| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Препоръка за контактен спрей за потенциометри  (Прочетена 22062 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #15 -: 21 Септември, 2015, 12:19:34 »
WD40 оставя след себе си смазка, която е необходима за нормалното и безшумно функциониране на потенциометри и превключватели, а всеки знае че по омаслени повърхности се натрупва прах, това е неизбежно, така че аз съм по-склонен да вярвам на личния си опит със спрея и отличните резултати които съм постигнал. Онези спрейове които само промиват и почистват но не оставят нищо след себе си са отлични но трябва след промиване с тях да се смаже с нещо. Писано е още в книгите от 70те години че добре почистения но несмазан превключвател може да пращи повече от непочистения. Да не говорим че без смазка по-бързо се износва сребърното покритие на контактите и се съкращава живота на превключвателя.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #16 -: 21 Септември, 2015, 12:44:18 »
Така е ,наборе. Газ (керосин) и масло за шевни машини (за фина механика) -това беше "спрея" навремето. Само че преди това ме научиха да мия с чист бензин и като се изпари бензина- със спринцовката няолко капки от "вълшебството". Глицерини, вазелини- направо капан за боклуци! После да се чудиш как да ги чистиш мръсотиите....
 Nprod  , в интернет се твърдят милиони неща, половината от които не са верни(според теорията на вероятностите). Всеки читав спрей оставя след себе си мазни следи. И няма как да е иначе, защото на сухо графитния слой ще се износва в пъти по-бързо. Събирането на прах в потенциометрите е по-скоро мит. За толкова години събран прахоляк съм виждал само в слайдъри- там по разбираеми причини е много трудно да се предотврати проникването му в самия потенциометър. Във "въртележките" обаче попадането на т.н. домакински прах и други боклуци е значително по-трудно. Там нещата обикновено се ограничават до нарушаване целостт на графитното покритие или износване/ повреда на контактната пъпка на плъзгача. В руските и българските т.н. потенциометри често срещан проблем беше лош контакт между крайните изводи и графитния слой. Там спасени почти нямаше, аз поне съм имал неуспехи вероятно в 95% от случаите, ако не и по-често  ??? В крайна сметка и най-качествените потенциометри се предават и трябва да се сменят, това е истината.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #17 -: 21 Септември, 2015, 13:02:55 »
Може би затова повечето "почистващи" спрейове не стават - почистват, но не смазват. Във вело-магазините продават един смазващ спрей за вериги с тефлон, на който пише че отблъсквал прах и мръсотии и много наподобява WD40. Интересно ми е дали би станал за потенциометри...

http://ebike.hu/products/maintenance/bikecare/oils-lubes/16854_velomann-lubricant-spray/

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #18 -: 21 Септември, 2015, 13:13:12 »
Не знам, може да го пробваш ако не е много скъп на някой излишен потенциометър да видиш какъв ще е ефекта. Може да е добре, но може и да се окаже лоша идея не знам до колко плътен и гъст е слоя който остава след него, все пак е за верига на велосипед - доста грубо нещо не е сигурно дали слоя не е твърде гъст и тегав и да причини проблеми, може пък и да се окаже добър вариант. Казвам ти пробвай го върху някой ненужен потенциометър че ако се скапе да не те е яд.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #19 -: 21 Септември, 2015, 13:46:18 »
Да това е филипса. Намира ли се още.

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #20 -: 22 Септември, 2015, 18:08:13 »
Не се намира, колега. Гледам, че си от Пловдив, можеш да пробваш с този, аз съм го ползвал, не е като "Филипс"-а,
но върши работа.
http://kvazer.com/spray-for-electronics/18674-sprey-contact-cleaner-390-5412386739095.html

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #21 -: 22 Септември, 2015, 21:18:31 »
Намерих.
http://www.ebay.com/itm/161745744111?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
10 броя 203,50 лева. Скъпо ми се вижда.

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #22 -: 22 Септември, 2015, 22:07:48 »
През годините съм ги купувал от 6.00 лв./Кузмов,Пасат Електроникс-сега Елимекс/ до 12.50/Викиват/.
Много е висока цената, която си намерил,но този спрей е незаменим.
Ако се организираме всеки, на който му трябва да заяви.Аз съм готов да заплатя 20-21 лв за един брой.
Идва ми идея да поръчаме на шефа на Елимекс да достави.Утре ще му взема телефона и ще му се обадя.
Търговците са много находчиви и имат начини за евтина доставка,ще се обадят на фирмата производител.
Ще ви държа в течение.

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #23 -: 22 Септември, 2015, 22:32:13 »
Ето един специално за потенциометри,но мисля че е китайски, може да се пита.
http://www.hit-electronics.com/za-vas-tehnici/uredi-instrumenti-konsumativi/konsumativi-grupa/sprei-pochistvasht-za-potenciometri-pr.htm

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #24 -: 22 Септември, 2015, 22:39:26 »
Абе хора не се вкарвайте във филми да давате по 20-30 долара за спрей! Потенциометрите се лекуват най добре с капчица нафта или трафо-масло. Пробвано е - гаранция!

Неактивен ian

Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #25 -: 22 Септември, 2015, 23:22:39 »
Аз им слагам по капка глицерин и съм доволен от резултата!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #26 -: 23 Септември, 2015, 08:08:08 »
Хайде сега прегледайте отначало темата и акцентирайте върху пост номер 7! Спреят на ВЮРТ е на пазара неизменно и по-добът от него аз не съм срещал! ФИЛИПС-а няма да го коментирам........
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #27 -: 21 Октомври, 2015, 20:31:41 »
Цената на спрейовете падна на 85 евро, остават 2 дена.
http://www.ebay.com/itm/161745744111?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Ако ще се организираме за покупка сега е момента

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #28 -: 21 Октомври, 2015, 23:25:25 »
Има двама желаещи, оставст още 8. Искам да ви кажа ,че в момента не мога да затворя 170 лева. Така че, ако се съберем 10 някой друг трябва да ги купува.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактен спрей за потенциометри
« Отговор #29 -: 21 Октомври, 2015, 23:30:15 »
Искам да ти изкажа негативен опит по отношение на такива колективни покупки. Не се набутвай с твои пари пък другите да кажат че после ще ти ги дадат, така стана с едни скални крушки 6.3 волта 0.3А. Пожелаха двама колеги софиянци от стария форум да направим обща поръчка за да си разделим транспортните разходи. Поръчах аз крушките които си бяха поръчали и всичко ок до момента в който започнаха да ми се извиняват всеки път как в момента са на тясно с парите и ще ми ги дадат ама другия път..... и т.н. На единия от двамата успях да ги продам все пак защото имахме и други търговски взаимоотношения с него и нямаше начин просто, обаче крушките които си беше поръчал другия си останаха завинаги мои. Та това е, не всички са сериозни и може да се разчита на думата която са дали.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |