| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков  (Прочетена 23063 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #105 -: 10 Юли, 2016, 23:05:28 »
А силициев транзистор обмисли ли да сложиш не знам защо се боиш от тази замяна, ще повторя тя е 1:1 няма нищо да се пипа по схемата и става като нов. А Лъчо ти не се бой, ще издържа и 100 бири като е изправно, както разбра този път е имало проблем в стабилизатора и крайното стъпало е било захранено на близо два пъти по-високо напрежение и естествено затова е думнало. А относно изпращането в Провадия - първо сложи един обратен диод на първичната намотка на автомобилна бобина и опитай да запалиш двигателя, и ако успееш чак тогава решавай кой ще търси главния бушон на радиото  ;) :D.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #106 -: 10 Юли, 2016, 23:24:16 »
               Не се притеснявам за нищо, просто много ме радват мненията, които се пишат по темата. Всеки се стреми да даде най-полезен съвет, за да стане радиото глупакоустойчиво. 

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #107 -: 10 Юли, 2016, 23:34:40 »
Забравих да кажа, че на потенциометъра за усилване двете секции са с различно съпротивление 47к и 50к
Това създава леки проблеми с баланса.

Освен това току що имаше токов удар. компа изгасна , а радиото не усети нищо

Температурата е 55градуса. целия радиатор е равномерно топъл

Ще пробвам с KD617, само да успея да отида да купя.
« Последна редакция: 10 Юли, 2016, 23:47:24 от rolling_heads »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #108 -: 10 Юли, 2016, 23:52:54 »
                  Ами чудесно, сложи му водна риза и повече няма да използваме камината...а дали не ти е познат оня Филипс. Слушаме си го от време на време :drinks: С известна нескромност мога да кажа, че камината е мой дизайн и производство. Огнището е купено готово, основата бе лята от бетон на балкона, след това направих на 7 сантиметра от него конструкция от тенеке профили за гипсокартон, поставих каменна вата с алуминиево фолио в профилите, навинтих гипсокартон, налепих плочките със високотемпературен  силикон върху картона и ето , работи вече 12 години без проблем.
« Последна редакция: 11 Юли, 2016, 00:07:52 от Лъчо Минков »

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #109 -: 11 Юли, 2016, 00:31:36 »
Гледам темата  и се  чудя ,с тази Рапсодия    е  куца  работа нито УКВ е   88-108  а и не е  направена  фабрично  като  хората  . Преди 4  месеца  подарих на   брат  ми   REMA -Ariette  барабар  с  колоните  ,е  жена му  я дъни  като  откачена и  не  изгарят тези  2х6 вата  германиеви а и свири  м'''''''' му  .Та  явно   лафа  че "В България само децата са ни  хубави че  ги  правим   без  ръце " е верен !!!
Удрииии!!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #110 -: 11 Юли, 2016, 00:43:21 »
..............Та  явно   лафа  че "В България само децата са ни  хубави че  ги  правим   без  ръце " е верен !!!


Хахахахаха това ме развесели .  :D :D :D   :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #111 -: 11 Юли, 2016, 12:29:14 »
Не си прав gruyo. Не може да наречеш Рапсодията куца защото обхвата е друг - това е бил стандарта у нас по онова време. Ако беше 87.5 - 108 така щяха да я направят. За горенето на стабилизатора и стъпалата не мога да коментирам, защото както разбрахме досега в темата никога въпросната рапсодия не е била в пълна изправност което е довело и до последната повреда. Лоша поддръжка и експлоатация например не са достатъчни за да кажем че нещо фабрично не е добре направено. Не мога и да я защитавам напълно защото нямам лични впечатления от приемника (както и ти предполагам) виждал съм българска техника която не е върха, така че няма да стигам до абсолютизации но най-важното е че тя е това което е - част от нашата история. Нека не разводняваме темата с такива странични коментари.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #112 -: 11 Юли, 2016, 16:06:53 »
Може ли малко разяснения относно обратния диод върху автомобилната бобина. Моля. Че усещам да ме сърби някъде.  ???                    Да разбера защо трябва да се почеша.  :o
А, да, и още едно обяснение търся- как 7824 се самовъзбужда на честота около 50 Hz. Защото брумът е сигнал с честота около мрежовата, нали така?
« Последна редакция: 11 Юли, 2016, 16:14:13 от ditronix »
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #113 -: 11 Юли, 2016, 21:13:26 »
За обратния диод на първичната намотка правя препратка към една друга тема в която коментирахме е или не е възможно такова свързване като мярка срещу износване на механичния прекъсвач (чукчето и наковалнята). До колкото си спомням ти предложи такова решение, но ми е интересно дали си го пробвал, и дали ако си го пробвал и е работел двигателя в същност диода не е бил прекъснал? Дали не трябва да повториш теста с по-якичък диод нещо 10 амперово, може би шотки и да споделиш резултатите. Аз бих направил видеоклип с нагледна демонстрация но може би ще бъда обвинен в манипулация на резултатите.
А 7824 се самовъзбужда на честота близка до междинната на УКВ вероятно т.е. около 10 мегахерца, и тъй като на входа му постъпва напрежение с пулсации 100 херца самовъзбуждането неминуемо е модулирано по амплитуда, фаза и честота с честотата на тези пулсации затова се чува и като брум в УКВ тракта. Тези процеси в повечето случаи са много комплексни и е трудно да се каже какво точно се случва, но много често самовъзбуждането е съпроводено с рязко появяващ се плътен мрежов брум. Случвало ми се е при самовъзбуждане на НЧУ, предполагам не само на мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #114 -: 11 Юли, 2016, 21:29:37 »
Преди доста време предложих да изпратя всички необходими оригинални части за възстановяването, включително и диодите,  ама никой ме обърна внимание. Явно е по-забавно по другия начин... :D :D :D

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #115 -: 11 Юли, 2016, 22:37:29 »
                        Забавно си е :rofl:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #116 -: 11 Юли, 2016, 22:51:48 »
Може ли малко разяснения относно обратния диод върху автомобилната бобина.
                Такъв диод слагаха на контактите на ел. помпата за отоплението на "Запорожец". И до сега не ми е ясно защо не се прилагаше тази схема за делкото, а поставяха кондензатор. Може би на ел. помпата е по-малка индуктивността и съответно по-малък обратния ток.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #117 -: 12 Юли, 2016, 08:25:44 »
Цитат
Преди доста време предложих да изпратя всички необходими оригинални части за възстановяването, включително и диодите,  ама никой ме обърна внимание. Явно е по-забавно по другия начин... :D :D :D

Разполагам с всички оригинални части.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #118 -: 12 Юли, 2016, 11:21:40 »
Ами Лъчо на делкото тази схема е неприложима защото точно отскока в напрежението който се получава при прекъсването на тока през първичната намотка на бобината е този който трансформиран във вторичната намотка произвежда високото напрежение необходимо за запалване на искрата. Ако ти ограничиш отскока на това напрежение на 0.7 волта с диода, на вторичната няма да има високоволтов импулс и енергията запасена в бобината ще се разсее през диода в първичната и искра няма да има само ще топлиш диода. При прекъсване на тока през релета, клапани и др. такъв диод е задължителен и помага, защото там не търсим отскока в напрежението а той ни е даже вреден, там просто искаме да прекратим въздействието на магнитното поле върху изпълнителния механизъм и диода служи да разсеем енергията натрупана в индуктивността. При делкото искаме тази енергия да се разсее през искрата в цилиндъра а не през отпушения диод. Затова се слага кондензатор който малко да забави нарастването в напрежението и през това време чукчето и наковалнята да имат време да се раздалечат и основната искра да не възникне между тях отново разсейвайки енергията натрупана в бобината на неподходящото място.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #119 -: 12 Юли, 2016, 18:04:30 »
Значи съм писал тук за този чалъм. Да, виждал съм го на ТРАБАНТ и работеше. Не съм проверявал диодите, не съм имал основание да го правя. Повод беше електронното запалване, което правих за нашия ТРАБАНТ. Работеше си супер, само дето след известно време се дънеше мощният транзистор на втори цилиндър. В най- неподходящите моменти. Добре, че бях предвидил байпасен превключвател към класическата схема. Самото електронно запалване го правих в няколко екземпляра и единственото, което се бъзикаше беше моето. Така и не разбрах причината за повредата, всички части бяха нови, транзисторите КТ812А- също, бяха ми подарили 15-20 броя.Западните тогава бяха мираж. Веднъж го коментирахме всичко това с един съсед, който също имаше ТРАБАНТ по него време и той ми каза за споменатите диоди. Не съм ги слагал по простата причина, че предстоеше раздяла с кашона и не ми се занимаваше повече. Сега относно разсъжденията за отскока на тока, който предизвиква високоволтовия импулс- по спомени на почти всички схеми за електронни запалвания имаше подобни диоди паралелно на прехода на мощния транзистор или на първичната намотка на бобината. Не съм у дома, не мога да ровя из книгите, но обратния диод е задължителен при индуктивни товари, особено в схеми, работещи с високи напрежения.
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |