Fonica GS 464 определено не е лош грамофон, особено на фона на някои пластмасови "фирмени" ширпотреби. Дозата обаче не е познатата MF 100, изработена по лиценз на Тенорел, а някаква по-нататъшна модификация, наименована MF 101. Една такава доза направо ми вгорчи живота - както и да се мъчих да я напасна към RIAA коректора, дозата свиреше вяло, като на моменти имаше ясно доловимо "мазане" на високите честоти. Едва когато случайно установих, че не долавям стереоефект, вече се насочих към истинската причина. Оказа се, че двете звукови бобини са свързани заедно в единия си край - вероятно към някаква вътрешна екранировка или просто бяха окъсили поради некачествeно изпълнение. За беля това не бяха изводите GL и GR - тоест тези, които така или иначе се дават на маса, а активните - L и R. Така двата канала се свързват успоредно като за моно, при най-неблагоприятния за бобините начин - едната бобина се явява товар за другата. Проблемът се разреши, като просто свързах като активни изводите, обозначени за връзка към маса, а окъсилите - към маса. Нещата веднага си дойдоха на мястото. Дозата свирна така, както си трябва. Описаната нежелана вътрешна връзка много лесно се открива с мултицет.
Сега - няколко думи за сравнението с нивото на CD плейър - някой беше описал такъв опит. Изходното ниво на RIAA коректора е от порядъка на 200 mv еff. CD плейърът изкарва по спецификация 2 волта от връх до връх, т.е. 1.41 волта ефективни. Тоест, няма как звукоизточник със седем пъти по-силен сигнал да свири еднакво с по-слабия. Разбира се, това е до голяма степен относително, тъй като зависи от реалната сила на записа, но все пак е очевидно, че не може да се ползва за сравнение.
И накрая - написаха се много неща за това как едната доза била боклук, пък еди коя си свирела по-добре от нея. Без да отричам очевидните разлики в качеството на отделните дози, искам да поясня, че за да свири добре, магнитната доза следва да бъде натоварена с препоръчваните от производителя товар и капацитет. Това съответно означава, че входът на RIAA коректора трябва да има препоръчаното входно съпротивление и капацитет. За полските дози това са 47 килоома и 47 пикофарада. Спазването на тези изисквания е фактор за правилното възпроизвеждане на честотния спектър от дозата. Не напразно някои RIAA коректори имат възможност за промяна на входното си съпротивление и входния си капацитет чрез превключване на допълнителни пасивни елементи, с цел точното напасване към различните дози. За повече информация вижте Славчо Маляков - "Грамофонни предусилватели".