| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 16 Питане  (Прочетена 11332 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #15 -: 13 Юли, 2015, 23:58:02 »
Благодаря. За съжаление за момента съм го зарязал.

http://www.retrotronics.info/modules/news/article.php?storyid=7

страница 16 в каталога (страница 18 на PDF-a)

 :hi:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #16 -: 14 Юли, 2015, 00:00:33 »
благодаря сега го дърпам, хах никога нямаше сам да го изровя , тамън сега зяпах за този български шах :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #17 -: 14 Юли, 2015, 00:09:14 »
хех интересно видях го дългичък е , ама снимките са чернобели с ниско качество, сигурно ли е че е български понеже виждам и няква звяр видео карта поддържаща 256 цвята от палитра с  4096 цвята на резолюция 640 по 480 , а  виждам и ЕGA чуждестранна карта казвам чужестранна понеже имам идентичен модел :) много интересни неща има в тоя каталог  :hi:

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 313
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #18 -: 14 Юли, 2015, 18:32:26 »
Взех Звяра . Но не пали .Ето какво има в него . Захранването е наред . Няма звук никакъв от него , както няма и картина . Сега от къде да почна .
« Последна редакция: 14 Юли, 2015, 18:42:13 от Bengata »

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #19 -: 14 Юли, 2015, 18:48:24 »
Най-добре от темата на колегата Правец 16 проблем с компютърно захранване
Мери напрежения както сте го коментирали и продължаваш нататък като докладваш тук :)

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 313
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #20 -: 14 Юли, 2015, 20:04:58 »
 Междъу другото модема отговаря като стандартен 1200к . Като го карам да праща от терминал

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #21 -: 14 Юли, 2015, 20:05:51 »
Браво, сбъдна си мечтата за 16-ка  :bravo:

Предполагам, ще я наточиш с мишка и тн. екстри.  8)


Модема през терминал що да не отговаря като стандартен?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 313
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #22 -: 14 Юли, 2015, 21:52:50 »
Така .
Свалих всички схеми по дъното , видях нещо което изобщо  не ми хареса . Всички цокли са с патина . След като ги върнах стартира един единствен път . По-точно имаше звуков сигнал от говорителчето . Друго което видях и усетих е схема D19 грееше много е вече не грее ама и не стартира схемата е SAB8288 .
Това е за сега .
Цоклите са основния проблем в моя случай

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #23 -: 14 Юли, 2015, 22:03:14 »
ПАтината пада много готино с "Меглио". Така правих на моите 8-ци. Пръскаш обилно, чакаш и миеш на водоструика/ на бензисностанцията.

Излиза всичката патина от всякъде.  Лъсва всчико- конектори, цокли-всичко.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #24 -: 15 Юли, 2015, 04:06:31 »
супер имаш и копроцесор :) какъв ти е процесора 8088 или 8086 и на каква честота и коя марка :) ? успех с подкарването почисти всичко виж си и ключетата какви настройки имат (тези на дъното ) http://www.rci.rutgers.edu/~preid/pcxtsw.htm погледни по-долу настроййките за IBM XT

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 313
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #25 -: 15 Юли, 2015, 17:25:59 »
Процесора е Intel 8088  Co-processor е Intel 8087-2 .


Още не съм го подкрала но знам какво е . В петък идват частите .
« Последна редакция: 15 Юли, 2015, 19:01:38 от Bengata »

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 313
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #26 -: 17 Юли, 2015, 23:08:00 »
Така машината запали , дефекни бяха D19 и D29 . Сега има друг проблем , няма синхронизация на картината и никакви надписи . Това кето съм снимал премигва през две секунди .

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 313
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #27 -: 28 Юли, 2015, 18:46:48 »
Може ли някой да ми каже положенията на dip-кюлчета в картата за памет за обем 640 кб . В момента ми изписва 064кб и забива . Иначе вече имаме картина но с друга видео карта .

Неактивен ДедоБоре

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #28 -: 28 Юли, 2015, 20:55:37 »
о, Боже...
с тия снимки ме върна в младостта, когато каките бяха хубави (сега ми изглеждат кухи лейки). не вярвах, че някога ще трябва да се напъвам за това затъмнено знание.

за паметта
зависи какви са чиповете. виж какво пише на тях.
по онова време се въртяха основно 3 вида: 64Кх1, 64Кх4 и 256Кх1. първите 2 типа ги бяхме 'усвоили' в ИМЕ. примерно 64кх1 е СМ8164. чужбинския 'еквивалент' на нашата памет трябва да е нещо като 4164.

от друга страна, броя 48 чипа памети, които при организация 64х1 на чиповете прави 640К (6 банки х 8 бита х 64К)
ключетата настройват начален адрес и (или активна банка, или размер на чиповете). имах книжки за правеца, но гледам че ги няма на съответния рафт. сигурно при някое компресиране на библиотеката са се утекли. въпроса е по-скоро дали са заминала за боклука или към тавана.

имам някакъв смътен спомен, че в началото имах само една платка за 256К. но не помня дали беше с всички чипове. мина доста време, докато сглобя 640К на правец-16 (без памет на дъното), после пък излязоха джуковците с памет на дъното и тези големи платки заминаха в историята.

ако някой изрови документация за ключетата, ще ги нагласим.

за модема.
това е един прост модемен чип в голяма кутия.  няма процесор и не поддържа АТ команди, просто по онова време още на никой не му беше дошла идеята. модема се ползвахе по директни/наети линии - закачаш 2 модема към двата края на жицата, пускаш им захранванията и ако си късметлия, каквото пишеш на единия край се появява на другия.

първия ми сблъсък с този 'модем' беше около 1985-та. имаше решение да включим няколко към голямата машина (Norsk data), че да може отдалечено да имаме достъп до нея. в лаболаторията имаше към 50 терминала и всичко се цъкаше в мейнфрейма - от телефонен указател, до рецепти за лютеница. шефовете много искаха да има отдалечен достъп, а ние си мечтаехме да си работим от вкъщи по телефона. този модем е точно за серийни терминали по наети линии. за София ставаше, за Плевен беше мъка, а с Шумен не постигнахме никаква комуникация.

имаше идея да се ползва този модем и в разширението на телетекста по телевизията, за да стане интерактивен. не баш като френския минител, по-скоро като немския Bildschirmtext. батковците бяха гепили някакъв договор с пощите, студентчето пишеш софтуер. ходихме на 2-3 демонстрации, от чичковците съм запомнил само Стефан Софиянски. в крайна сметка проекта беше провал (нямаше практическа полза), който се отчете като 'епохален успех', кинтите се разпределиха, дори и на мен ми дадоха някакви не много малки пари за студент.

обаче модема беше абсолютно непригоден за БТК линиите - нито набираше, нито беше импедансно съгласуван. НТР ни донесе един едноплатков модем с 8031, който вече имаше АТ команди. батковците навързаха хардуера, като смениха чипа на модема с 7910 (просто тоя чип беше намираем), а на мен ми тръснаха задачата да напиша софтуера. направихме петдесетина бройки, имаше интерес от НЕК. после избухна демокрацията и нещата умряха, не само с модема. пък и вече имаше 9600 модеми за по $300 и за нашия не излизаха сметките.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 313
  • Населено място: София
Re: Правец 16 Питане
« Отговор #29 -: 28 Юли, 2015, 21:14:20 »
За картата памет (смешно звучи)
Чиповете са СМ8164Р Български на брой са 44 чипа . :crazy:

За модема .

Ще го ползвам точно така както си го описал но няма да е по жица а ще е в ефир през радио Но от другата страна няма да има модем . Търсих доста време точно този чип АМ7910 именно поради това , че не се нуждае от софтуер . Влиза цифров сигнал излиза аналогов модулиран FSK 1200k .Но вместо чип намерих цял модем с захранване което е доста добре направено а в самата ми кутия може да се събере и едно нещо .
Но все пак да те питам линията която сте ползвали дву проводна ли е била или четири много интересно е направен .Установих , че може да работи с четири проводна линия  . Ако се сещаш още нещо за тези модеми го сподели на мен ще ми е интересно да разбера още малко за него .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |