| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци  (Прочетена 13033 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Споко, имам сложени блокиращи кондери на диодите. Просто са от долната страна на платката и не се виждат. Монтирах ги така, че отгоре не стояха естетически издържано.  ;)

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Ами махнах двата резистора 2,7 кОма и включих анодите на лампите направо след 2,2-кОмовите резистори. Напрежението там е 230 В. Токът през предусилвателя и втората решетка на крайната лампа при даден накъсо вход е 12,5-12,7 мА. Брум има, писал съм по-нагоре, но не идва по захранването, а се индуктира в изходните трансформатори от захранващия трансформатор. Познава се по това, че се чува веднага след включване, преди лампите да са се загрели, и остава непроменен след това. Освен това този брум не е характерният брум, който се поражда от импулсите, дозареждащи електролитните кондензатори, а представлява синусоидални 50 Хц (отсъстват висши хармоници). Не е много силен, по-слаб е дори от вентилатора на компютъра и двигателя на CD-то. "Истинският" брум, съпроводен със свистене, се чува, когато не съм включил сигналния кабел към източника на звук и поставя потенциометъра на положение най-силно. Мислил съм да завъртя изходните трансформатори по някоя от хоризонталните оси, но не знам, този брум се чува, само ако си в стаята в момента на включване и го хванеш, после трябва много да се напрягаш, за да го чуеш.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Споко, имам сложени блокиращи кондери на диодите. Просто са от долната страна на платката и не се виждат. Монтирах ги така, че отгоре не стояха естетически издържано.  ;)
И аз да попитам Елтехно, това са диодите на два Грец-а, т.е. всеки канал си има собствено изправяне, така ли  ::) ? И, захранващият траф един ли е или два, а тези блокиращи кондензатори са 4 бр. на Грец ли са, колко им е капацитета (10-20 нано)?

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Понеже стана дума за монтажа на усилвателите, реших и аз да кажа няколко думи. Естетиката разбира се е много важна но не е определяща за оптималния монтаж. Подредени, успоредни елементи, проводници обикалящи с чупки под прав ъгъл, изглеждат добре но не са най-доброто за звуковите честоти. И накрая дълга обикаляща цялата кутия маса...
Добре е всичко елементи които са към маса да са запоени в една точка, евентуално да са разделени сигналната и силова маса и отново да се съберат върху извода на електролита. Връзките между елементите, трябва да са максимално къси, най-добре без допълнителни проводници.
Мрежовия и изходните трафове да са ориентирани така че магнитните полета да са перпендикулярни, а ако има желязно шаси да са от различни страни на шасито.
Добро екраниране на проводниците пренасящи звука, като в екран може да се постави и прехвърлящия кондензатор...

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Валери, да, това са грецовете на двата канала. Всеки канал си е с отделен захранващ траф и грец. Кондерчетата са по 10 нано.
Ама стига сме писали тук в темата на човека за моя амп. Не е коректно спрямо него.
За монтажа, е хайде да е всичко наринато като с лопатата вътре и после ми кажете, че е заради заради оптималното опроводяване. Абсурд.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
То при наличие на дросел и мружовия брум също е синусоидален без висши хармоници. Но щом се появява в началото очевидно не е мрежов. Но както ми го описваш това е ужасно силен брум ако искаш да кажеш че в помещението се чува а не само докато си заврян в колоната. Добре е да се стараеш да правиш безбрумни конструкциите, това е една от малкото разлики между ламповия усилвател направен с части от радио, и самото радио от което са частите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Всъщност не съм ви обяснил защо окабеляването е в такъв вид  :)  След като пробвах трансформатора и се оказа че работи, запоих всички елементи на шасито, прочетох в една книга, че електролитните кондензатори с времето намаляват съпротивлението на диелектрика си и им се увеличава утечката. Според уреда бяха здрави, но не знаех какво ще стане, като ги включа към високото напрежение. Затова набързо сглобих цялото захранване, като включих последователно амперметър и мощни резистори, за да ограничават тока на заряд на кондензаторите. Включих го и за кратко време (след като кондензаторите се заредиха, т.е. напрежението стигна номиналната си стойност) токът беше сравнително голям - 10-20 мА, след няколко минути спадна до 3 мА и го спрях. Така повторих няколко пъти, като следих остатъчното напрежение на кондензаторите след изключване на захранването, и всеки път спадаше все по-бавно, а токът на утечка беше все по-малък. В книгата пишеше, че така се възстановява диелектричният слой от алуминиев диоксид. След като се зарадвах, че са здрави, просто свързах захранването с останалата част на схемата и проработи  :)  И тъй като се зарадвах още повече, въобще забравих за пробния монтаж и така временното остана за постоянно  :)  Надявам се, сещате се, че половин година го мислих този усилвател, и че до последно не знаех дали частите, с които го изработвам, са здрави (което не говори в полза на конструктора  :D ), така че не ми се занимаваше да меря всяка жица колко трябва да е дълга и откъде ще е най-добре да мине, при положение, че можеше въобще да не заработи. Разбира се, старал съм се проводниците да са най-къси, но трябваше шасито да може да работи и в отвесно положение, за да меря напреженията на цоклите на лампите, затова се наложи да ги оставя малко по-дълги. Не ме съдете толкова строго, все пак досега почти не ми се е случвало да опроводявам нещо. Наистина е малко неудобен монтажът, но пък успях да впечатля майка ми и баба ми, как се оправям из толкова много жици  :D

П.П. Ориго, просто трансформаторите са много близо, това го знаех още докато го проектирах, ама не можах да измисля по-добро подреждане.

Как се чува брумът: при затворени прозорци и всички други издаващи звуци устройства изключени, на 1 метър от тонколоната, трябва да спра да дишам, за да го чуя. Като пусна хубав запис, примерно Пинк Флойд или Диана Експрес, при такава сила на звука, че човешкият глас да е с нормална сила, все едно, че певецът е в стаята, на местата точно преди и точно след песента шумът от записа покрива напълно брума. По-ясно не знам как да го обясня.
« Последна редакция: 03 Август, 2015, 15:49:42 от BalkAnton »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да ясно имаш силен брум по моите критерии обаче като за първи лампов усилвател е добре, радвай му се и се замисляй за по-сериозна конструкция не с отпадъчни материали, ако имаш желание де.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ian

Браво, колега! Екстра е станал, още повече като за първи амп!  :good:
Поздравления!!!!  :drinks:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Брума твърде вероятно е да е от алуминиевите електролити, особено филтриращият, сигурно му е намалял капацитета (и на другите). Ако имаш възможмост, само за опит, запои един съвременен електролит 22 микро 400 волта паралелно на него и виж как е   :hi: .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не, каза че се чува преди още да са загрели лампите, т.е. наистина най-вероятно е от близостта на изходните трафове с мрежовия, напълно възможно е да е от там, особено ако не са разположени правилно един спрямо друг магнитопроводите и макарите им. Възможно е вън от това да има и брум от пулсации в захранването, но явно повечето брум е от полетата. Не ги отписвай тези електролити Валери. Понякога са с отлични параметри. Едно измерване на ESR ще покаже на какъв хал са, трябва БалкАнтон да си направи едно полезно уредче за измерване на ESR препоръчвам, много полезно за реставраторската, ремонтна и конструкторска дейност: http://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_esr_tester.html
А ето и оригиналния източник: http://www.qsl.net/iz7ath/web/02_brew/15_lab/06_esr/
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Може и от разположението на трафовете да е, не обърнах внимание, че брума се появява веднага с включването. Аз правя така: закрепвам захранващият траф, на изходните трафове слагам (на вторичната им намотка) слушалки. Местя трафчетата докато спре да се чува брум през слушалките, после (след монтажа на елементите) ако се появи пак някакъв брум, ще си е от електрониката.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, само че аз не го тествам със слушалки, прави ми впечатление че поради по-високия импеданс на някои слушалки мощността която се отдава в тях при ниски напрежения е много малка и не се чува това което например чувам при долепено ухо до голяма широколентова 4 омова елипса. Та за брум ги тествам с високоговорители а не със слушалки.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Днес разглобих усилвателя и завъртях захранващия трансформатор и брумът значително намаля  :) Също така пренастроих режимите на крайните лампи и сега свири малко по-слабо, но по-хубаво. Благодаря на всички още веднъж за хубавите оценки и за помощта, смятам, че вече постигнах всичко, което мога в този усилвател  :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |