| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем  (Прочетена 9654 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #15 -: 03 Октомври, 2015, 12:14:50 »
Аз съм настройвал ЧМ-тракт на радиото (след УКВ-блока), като на първа решетка на ЕСН81 (включено на УКВ, даже махах и ЕСС85) подавах сигнала от Селената. Използвал съм "Селена Б211"-пренастроена на 88-108, като вземах сигнала от колектора на Т4, т.е. преди дробния детектор, през един керамичен кондензатор няколко пикофарада, директно на 1-ва решетка на ЕСН81, разбира се, и обща маса между двата приемника. След като подавах сигнала, започвах да настройвам (въртя) сърцевините на МЧУ-тата в частта им УКВ, първо едното,  послед другото докато звука от работещата Селена започне да се чува през говорителя на ламповото радио. След това, разпоявам връзката от 1-ва решетка на ЕСН81, слагам ЕСС85 и започвам пак с въртена на сърцевината на филтъра който е на УКВ-блока, в една или друга посока, докато започне да се чува шум. Понякога въртя и двата донастройващи кондензатора, които в близост около филтъра на УКВ-блока. Разбира се, тези настройки ги правя след като съм сигурен, че всички лампи и елементи на радиото са наред.
Това е.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #16 -: 03 Октомври, 2015, 20:25:41 »
Въпрос: Сигналът от изхода на УКВ-блок на Селена или ВЕФ на първа решетка на ЕСН81 достатъчен ли е за нормална работа на лампово радио Симфония (с три МЧФ) или Мелодия ?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #17 -: 03 Октомври, 2015, 20:27:21 »
Не, не е достатъчен, прекалено слаб е  :nea: , пробвал съм!

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #18 -: 03 Октомври, 2015, 20:28:48 »
Благодаря за бързия отговор !  :drinks:

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #19 -: 03 Октомври, 2015, 20:54:44 »

Това е.

Само като си помисля в какви ненужни разходи са се вкарвали производителите на радиоприемници. Знаете ли колко струваше централната система за настройки на завод "Ворошилов" Да не говорим за десетките по-"прости" сигнал генератори. Ами тези уреди в световен мащаб? Че то било съвсем просто - една джелезна отвертка и две уши. Е, става и с едно.  :D

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #20 -: 03 Октомври, 2015, 22:22:25 »
Скоро, ровейки из архивите на Антон Оруш, попаднах на една много полезна книжка, в която са  описани методи на настройка с уреди и на слух.
Прочетох я два пъти и съм много доволен. Написана е много разбираемо. Препоръчвам на всеки който ще настройва да я прочете, отнема около 2 часа.
Аз ползвам за настройка касетофон за кола изпънен с: LC7265 честотомер и TA7343AP УКВ
Ориго използва същата постановка за настройка, но неговата е по красива.
[ Посоченият файл е недостъпен ]

Сигнал може да се вземе от всеки дръжкофон.

Имам една много важна препоръка( може и да знаеш ), преди са де опита да се развъртят сърцевините трябва добре да се нагреят със сешоат и много да се внимава да не се счупят, че няма вадене после.
Лично аз вадя ферита и почиствам отвора на бобината.

Развъртай смело, по зле не може да стане

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #21 -: 03 Октомври, 2015, 23:20:18 »
Въпрос: Сигналът от изхода на УКВ-блок на Селена или ВЕФ на първа решетка на ЕСН81 достатъчен ли е за нормална работа на лампово радио Симфония (с три МЧФ) или Мелодия ?
Абе в сайта на силистренските радиолюбители имаше една публикация и си спомням ясно че бяха сложили блок от Селена на лампов радиоприемник на печатен монтаж. Споменът ми е ясен, но не мога да намеря публикацията по никакъв начин или не е в раздел конструкции или бог знае. Та мисля че там сигналът беше подаден директно на входа на МЧУ на ламповия приемник и си нямаше никакви проблеми. Изходния сигнал от тунера на Селена е даже с по-висока амплитуда от този от ламповия УКВ тунер, а ако не то поне е същата. Така че мисля че става. И към Боби, преди да пипаш каквото и да е по МЧУ отпой изхода на тунера от входа на МЧУ и свържи на негово място МЧ изхода на тунер от селена, който да си захранил външно, по възможност пренастроен за 88 - 108. После може и изхода на ламповия тунер да свържеш на входа на МЧУ на Селената. Така може да прецениш на първо място дали проблема ти е в МЧУ или тунера. Защо сега ти ще разсипеш настройката на МЧУ ако проблема ти е че не ти генерира хетеродина в УКВ тунера на радиоприемника. Добре ще е стъпало по стъпало да се тества МЧУ също така ако се окаже че не работи. Защо трябва да развъртиш сърцевините ако се окаже кофти цокъл на някоя лампа, лоша спойка или дори грешка някъде предизвикана от теб или друг. Ако пък тунера не е наред трябва там да дърсиш проблемите. Така сега да тръгнеш да въртиш наред в надеждата да се чуе нещо няма смисъл. Резултата почти сигурно ще е лош и накрая ще оставиш радиото с думите: „Е не мога отказвам се!“
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #22 -: 03 Октомври, 2015, 23:41:00 »
А на първите решетки на лампите има ли мериносово напрежение?

Напълно подкрепям Ориго. Първо локализиране на проблема и после връткане.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #23 -: 04 Октомври, 2015, 08:50:17 »
Абе в сайта на силистренските радиолюбители имаше една публикация и си спомням ясно че бяха сложили блок от Селена на лампов радиоприемник на печатен монтаж. Споменът ми е ясен, но не мога да намеря публикацията по никакъв начин или не е в раздел конструкции или бог знае.
http://www.kn34pc.com/forums/viewtopic.php?f=7&t=344

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #24 -: 04 Октомври, 2015, 09:03:50 »
Че то било съвсем просто - една джелезна отвертка и две уши. Е, става и с едно.  :D
По-добре отвертката да е пластмасова !  :)
Ако в заводите освен скъпа апаратура и "уши", имаше повече "глави", нямаше да фалират !  :drinks:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #25 -: 04 Октомври, 2015, 09:45:14 »
Ако трябваше да разчитам на скъпа апаратура и инженерни познания, досега нямаше да имам нито едно работещо радио в колекцията ми. Не отричам разбира се, професиналните методи за ремонт и настройка, но аз съм аматьор и не разполагам със специални уреди, мисля, че и така се справям  :blush: . Относно отверката, да хубаво е да е пластмасова, аз съм си направил такава от една пластмасова пръчка.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #26 -: 04 Октомври, 2015, 11:07:39 »
Сега темата отиде какви глави имало в заводите, и как се настройва радиоприемник без измервателна апаратура. Никой не твърди че е невъзможно да се пренастрои на ухо, но какви ще са параметрите на приемника след това вече е друга тема. Това че хваща 3те местни радиостанции по 10 киловата примерно не значи че работи както трябва. Не отричам и че може да се постигнат и по-добри резултати примерно УКВ блока на Селена е доста податлив към успешна пренастройка с минимум уреди. Относно заводите - те не са фалирали защото не е имало глави, а защото едни други тикви са им видяли сметката. Относно въпроса на Боби, мисля за сега поне изяснихме какъв е плана за по-нанатъшни действия - на първо място задължително да се разбере къде е проблема в тунера или МЧУ и след това вече да се гони проблема в един от двата блока.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #27 -: 04 Октомври, 2015, 13:52:07 »
да се разбере къде е проблема в тунера или МЧУ
Всичките български лампови радиа с УКВ които са в колекцията ми, бяха разстроени и УКВ-блоковете и МЧУ-тата. Това важи и за шаситата тип "Орфей" и по-новите като за "Акорд 102" и т.н. Като на почти всички си стояха восъчните пломби на сърцевините, т.е. разтройването е от стареене на елементите, лампи и т.н. Правило ми е впечатление, че ЕСС85 също е капризна лампа, т.е. всички други лампи са си наред, само на нея явно и намалява емисията. 

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #28 -: 04 Октомври, 2015, 14:32:41 »
Аз бих проверил филтрите-по-точно изправността на отделните бобини в тях. Имал съм случаи, когато извод е прекъсвал на мястото на споиката върху съответното краче на филтъра. Дали от флюса, който е ползван, дали поради други причини, но се случва и това.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник "Симфония" тип Р-РГ-60-проблем
« Отговор #29 -: 04 Октомври, 2015, 18:54:14 »
Точно така, трябва всяка отделна бобина от всеки филтър да бъде проверена за прекъсвания. Относно впечатленията ти за разстройка - естетвено е да има разстройка в известна степен след всички тези години. Въпроса е какви параметри ще има след настройката, и дали няма да са по-лоши макар и на пръв поглед радиото да хваща 10 киловатовихя „Хоризонт“ по-добре. Препоръчвам преди да се пипа по филтрите да се провери кой блок точно прав проблема. Не може собствената разстройка да е токлова голяма че чак нищо да не се чува. Имам и Орфей и Акорд с УКВ без да е пипана настройката Акорд-а е в отлично състояние, а Орфея си работи съвсем приемливо. Така че не е толкова черен дявола. Според мен без генератор е по-добре да не се пипа, поне на първо време.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9076 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
8 Отговора
8838 Прегледи
Последна публикация 07 Септември, 2013, 22:23:22
от Валери
16 Отговора
14892 Прегледи
Последна публикация 08 Август, 2013, 09:28:01
от Валери
3 Отговора
8659 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
22325 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |