дефектирането ще продължава и така взимаме мерки срещу бъдещи повреди. Цената на електролитите е ниска и няма причина за икономии.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #27 -: 04 Ноември, 2015, 20:45:28 »
Никога не пестя пари от компоненти, да не казвам, че първо търся буквално оригиналните каквато и да е цената.
Усилвателят не изглежда да е пипан, нито припояван, но може и да греша. Сега остана да се опитам да оправя капака, което вече не ми е хоби, нито слабост. Предния панел абсурд пък с тея кофти ръждясали петна.

Само да попитам последен въпрос и приключвам с темата... какво да очаквам за напред от един изсъхнал/окъсил кондер, видях вече при моя проблем, че се получава, както го казахте затихвател.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #28 -: 04 Ноември, 2015, 21:07:07 »
Зависи къде е кондзензатора. Ако е изсъхнал няма да свири хубаво, ще свири с по-малко бас примерно или изобщо няма да свири (или много слабо както при теб). Ако е в захранването ще се появи брум или намалена максимална мощност. При окъсил кондензатор (което попринцип е по-рядко срещано) в зависимост от това къде се намира може резултатите да са отново същите - слабо свирене, на други места може да стигне до пушек, изгорели полупроводници и бушони и т.н. Но точно за това аз препоръчвам да се измерва ESR на кондензаторите, ако се забележи че системно са със завишени стойности на този параметър се взима решение да бъдат подменени изцяло. Но ако ремонта на една такава машина не се прави за клиент а за лично ползване аз не препоръчвам да се слагат китайски фуджикони, и тогава като се поръчват маркови кондензатори от Фарнел цената вече не е толкова пренебрежима. Така след измерване взех решение да подменя всички електролити в касетния дек Айва който ремонтирам в момента, общата цена е 35 лв. не е за пренебрегване но дека ги заслужава. Ако бях сложил фуджикон-и едва ли щеше да е над 10 - 15лв. но каква ще е дълготрайността и параметрите на устройството след това? Не знам. Фуджикони общо взето напоследък избягвам да слагам в сигналния път на Hi-Fi аудио апаратура. Не че имам нещо против марката, просто инвестицията във Panasonic FC например не е толкова голяма, а качеството е доказано по-високо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Стерео усилвател се чува слабо
« Отговор #29 -: 04 Ноември, 2015, 21:30:58 »
Ех как ми нахрани любимата марка електролити.  :D

Очаквай още такива изсъхнали кондери. Тоест това работещо устройство ако искаш  да продължава да е такова заменяй всики електролити.  С какви - ти ще решиш. Най-евтиния КАЧЕСТВЕН вариант са фуджиконите от комет.  Имат и скъпа серия с ниско  ESR( LOW-ESR).  Нагоре са марковите електролити, но там трябва да внимаваш много, понеже на нашия пазар преобладават ментетата, тоест се пазаруват само от ПРЕПОРЪЧАНИ  и проверени доставчици, такива електролити. 

Кои точно ще вземеш си е твое решение. НА мен лично като ми хареса уред няма значение колко е зле стигам до крайности.

Предния панел, НЕ може да ръждяса- това е смешно, което го казваш понеже е АЛУМИНИЕВ. Алуминия НЕ ръждясва, той патинясва с бяла патина.

Това което видqх по снимките ти са едни драскотини оравяни с перманентен маркер- и стоят като петна.

Ако те дразнят може да го фолираш с карбоново фолио - 4,8 лв е линейния метър в ОЛХ на такова... За контарст аз бих ползвал БЯЛО карбоново фолио и Ретро врътки- бакелитени примерно, зад всяка, от които бих сложил светодиод. Така външния вид ще е уникален.
е такива
http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D1%87%D0%B5+PN9C+6MM
или такива
http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D1%87%D0%B5+PN1B+6MM

Дай подробни снимки на горния капак  и на всиките му кривочи, да те насоча как да си го изправиш.


 

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |