| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с усилвател Ревокс  (Прочетена 4118 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Проблем с усилвател Ревокс
« -: 10 Август, 2015, 13:02:46 »
Добър ден. Усилвателят го имам отдавна и много ми харесва, но вчера като го включих и започна да пуши, като на момента го изключих от щепсела.
Отворих го и видях, че два резистора /r105 и r106/ и един малък транзистор /q101/ бяха изгорели (страница 55 от сервизното). Поръчах ги и ги смених, като вече няма пушеци, но за сметка на това на дисплея ми изписва ''DC'', с което съответно няма как да щракнат и релетата. Проверил съм абсолютно всички транзистори, диоди, резистори по няколко пъти всички са здрави, включително и крайните. Моля ви за насока, какво да погледна друго. Осцилоскоп нямам.

Сервизното ръководство е на този линк: http://dox.bg/files/dw?a=23f74bc68b
JVC AX-1100 I love u

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #1 -: 10 Август, 2015, 17:27:32 »
Премери колко е напрежението на базите на крайните(база емитер =0,6V) и качи схемата тук.
Виж и захранващите колко са и мощните резистори и електролитните кондензатори в обратната връзка

Q102 Q103 как ги мериш.
« Последна редакция: 10 Август, 2015, 17:59:40 от rolling_heads »

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #2 -: 10 Август, 2015, 17:56:58 »
Премери колко е напрежението на базите на крайните(база емитер =0,6V) и качи схемата тук.
Виж и захранващите колко са и мощните резистори и електролитните кондензатори в обратната връзка

Здравей. Всички платки са вертикално във усилвателя, закачени на обща платка посредством пинове, и е невъзможно да се правят измервания поради недостиг, до който и да е елемент. Схемата на усилвателя е качих в докс-а, защото е 17 мб и не ми позволява да я кача тук.
Видях ще IC LF353 е операц. усилвател и си мисля и него да подменя, но ще е на късмет работата, не ми се иска да сменям безмислено.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #3 -: 10 Август, 2015, 18:02:44 »
Според мен стъпалото може да работи и без този интеграл, само ще му се влоши звука, но за проба може да го махнеш.

Q102 Q103 как ги мериш.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #4 -: 10 Август, 2015, 18:30:18 »
Според мен стъпалото може да работи и без този интеграл, само ще му се влоши звука, но за проба може да го махнеш.

Q102 Q103 как ги мериш.
Пропуснах да отбележа, че смених и Q102  с /K170BL/, а оригиналния е K170GR...не виждам да е проблем защото са еднакви, даже купих и заместителя K117GR. Q102 беше укъсил. В смисъл за меренето, изкарани от платката ги измервам.

Да обобщя, че да не стане объркване: сменил съм до сега Q101, Q102, R105,R106.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #5 -: 10 Август, 2015, 18:43:50 »
По това което чета, ампа ти казва че детектва DC в Изхода.  Чудно ми е защо се занимаваш с всичко друго освен това което ти е казал че го има като проблем. Тоест Мериш колко е това DC И търсиш от къде идва. Като намериш от къде идва  сменяш елемнта, другото е безмислено.  Схемата не съм я гледал.  Крайните по двойки ли са или ?

Тоест там дето требе да ти е АC в изхода е DC. Очевидно защитата сработва щото го детектва. Измери го дали е така и колко е . Ако бяха квази крайните  се гледат електролити.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #6 -: 10 Август, 2015, 18:53:27 »
По това което чета, ампа ти казва че детектва DC в Изхода.  Чудно ми е защо се занимаваш с всичко друго освен това което ти е казал че го има като проблем. Тоест Мериш колко е това DC И търсиш от къде идва. Като намериш от къде идва  сменяш елемнта, другото е безмислено.  Схемата не съм я гледал.  Крайните по двойки ли са или ?

Тоест там дето требе да ти е АC в изхода е DC. Очевидно защитата сработва щото го детектва. Измери го дали е така и колко е . Ако бяха квази крайните  се гледат електролити.
Крайните са по двойки.  Имаш в предвид да меря на изхода ли. Dc на изхода няма и няма как да има защото релетата не сработват, а от там няма и как да допуснат до изхода. Аз точно това се опитвам да намеря от къде идва :/
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #7 -: 10 Август, 2015, 19:24:22 »
Е няма да мине без измервания по платките вътре, колкото и неприятно вертикално да са разположени и да няма достъп говори зле за проектанта на усилвателя, но ти ще трябва да си осигуриш достъп (по какъвто и да е начин) и да премериш каквото ти е необходимо. Така с гадаене няма да стане, колкото и да ти се иска. Проблема е еди кой си елемент смени го, ти го сменяш и усилвателя тръгва - това става в сънищата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #8 -: 10 Август, 2015, 19:51:09 »
Ми мери на релетата де.   преди прекъсналия контакт, тоест това което се прекъсва.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #9 -: 10 Август, 2015, 19:59:33 »
За да дигнат пушек тези резистори през тях е текъл бая голям ток, може би 100 и повече мА, а същия тече и през входните транзистори на диференциалния усилвател. Тези 2SK170 са за ток 20 мА, така че много вероятно и те да са заминали, не напразно е изгорял Q101!!! Според мен търси  откъде е дошло това голямо напрежение на входа за да текнат тези токове, при това синфазно, т.е. едно и също на двата входа!

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #10 -: 10 Август, 2015, 20:41:11 »
Какво ви е мнението тези транзистори, които видимо са погряли доста да ги сменям ли? Според измерванията са здрави.



JVC AX-1100 I love u

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #11 -: 10 Август, 2015, 21:50:17 »
Нещо май не мериш правилно, то чак корпусите им са се стопили... Вместо да сменяш каквото видиш. стигни до проблема от релето.

Качи схемата поне тук, за да получиш адекватна помощ. 

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #12 -: 10 Август, 2015, 22:11:16 »
Схемата е в първият пост. Гледам че транзисторите 2SK170 са FET транзистори и има вероятност да ме подмамят.
Относно релето какво предлагаш да погледна конкретно?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен monti

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
  • Населено място: София
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #13 -: 10 Август, 2015, 22:45:43 »
схемата от първия пост за улеснение

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Проблем с усилвател Ревокс
« Отговор #14 -: 10 Август, 2015, 23:45:22 »
монти, това не е схемата на крайния амп. А предполагам DC индикацията e на изхода и там трябва да се гледа.

За релето какво повече да кажа, гледаш дали има DC от някоя стана на контактите  и тръгваш по него . Магнита не го разглеждаме в случая. Тия опърлените транзистори, е нема начин да са читави.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |