| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си  (Прочетена 21070 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #30 -: 03 Август, 2015, 11:43:04 »
Хубаво де то в този грамофон има доза и кабели, евентуално някои мютинг транзистори. От какво да бруми, лесно е да се провери или някъде е прекъсната някоя маса, или нещо такова не знам какво друго може да е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #31 -: 03 Август, 2015, 16:52:28 »
Колеги, днес реших да го отворя тоя сандък, въпреки, че е мой. Нищо нередно нямаше по кабелите от дозата до изхода, на изхода който е клеми, вече са запоени изходните кабели с чинчовете на другия край. Взех да оглеждам самата доза и иглата. Е такъв "проблем" не съм и сънувал. Самата игла, както е със стойката, се набива в дозата, НО явно собственика е барал нещо и иглата не беше вкарана докрай в дозата. След като я натиснах да си влезе до края, вече няма брум и сигнала си дойде както си му е реда. В момента слушам на моя Техникс и всичко е ток и жици. След малко се заемам с коректора и ламповия амп.  ;)

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #32 -: 04 Август, 2015, 02:31:25 »
Колеги, имам дилема. Да купя Фоника 464 или Радиотехника Ариа 102. Първият е за 40 лв , вторият е за 50 лв с нова доза MF100 ,но счупена игла.
Или Унитра Фоника Ж601А , за 60 лв с вградена RIAA.

 ??? ???
« Последна редакция: 04 Август, 2015, 02:42:17 от Eltehno »

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #33 -: 04 Август, 2015, 07:45:22 »
Моят съвет е  да вземеш  гранифона дето е все  още с жак  " петица  " има някъв шанс да не е "търкалян" много  . Имак  дози  МФ 100 има  при Десо  чисто  нови  ..... аз имам 2  от него и съм  доволен
Удрииии!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #34 -: 04 Август, 2015, 10:15:55 »
Аз бих заложил на G601 просто ще е по-добре ако намериш немодифициран без вграден коректор, аз не знам кой й е вграждал на тази която гледаш. Просто това е грамофон с много по-високо качество на изпълнение и по-близък до истинските грамофони от следващите модели.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #35 -: 09 Август, 2015, 14:20:25 »
http://olx.bg/ad/gramofon-tesla-mc400-hifi-ID3FFWv.html#ebe441b523    Това  открих днес  и за  мен си струва всеки лев 
Удрииии!!

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #36 -: 09 Август, 2015, 14:58:28 »
Добър като бюджетен,но в случая е и без доза.Собственика декларира че работи,а снимките са от интернет.Аз бих се замислил  :unknown:

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #37 -: 10 Август, 2015, 22:19:57 »
Fonica GS 464 определено не е лош грамофон, особено на фона на някои пластмасови "фирмени" ширпотреби. Дозата обаче не е познатата MF 100, изработена по лиценз на Тенорел, а някаква по-нататъшна модификация, наименована MF 101. Една такава доза направо ми вгорчи живота - както и да се мъчих да я напасна към RIAA коректора, дозата свиреше вяло, като на моменти имаше ясно доловимо "мазане" на високите честоти. Едва когато случайно установих, че не долавям стереоефект, вече се насочих към истинската причина. Оказа се, че двете звукови бобини са свързани заедно в единия си край - вероятно към някаква вътрешна екранировка или просто бяха окъсили поради некачествeно изпълнение. За беля това не бяха изводите GL и GR - тоест тези, които така или иначе се дават на маса, а активните - L и R.  Така двата канала се свързват успоредно като за моно, при най-неблагоприятния за бобините начин - едната бобина се явява товар за другата.  Проблемът се разреши, като просто свързах като активни изводите, обозначени за връзка към маса, а окъсилите - към маса. Нещата веднага си дойдоха на мястото. Дозата свирна така, както си трябва. Описаната нежелана вътрешна връзка много лесно се открива с мултицет.
Сега - няколко думи за сравнението с нивото на CD плейър - някой беше описал такъв опит. Изходното ниво на RIAA коректора е от порядъка на 200 mv еff. CD плейърът изкарва по спецификация 2 волта от връх до връх, т.е. 1.41 волта ефективни. Тоест, няма как звукоизточник със седем пъти по-силен сигнал да свири еднакво с по-слабия. Разбира се, това е до голяма степен относително, тъй като зависи от реалната сила на записа, но все пак е очевидно, че не може да се ползва за сравнение.
И накрая - написаха се много неща за това как едната доза била боклук, пък еди коя си свирела по-добре от нея. Без да отричам очевидните разлики в качеството на отделните дози, искам да поясня, че за да свири добре, магнитната доза следва да бъде натоварена с препоръчваните от производителя товар и капацитет. Това съответно означава, че входът на RIAA коректора трябва да има препоръчаното входно съпротивление и капацитет. За полските дози това са 47 килоома и 47 пикофарада. Спазването на тези изисквания е фактор за правилното възпроизвеждане на честотния спектър от дозата. Не напразно някои RIAA коректори имат възможност за промяна на входното си съпротивление и входния си капацитет чрез превключване на допълнителни пасивни елементи, с цел точното напасване към различните дози. За повече информация вижте Славчо Маляков - "Грамофонни предусилватели".

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #38 -: 10 Август, 2015, 23:08:06 »
Благодаря колега, за изчерпателния отговор.
Все още не съм си купил грамофон. За сега ползвам споменатия в предни постове ROTEL, а очаквам и да ми донесат някакъв Unitra. Пак е на познат, който не го е ползвал от 20 години. Вероятно ще се наложи да му търся ремък, че бил скъсан.
Иначе направих RIAA-та от сайта на чичо Рот Елиът, варианта с еднополярно захранване, при мен е на 26 волта. Използвал съм ОУ  TL082. Горе-долу добре , ама ми се чини, че мааааалко са и в повечко високите честоти. Не знам, ще видим как ще е като дойде Унитра-та.
А моята работа с това, да вкарам корекцията в обща кутия с ламповия усилвател, няма да стане. Не можах да се отърва от брумовете и това е. То и това се очакваше , с тези 6 омотъчни.  ??? За сега съм я вкарал корекцията в една кутия от компско ЦД, кутията е метална и е замасена. Има само лек шум, при усилен докрай усилвател, но не и брум. Може би ако стабилизирам захранването с един LM7824 , ще намалее и шума. За сега е само добре филтрирано, с 3х2200uF/35V.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3313
  • Населено място: София
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #39 -: 10 Август, 2015, 23:41:25 »
За ремъка няма да се разминеш с 25лв за истински на унитрата, всичко друго просто не става.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #40 -: 10 Август, 2015, 23:52:54 »
За предусилватели от типа на грамофонните, магнетофонните и микрофонните, стабилизираното захранване е задължително. Само ще спечелиш, ако го стабилизираш. И все пак, отражението е предимно в брума. Лекият шум няма как да се повлияе от това. В повечето случаи причината е в големото усилване, което RIAA коректорът има. Обикновено шумът се усеща при свободен вход. Като се включи грамофонът, т.е. дозата, би трябвало да намалее.
Ако твоята доза - май беше Ротел - има много високи честоти, опитай да увеличиш входния капацитет на грамофонния предусилвател до 100 пикофарада. Някои западни дози, за разлика от полските, изискват по-голям входен капацитет. Все пак не е зле да се поразтърсиш за данните на тази доза, за да не гадаем.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #41 -: 11 Август, 2015, 00:06:27 »
Дозата е Ортофонска, Грамофона е Ротел. Някъде в предните постове бях споменал каква е точно дозата, а някой от колегите беше дал и параметрите и. По спомен е ortofon ff10 xe.
Забравих да спомена, че от схемата на коректора, съм направил САМО частта с първия ОУ. Демек само самата корекция, без допълнителното усилване. Изходният кондензатор е 4,7uF, БЕЗ ТОВАРЕН РЕЗИСТОР НА ИЗХОДА.  Като изходно ниво ми пасва на входа на ламповия амп.

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #42 -: 11 Август, 2015, 06:08:15 »
http://ortofon.com/en/hifi/products/historical-products/vms-cartridges-technical-data

Тук са техническите данни на дозите Ортофон. Любопитното е, че за всички без изключение се препоръчва товарно съпротивление 47 к - според очакванията, но товарният капацитет е 400 pF. Така че, трябва да съобразиш колко ти е в момента входния капацитет на коректора и да добавиш на входа успоредно свързан кондензатор /между входа и маса/, със стойност, която сумирана с входния капацитет дава препоръчаната.
Между другото, това, че си пропуснал едно стъпало, може да се окаже проблем. Очевидно този коректор е от типа предварително усилване и последваща честотна корекция. Първото - т.е. пропуснатото стъпало има и функциите на импедансен преобразувател - т.е. входът му е съобразен с импеданса на дозата, а изходът - с импеданса на второто - коригиращото стъпало. Дори и да няма много голяма разлика в изходното ниво, това разсъгласуване по импеданс може да доведе до нежелани шумове, каквито май действително имаш. Тоест, препоръката е да си изпълниш цялостно схемата на коректора, както я дават. Между другото - имаш ли противорумпелна корекция 7960 микросекунди? /Това е около 20 херца/.
При последната актуализация на стандартните за RIAA корекции, се наложи и тази. Обикновено се изпълнява с последователно свързан кондензатор -  най често изходния и успоредно свързан резистор - т.е. товарен. Съобразена е с това, че румпелът на качествените шасита е под долната чуваема граница - 20 херца и може да се въведе, без да се реже от звука. Всъщност ти погледни дали при работещ грамофон в паузите между песните мембраните на бас говорителите подскачат - т.е. извършват някакви движения, без да излъчват чуваем звук. Ако това е така, въведи корекцията. Ако ли нямаш такива проблеми, значи конструкторът на коректора се е погрижил и ти не трябва да предприемаш нищо в тази насока, за да не се получи двойно коригиране и оттам - нежелателно изрязване в чуваемия спектър.

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #43 -: 11 Август, 2015, 06:12:51 »
Хм, сега виждам, че според това, което си писал, при тебе първото стъпало е коригиращо, а второто внася допълнителното усилване. Това променя нещата. В такъв случай може да имаме проблем само с изходния импеданс на стъпалото.

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Грамофон Fonica GS464 заслужава ли си
« Отговор #44 -: 11 Август, 2015, 10:13:00 »
Проверката за наличие на противорумпелна корекция може би трябва да я направиш, като включиш грамофона и коректора към друг полупроводников качествен усилвател. Ламповият, при все пословичния си мек звук, е с долна гранична честота 80 или в най-добрия случай 60 херца, заради изходния траф. Така че, освен ако не ползваш OTL лампово стъпало, при всички положения няма да ти скачат мембраните, защото стъпалото не може да слезе чак толкова надолу като честота.
Извинявам се, че написах три поста вместо един, но за някои неща човек се сеща малко по-късно. Ако модераторите намерят за добре, нека ги обединят.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
5 Отговора
1566 Прегледи
Последна публикация 12 Февруари, 2016, 11:01:14
от teshkarina
21 Отговора
3646 Прегледи
Последна публикация 09 Април, 2021, 19:02:29
от lz2xl
1 Отговора
1341 Прегледи
Последна публикация 20 Ноември, 2022, 20:44:57
от Узунов

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |