| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Зъбни колела, от къде ?  (Прочетена 6822 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Зъбни колела, от къде ?
« -: 26 Август, 2015, 10:31:04 »
Нуждая от едно зъбно колело, търся в нета, но нещо не попадам на точното място.
34838-0

Доколкото успях да го измеря е Ф34 диаметъра. Здравото колело е същото, но е с 2мм по-голямо.

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #1 -: 26 Август, 2015, 10:45:04 »
Дали ще може да се определи с колко зъба е било? Като казваш същото, какво имаш предвид, кое им е същото, щом едното е с 2мм по-голямо. Да не би да искаш да кажеш, че трябва да е с голям и малък диаметър, също като здравото (не знам какво е наименованието на такова зъбно колело на машинен език). Сещам се за един магазин, ще ти изпратя на ЛС. Иначе ще проверя, имам много, може и да се намери нещо.
П.П. За съжаление това, което открих при мене, е неподходящо, тъй като е около 33мм диаметърът и е с 39 зъба, много по-едри от зъбите на твоето.
« Последна редакция: 26 Август, 2015, 11:18:28 от BalkAnton »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #2 -: 26 Август, 2015, 11:56:19 »
Като казвам същото, имам предвид че трябва да прилича на него, защото сега като е счупено, много много не може да се добие представа как трябва да изглежда.

Намирам в ebay разни зъбчатки, но не съм сигурен дали стъпката на зъбите е същата. Не им разбирам много как се мерят.

ЛИНК

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #3 -: 26 Август, 2015, 12:36:33 »
А по модела и марката на изделието от което е нищо ли не излиза?
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #4 -: 26 Август, 2015, 12:48:04 »
Ами на линка от ebay, който си дал, забележи означението 0.5 в заглавието на зъбните колела. Това не знам как се казва на български, немците го наричат "Modul" и с него се означава отношението на разстоянието между два съседни зъба към π. Повече можеш да прочетеш тук: https://de.wikipedia.org/wiki/Modul_(Zahnrad) Ако не се справиш с превода, ще помагаме  :) Трябва да видиш какъв е модулът на твоето зъбно колело, за да намериш същото, аз така преди няколко години гледах "на око" едни зъбни колелета, и като пристигнаха, се оказаха напълно неподходящи.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #5 -: 26 Август, 2015, 13:58:41 »
По тези изчисления излиза, че моето колело има модул 0.4 ако зъбите са 84 и е 34мм диаметъра, но ще се помъча довечера вкъщи да ги преброя по-добре, даже мисля да пробвам да слепя парчетата за по-лесно.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #6 -: 26 Август, 2015, 14:51:56 »
Зависимостта между модул на зъбното колело, диаметър и брой зъби, е следната;
d=m.z,
т.е. външният диаметър е равен на произведението на модула и броя на зъбите.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #7 -: 26 Август, 2015, 15:21:57 »
Или модула се намира по следната формула:

m = d / z

т.е. разделяме диаметъра на броя на зъбите и получаваме модула. Сега питането ми е модула на 2 или повече колела, които се задвижват едно-друго, еднакъв ли е ?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #8 -: 26 Август, 2015, 15:34:26 »
Модула е един и същ за колелата в зъбната двойка, но аз не бих разчитал на това. В машиностоенето се правят най-различни хватки със зъбните колела. Правят се колела с корекция и там тази зависимост не е съвсем вярна. Ако търсиш същото колело е най добре да му знаеш размерите ( диаметър и броя на зъбите), трябва да отговарят точно, още повече че това е пластмасово колело и дявол знае как и за какво е правено и дали изобщо е с някакъв стандартен модул!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #9 -: 26 Август, 2015, 17:10:21 »
В крайна сметка от какво е това зъбато колело? Някаква снимка на механиката, за да може да има ориентация?
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #10 -: 26 Август, 2015, 17:54:09 »
Наистина най-точно е да се търси по диаметър и брой на зъбите, само че в сайтове като ebay много рядко някой пише брой зъби, може да видите в линка, който Мано е дал. Така че като се знае модулът, става малко по-лесно да се определи дали има някаква, макар и малка, вероятност зъбните колела от обявата в сайта да са подходящи или със сигурност няма да станат. Все пак така е малко по-точно, отколкото "на око".

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #11 -: 26 Август, 2015, 19:04:38 »
Ето го уреда. Управление за антенен ротор. Вижда се къде липсва предавката.
34885-0
34887-1

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #12 -: 26 Август, 2015, 19:10:40 »
Сега вече търсенето се усложнява, защото не знаеш колко са зъбите на частта с по-малък диаметър, тъй като тя е по-надробена. Точно тук ще ти потрябва модула, който ти по-рано днес изчисли. Ако не си се сетил сам: Трябва да измериш радиуса от оста на счупеното колело до средата на зъба на това, в което трябва да се зацепи.  Умножаваш по две и делиш на модула, за да разбереш колко са зъбите в частта с малък диаметър на колелото. Докато ти публикуваше снимките, тъкмо писах едно дълго мнение с доказателство, че дори на китайските зъбни колелета, дето ги слагат в играчките, модулът е действителен, може и да си го прочел, само че сега по-важното е, че ти трябва колело с 2 диаметъра, и често казано не знам дали изобщо ще намериш такова с точния брой зъби и в двете части на колелото. В никакъв случай не взимай тези от ebay с модул 0,5, тях ги слагат масово по детските играчки, аз имам най-много от тези и дори без да мериш се вижда, че зъбите им са по-големи и няма да станат за тази цел. Освен това, като гледам, оста за това колело е доста голяма, май ще трябва да разширяваш тази на колелото, което намериш. Няма да е лошо да измериш и нея.
« Последна редакция: 26 Август, 2015, 19:29:59 от BalkAnton »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #13 -: 26 Август, 2015, 20:37:59 »
Излиза, че трябва да има 85 зъба, може ли да са нечетен брой ? На другото колело са 90 зъба с Ф36мм, а Ф на търсеното колело излиза 34мм, т.е. с 2мм по-малко.

Ако всичко това е вярно, значи се търси колело Ф34 с модул 0.4 и 85 зъба.
Ето и модела на ротатора.
34889-0

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #14 -: 26 Август, 2015, 21:27:52 »
Питай някой стугар, може да ти направят от текстолит.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |