| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Антенен ротатор - свързване  (Прочетена 10269 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #15 -: 29 Август, 2015, 19:48:45 »
На схемата във втория пост по темата наистина има 120 микрофарада кондензатор като стойност, освен ако не се чете добре, но в същност е логично да е с голям капацитет кондензатора защото мотора е за ниско напрежение и работния му ток също е голям. Кондензатора е задължително обаче да бъде неполярен вероятно хартиено-маслен работен за електромотор. В случая хубавото е че е за ниско напрежение, и ще ти свърши работа вероятно 100 - 200 волтов ако намериш, но по-лошото е капацитета, не знам дзали се намират с такъв голям капацитет. В никакъв случай там не слагай електролитен коднензатор ще ти изгърми в лицето. За захранването - със сигурност това от влакчето е маломощно, едва ли може да даде повече от 300 - 600 милиампера а тоя мотор си консумира ампери, пробвай с по-мощен траф. И все пак не съм сигурен дори дали това от пикото е променливо напрежение, тия влакчета работят с постоянен ток, няма логика да няма грец вътре в това захранване, освен ако си го скопил. Провери и дали ротора се върти свободно, да не се е спекла смазката. Потенциометъра както се вижда по първата схема е само за да дава информация на схемата в управлението за положението на антената. Според мен трябва да разучиш схемата във втория пост и да се опиташ да си направиш управляващия модул сам. Може и ние да помагаме, може да я модифицираме евентуално.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 603
  • Населено място: Попово
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #16 -: 29 Август, 2015, 20:33:51 »
Всичко вече е налично по твоя антенен ротатор, комплект с управлението. На първата и втората снимка е информацията за системата. Нарочно съм ги разделил на две, за да се види както трябва. На третата снимка, е управлението поглед отдолу. Вижда се, че е произведено в Германия, но немците са го правили и за америка, захранване 120V. Другата снимка е като твоя ротатор. Най важното е схемата, тя е за твоя тип ротатор. Немеца я извадил от сборна информация с други схеми. Захранването за ел. мотора е 20-21V променливо, но не по малко от 2 ампера. С потенциометрите R2 и R3 се определя точно къде да спира ел.мотора. Както Origo написа, през потенциометъра R1 не преминава силов ток, само управляващо. При варианта за американско изпълнение, двата p-n-p транзистора са на Моторола. При европейския вариант BC. Сега вече при наличието на всичко, може да се умува, как да се приспособи управлението от stolle, за ротатора 10w707.
« Последна редакция: 29 Август, 2015, 20:54:38 от didov »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #17 -: 31 Август, 2015, 20:30:37 »
didov, благодаря много. Аз доста търсих схемата точно на това управление, защото разбрах че моите са от различни модели. Всъщност това RCA си е идентично с това на STOLLE Model 2010, а моето управление е модел 2030. Сега на мен идеята ми е не да ги съчетая, а просто  да подкарам мотора пък ще си го управлявам ръчно с подаване на напрежение към мотора. Пикото е с мощност 1.2А и 16V, явно с него няма да стане, ще търся такъв кондензатор, макар да не съм виждал, и подходящо захранване.

Освен това, както вече съм писал, пикото има прав и променлив ток.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #18 -: 31 Август, 2015, 20:54:47 »
Мисля, че трансформатор от телевизор "София 31" - (19V , 40VA) може би ще ти свърши работа. Все пак не е сигурно каква е мощността на мотора.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #19 -: 31 Август, 2015, 22:03:52 »
Намират се, пример: http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80+120MF%2F250VAC+B
този е доста скъп и се води пусков, но имайки предвид че това моторче е маломощно, нисковолтово и работи за кратко няма да му е никакъв проблем да му служи за работен. Търси работни или пускови кондензатори за мотори или може да потърсиш и руски МБГО примерно 4 по 30микрофарада свързани паралелно, стига да ги намериш на добра цена от някъде.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #20 -: 31 Август, 2015, 22:14:28 »
Този би ли свършил работа ?

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 603
  • Населено място: Попово
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #21 -: 31 Август, 2015, 22:37:45 »
Няма смисъл да купуваш кондензатори с работно напрежение над 50V. Ето я схемата на твоето управление, което го имаш. Има кондензатор 120мF/35V, ограден в червено. Можеш да пробваш с твоя трансформатор от /2030/ и с кондензатора. Когато правиш проби за въртене, трябва да се откачи потенциометъра, който е на зъбчатка, с оста на мотора. Понеже няма да ползваш изключватели за двете крайни позиции на ел. мотора. Да можеш да го въртиш постоянно.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #22 -: 31 Август, 2015, 22:58:32 »
Отворих управлението и видях кондензатора. Утре след работа ще се пробвам да го разпоя и да пробвам както казваш, пък да видим какво ще се случи. Много благодаря.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #23 -: 01 Септември, 2015, 20:32:19 »
Момчета, мотора завъртя и още как :) Благодаря на всички за помощта. Използвам кондензатора и трафа от управлението, което и без това ми е ненужно. Сега просто ще вържа в една кутия 2 бутона и ще наблюдавам антената с камера, която така или иначе имам. Не мисля, че ще успея да пригодя управлението към мотора, но и така ми върши идеална работа. Трафа дава 25V, но при товар пада на 19V, от които точно се нуждае мотора. Изолирах потенциометъра от схемата, сега ще се пробвам да го разкача и от зъбчатките, защото ще ми пречи.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #24 -: 01 Септември, 2015, 21:20:42 »
Мисля че преработката на управлението няма да е толкова трудна. От схемите ясно се вижда каква е идеята но все пак ти си решаваш и знаеш кое ти е по силите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #25 -: 06 Декември, 2015, 17:55:58 »
Днес монтирах долната мачта, на която ще закрепя ротора. Някой случайно да има представа от къде може да се купи алуминиева тръба с Ф малко под 40 ?
40698-0

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #26 -: 07 Декември, 2015, 19:37:44 »
Не си дал нужна  дължина и дебелина на стената. Но може да се потърси във фирми, които се занимават с алуминиеви парапети. Например това: http://www.maxparapeti.com/catalog/aluminievi-trubi-i-profili
Алуминиеви тръби и профили се произвеждат във фирма ЕТЕМ - Илиянци - София - http://www.etem.bg/products/bg/109/brochures/ETEM_standard_profiles_catalog_BG.pdf, но не знам дали от там може да се закупи някакво минимално количество.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #27 -: 07 Декември, 2015, 23:33:30 »
Не ми се занимава с фирми дето произвеждат на едро и искат да купиш количества. Потърсих в Пазарджик и не намерих, затова взех възможно най-тънката метална тръба с Ф 38 1.5мм дебелина. Не е тежка или поне така ми се струва. Днес я боядисах първа ръка, обмислям някакъв лагер, но ще видим какво ще излезе. Като го реша, ще пусна снимки.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #28 -: 24 Декември, 2015, 15:11:54 »
Ротора вече върти 2 антени.
41598-0

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3322
  • Населено място: София
Re: Антенен ротатор - свързване
« Отговор #29 -: 24 Декември, 2015, 18:47:50 »
Честита антена. Супер си преборил управлението.  :good:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |