| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков  (Прочетена 22534 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1924
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #30 -: 14 Октомври, 2015, 16:59:46 »
На вала има щифт, който опира в два стопера на "каретата" съответно за двете крайни положения.
На първата снимка стопера е изпилен. Вижда се , че щифта опира в изпиленото място. Втория стопер е изкривен така че щифта да не опира.
Бях забравил че изпилих и малко от " релсите за каретата" от към колелото за конеца, даже и снимка съм забравил.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #31 -: 14 Октомври, 2015, 17:53:56 »
Би ли посочил колко милиметра полезен ход се е получил, за да се знае какъв размер да се "гони" при реконструкцията?

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #32 -: 14 Октомври, 2015, 18:27:15 »
Относно настройката на стередодекодера, намери списание "Радио, телевизия, електроника" бр. 3/1974 г., стр. 73 - 76, там е разгледан подробно въпросния стереодекодер и е описана настройката му.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1924
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #33 -: 15 Октомври, 2015, 11:01:33 »
Цитат
Би ли посочил колко милиметра полезен ход се е получил, за да се знае какъв размер да се "гони" при реконструкцията?
Получиха се три пълно оборота.
Крайно ляво на стрелката.
37675-0
Крайно дясно на стрелката.
37677-1

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1924
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #34 -: 15 Октомври, 2015, 14:13:37 »
Прочетох материяла от списанието, закачих осцилоскопа там където с205 и с206 се свързват.
После настроих L201 и L202 за максимална амплитуда. След това преместих сондата на С209 и настроих L203 за максимална амплитуда.
Всичко това при приемане на силна станция.
Вече съм доволен от резултата и смятам да затварям радиото.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #35 -: 15 Октомври, 2015, 21:04:19 »
Супер! Ще се радвам много ако може да заснемеш един видеоклип как приемаш от долната до горната част на обхвата, да пооплакна окото а и да видя колко го докарва на чувствителност. Между другото настройката на дълги, средни и къси не е ли на същата корда при Рапсодия с тази на УКВ? И ако е на същата корда как успя да увеличиш хода, променливия кондензатор за дълги, средни и къси не ограничава ли общия ход на кордата?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1924
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #36 -: 15 Октомври, 2015, 21:51:24 »
На отделни корди са.
Ако остане време ще направя клип.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #37 -: 16 Октомври, 2015, 12:07:50 »
Радиоприемникът "Рапсодия - стерео" шумеше в режим "стерео" в Пловдив на Радио Пловдив, на УКВ 68.36 MHz, с външен дипол при пряка видимост към предавателя, който беше лампов с мощност 3 kW.
От сервиза препоръчваха смяна на декодера.
За сравнение стереорадиокасетофон (дръжкофон) Шарп с телескопична антена в стая, в панелен блок, без пряка видимост към предавателя, с пренастроен обхват от 88-108 MHz на 64-74 MHz, приемаше същия предавател стерео без никакъв шум.
Поздрави за успешната пренастройка ! :drinks:

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1924
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #38 -: 16 Октомври, 2015, 14:04:53 »
То всичкото хубаво, ама опря поялника на антената и май изгоря AF127.
И сега с какво ли ще го сменям.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3539
  • Населено място: Варна
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #39 -: 16 Октомври, 2015, 15:14:25 »
Ако имаш някой стар тунер от София 21,22 или 31 може да извадиш от метровата част.Там има удобни заместители.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #40 -: 16 Октомври, 2015, 15:46:35 »
С риск пак да ме контрирате ще се обадя отново. Този декодер- на РАПСОДИЯ-та- е "връх на инженерния труд", дето някой ми обясняваше колко много такъв бил вложен  в радиото. Тоя декодер повече не може- с три транзистора толкова. Аз имах на времето това радио и докато не му направих декодер с оригинала на А 290- не помня точно кой беше моторолския чип- от шума нямаше оттърване. Така че ако радиото ще се слуша, а няма да стои на някой рафт като музеен експонат- нов декодер! Сега даже не е проблем да се намери готов такъв от някой бракуван касетофон или тунер. На моето радио бях направил и индикатор на точна настройка с три светодиода, вършеше ми прекрасна работа!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3539
  • Населено място: Варна
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #41 -: 16 Октомври, 2015, 15:54:41 »
Евтин и работещ вариант е декодер с TA7343.Малко елементи и тръгва от раз :)

http://radiogid.ucoz.ru/publ/skhemy/radiopriemniki/stereofonicheskij_priemnik_fm_diapazona_na_ta2993f_i_ta7343ap/7-1-0-498

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #42 -: 16 Октомври, 2015, 16:41:16 »
Бе то както казахме има хиляди начини да се слуша качествено стерео приемане на УКВ, идеята в случая е че този радиоприемник притежава нещо уникално - изцяло дискретно изпълнен стереодекодер. А да шуми е нормално принципа му на работа е различен от новите интегрални стереодекодери. Щото представи си, сега ще сменим стереодекодера, после ще се окаже че тунера не е достатъчно чувствителен и селективен, ще го сменим и него, после ще се окаже че МЧУ има какво да се желае от него и него ще го сменим то до тук са само евтини ИС за по лев - два. Накрая ще се окаже че направената радио част е твърде качествена за тоя германиев усилвател и ще го модернизираме и него със силициеви транзистори или ИС и докато се усетим от радиото е останала една гола кутия. Мисля че в момента тук ценното е автентичния вид и схемното решение на радиото които не се срещат под път и над път.
Относно това:
Цитат
То всичкото хубаво, ама опря поялника на антената и май изгоря AF127.
И сега с какво ли ще го сменям.
Уточни къде точно на антената е опрял? Ако е на входа за симетричен кабел, той е галванически разделен от масата на радиото и цялата схема и няма как да изгори каквото и да е, уточни къде е опрял по-точно. И защо тоя поялник като е опрял е изгорял транзистора, човката му заземена ли е? То хубаво ако е заземена ама радиото също ли е било заземено че да се получи затворен контур и да изгори нещо. И това „май“ трябва да се осигуриш че се е случило, а не само да предполагаш. Радиото сега какво е глухо като пън ли? Пробвай да не би хетеродина да не се възбужда като показалеца е в едната част от скалата, пробвай и в двата края на обхвата. Иначе може би може ако все пак е изгорял транзистора да се замени с германиев транзистор от тунер от Селена с два транзистора, но не съм сигурен че няма да възникнат проблеми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1924
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #43 -: 16 Октомври, 2015, 20:11:26 »
Не съм сигурен че е изгорял. Сега съм на работа, като се върна ще го меря.
Симтома е : ниска чуствителност, не се влияе от наличието на антена. При допиране на метална отверка до С105   нивото на сигнала се вдига значително
Поялника е занулен, радиото не. Интересно дали разликата в потенциалите на масите, която виждам като искра, не е първопричина за пробива на диода в захранването.
Може и електронната цигара, която е вързана към компа да е опряла някъде.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #44 -: 16 Октомври, 2015, 20:40:50 »
Не, не е тази искра причината за изгаряне на диода в захранването. Искрата която виждаш е от това че Y кондензаторите свързани между фаза и маса и нула и маса формират капацитивен делител на напрежение, като на шасито ти се установява променлива съставка равна на половината на мрежовото напрежение. Когато заземиш шасито ти даваш този потенциал на маса и виждаш искричка. Тока естествено е силно ограничен и този потенциал не може да убие човек, същевременно не би трябвало и да доведе до повреда на транзистор в УКВ тунера, но не е изключено все пак да си отпукал УВЧ съдейки по симптомите. Измери му постояннотоковия режим на транзистора, и огледай някъде нещо друго да не е станало, защото ми се е случвало, някъде лоша спойка, късо между близко разположени спойки и да си мисля че е иотпукал някой полупроводник. Измери и захранващото напрежение към тунера, дали не се е понижило по някаква причина. И нека колегите се изкажат, възможно ли е заменянето на този транзистор с ГТ313Б (от двутранзисторен УКВ блок от Селена).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |