| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Влияе ли ключ с вградена глимлампа на новите луминисцентни крушки?  (Прочетена 17578 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Здравейте,
Ключа за осветление в коридора ми е с глимлампа за нощна ориентация. Защо от новите лампи като завия на тази фасунга, към него , не изтрайват и година и се повреждат.  Влияе ли по някакъв начин глимлампата в ключа ( свети при изключено положение) на електрониката в самата крушка  ? Глимлампите се изпозвани за генератори на честота  в схемите на електронни устройства ( например тиратроните в ГВО при ламповите " Огнжок" и "Електрон" в първите модификации)
« Последна редакция: 18 Януари, 2013, 20:00:06 от Ricarq »

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 447
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Мисля, че да и при мен е така.  8)

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Значе какъв е извода  - трябва да сменя ключа за осветление. Забелязвам също , че глиммлаптата в него свети по-слабо като завия такава крушка , от колкото като завия с нажежаема жичка в фасунгата.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Да определено проблема идва от Глимката .Има решение поставя се едно керамично кондензаторче  + съпротивление (не си спомням стойностите )  :hi:
« Последна редакция: 18 Януари, 2013, 20:24:03 от radio-hobi »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Решението е много простоо - сменя се ключа с друг :D Някой ако прочете принципа на действие на глимлампата ще разбере защо - такива RC- филтри не е сигурно че на 100% ще отстранят влиянието и.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Да определено проблема идва от Глимката
Доста съмнително. На входа на енергоспестяващата има електролит и грец. Затова и глимката не свети нормално. Какво тече през нея? Най-много милиампер. Не виждам как ще повлияе.
А някои китайски ламби светят и само два дни.  :D

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Глимката  като генератор на импулси  може и да укаже влияние в режима на елементната база елетрониката и  предпоставка някой елемент да излезе от синхрон.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Е, ако все още не можеш да преживееш без ориентацията за ключа, защо не замениш "глимката" със светодиод и всичко си идва на място. Резистора се смята лесно, пък и светодиода можеш да си избереш по цвят. ( стига да не е от тези ярките по запалките дето ги слагат, че се кьоравиш с тях по коридорите нощем  :D )
Омраз!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Със светодиод, няма ли да е: Изправителен диод, резистор, светодиод схемата?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Цитат
Със светодиод, няма ли да е: Изправителен диод, резистор, светодиод схемата?
Какъв е смисълът от още един диод?! Светодиодът добре си се справя сам със светенето и изправянето, резисторът е за товар...
Омраз!

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Във стария форум имаше най-малкотоедна  тема как да сържем светодиод на 220в. за индикация , виждал съм схеми и по списанията , но от личен опит да ви кажа , че само със светодиод  и съпротивление (от 30kОма на горе)  при направо свъззване на 220V в паралел без никакъв друг товар не е удачно , защото съпротивлението много грее и трябва да е и с голяма мощност. Напрежението мисля че минаваше в една от схемите за директно свързване  през кондензатор 33n  някъде, за да ограничи тока .

 Но да се върнем на моя случей - според мен нищо не е  желателно според мен да има , за да свето този светодиод трябва да се затваря веригата през консуматор , а дори и съвсем малък ток да минава през електрониката рисковете от повреждане многократно повече се увеличават . Не забравяйте и за преходните процеси , които се получават при включването и изключването на най-различни кионсуматори в мрежата , при които за части от секундата се повишава ( например вследствие на самоиндукция) , отделно различните смущения от най различен характер, при някой от които се променя за части  и промишлената честота (50+-няколко херца)  . То и затова е и входния филтър в тези лампи , но все пак не мисля че е разумно електрониката постоянно да е  свързана в мрежата , дори и през светодиод. Една такава луминисцентна крушка съмнявам  да изтрае предписаните и работни часове, особенно ако е от по-евтините
« Последна редакция: 20 Януари, 2013, 12:28:34 от Ricarq »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
И със светодиод като индикатор в ключа пак  ще се получи примигване на енергоспестяващата лампа, дори може би много по-отчетливо.
Според мен може да се опита свързване на резистор около 100 килоома 1 ват паралелно на енергоспестяващата лампа, направо на фасунгата или в розетката на тавана, а в ключа да си остане глимлампата.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
И със светодиод като индикатор в ключа пак  ще се получи примигване на енергоспестяващата лампа, дори може би много по-отчетливо.
Според мен може да се опита свързване на резистор около 100 килоома 1 ват паралелно на енергоспестяващата лампа, направо на фасунгата или в розетката на тавана, а в ключа да си остане глимлампата.

Ето вече наистина една смислова идея. Но в една друга тема тук беше споменато , че новите електронни електромери са много по-чуствителни и отчитат дори уредуиите в стенд-бай режим . С такъв съм и предпочитем всякави индикации да махна , че да не вземе да ми отчита и тази консумация и ако не му е както трябва отчитането.....

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1642
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
На времето отварях няколко повредени луминисцентни лампи. Оказа се, че повредата е тръгнала от "гръмнал" електролитен
кондензатор на захранването. За това смятам, че повредата не е от глимлампата.
Когато бях студент (преди много години), в дисциплината "Промишлено осветление" научих, че най близката по спектър до
слънчевата светлина, е тая на лампата с нажежаема нишка. Освен това светлинния поток на луминисцентните лампи пулсира с
честотата на мрежата (за старите модели) или с честотата на преобразувателя за новите. Тези пулсации се изглаждат от т.н.
послесветене на луминифора но не на 100%. Именно те са много вредни за човешкото око и водят до преумора и последващо
влошаване на зрението. Това никъде не бе коментирано при кампанията за забрана на обикновените крушки в ЕС. За това съм
се отказал от тоя тип осветление и ползвам класическото. Извинявам се за отплесването от темата, но това е все едно да сравняваш
звученето на лампова апаратура с това на транзистор Ехо.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |