| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Каква е разликата между Правец-16 и Правец-16ES  (Прочетена 5435 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dk_spb1

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: СПб
Каква е разликата между Правец-16 и Правец-16ES?

Правец-16:
1) CPU Intel
2) памет на ISA платке
3) не стандартен тип конектор за захранване на системна платка (non-standard for XT)
4) системна платка Правец

Правец-16 ES:
1) CPU NEC V20
2) памет на системна платке
3) стандартен тип конектор за захранване на системна платка (standard for XT)
4) системна платка XL-7 Turbo (made in Taiwan)

???

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Най-основното по спомени, после ще поровя списанията:
Правец 16 - Процесор Intel 8086 4.77 Mhz, дънната платка е бая голяма, поддържа до 640К RAM набучени като платки по  слотове от по 256 К.
Правец16ES - дънна платка "Juko", процесор NEC V20 8Mhz/4.77Mha превключваемо, поддържа 1024K (1Mb) RAM /на практика работи със 640К и той, останалите 320К можеха да се ползват за Виртуален диск/. Juko платката беше почти на половината по-малка от тази на Правец 16 и май паметта беше на плочки на дъното.

В резюме - това :)

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Пак по спомени Juko имаше интегриран видео и флопи контролер.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Juko няма нищо интегрирано, но видео картите ,който често съм срещал в тях са CGA или само текстови (това не съм сигурен кое от 2те) +  паралелен порт, тосет са комбинирани както онези оригиналните на IBM hercules мисля, че се казваха дето бачкат само в текстови режим  :) и още една забележка процесорите ,който слагат по всички Правец дъна независимо дали са големи или малки са само 8088 независимо чие производство (AMD, Intel или NEC) щото са с 8 битова, а не 16 битова шина и са по-евтини, а до колкото знам дъната нямат поддръжка на 16битовата шина ,пак за по-евтино , а да освен това Jukoто няма ROM BASIC но чипсета му е комбиниран в едно мънечко SMD ,което ме хвърля в размисли дали изопщо е произвеждано тук (чипчето) платката мисля че е нашенска съдейки по елементите по нея (повечето резистори и ниското качество на изработка на платката)

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Зависи дали говорим за разлика по документи или на практика.

На практика единствената разлика е в кутията. Всички 1839ЕS, които са ми попадали са с дъното което се използва и в Правец 16 - ИМКО4

JUKO-то и българската версия CPU-12 се използва в Правец 16Т (Турбо). То е с процесор NEC v20. Кутията е като на 1839ЕS, но под логото на Правец липсва надписа" ЕС 1839"

Има Правец 16S с дъно CPU-16S, което има доста неща интегрирани. Също е с процесор NEC v20.

Тайванския XL-7 Turbo го имам в SUPER 11. Има и българска версия на това дъно, която се води XL-TURBO и според описанията (разликата по документи) би трябвало да се намира в Правец 16А/ES1839. По документи може да използва 8088 (4.77MHz) или 8088-2 (4.77MHz или 8MHz).

 :)

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Ето малко снимков материал по темата. По щастливо стечение на обстоятелствата съм ги забравил по кашоните и не са били изхвърлени :D  Първото е вносната /предполагам тайванска/ версия на JUKO-то. Не ми е оставало време да го тествам. До колкото си спомням в зависимост от ASIC-а, имаше версия на 8MHz и на 12MHz. Българския вариант ползваше V20 на 10MHz , но го оверклокваха на 12 :)
32803-0

Това е българския вариант на платката, изкопирана почти 1:1
32805-1

32807-2

А това е правешкото копие на XL-7
32809-3

32811-4

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Правец 16ЕС показва само 512КБ
може ли на този да сложа RAM256 карта за проба?
как трябва да наглася дип-суича?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Kлючетата са стандартна конфигурация за ТХ машини http://www.minuszerodegrees.net/5160/misc/5160_motherboard_switch_settings.htm

Гледам, че си с JUKO. Пробвай първото ключе какво прави, че ми е интересно.
Aз имам едно TURBO XT чуждестранно малко дънце дето пак е с NEC V20 на 8MHz  и първото ключе го пуска в режм 12MHz .  :master2: Пълен звяр е в турбо режим, дори Comannder Kenn 4/5/6 почти гладко вървят , на 8MHz набиват  :blum1: Да не говорим на ИМКО 4 Правеца ми дето е с 4.77MHz  :crazy:

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
с RAM256 нищо не направих, цъкнах уж да се използват банки 0,1,2,3 разпознава 16К дава грешка, ръчках дип-суичове на картата памет (как звучи само) - нямах успех.

както и да е, за да тествам какво става след като местя дип-суич 1 на дъното трябва да пусна тестова програма, не съм го докарал до там.
Флопито е в неясно състояние - я върти я не, твърдия диск развърта, мести главите (разбутах ги на ръка - вървяха лесно) но не зарежда нищо...

Каква е най-високата версия на мс-дос която поддържа този комп?

Мога ли да използвам 1,2 5,25" флопи? бях чел че 3,5" могат да се използват само като 720КБ (дори и да са 1,44МБ)

Между другото с оригиналната ЦГА карта и монохромен монитор се вижда ужасно, от настройки на монитора ли е (отзад тримерите?)

С ЕГА карта и ЕГА монитор всичко е ок - горната снимка (доколкото съм чел ЕГА сигнала е цифров).

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Да в друга тема бях писал, че можеш да ползваш 720к дискети на ХТ машина.
Ако нямаш такива изпаолзвай 1.44М като залепиш тиксо на прозорчето долу и я форматираш като 720к. DOS 3.3 е първият, който поддържа малки дискети.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: Каква е разликата между Правец-16 и Правец-16ES
« Отговор #10 -: 20 Юли, 2021, 13:45:45 »
Да в друга тема бях писал, че можеш да ползваш 720к дискети на ХТ машина.
Ако нямаш такива изпаолзвай 1.44М като залепиш тиксо на прозорчето долу и я форматираш като 720к. DOS 3.3 е първият, който поддържа малки дискети.

Въпросът беше кой е последният, който поддържа правеца,
стана със стандартно 1,44mb floppy s HD дискети форматирани под FREEDOS /F:720 със залепено тиксо.
Имиджи 720КБ МСДОС 3.30 и 5.0 от https://winworldpc.com/ записани с rawwritewin-0.7 работят!

Котката и панго също работят :)

https://youtu.be/9jhs3fKL4GM

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Каква е разликата между Правец-16 и Правец-16ES
« Отговор #11 -: 20 Юли, 2021, 19:04:36 »
BIOS-а на Правец 16 поддържа 5 25" 1.2М и 3 5" 720к
Тоаа му се накса. Но може да се излъже с допълнителен ROM да чете и зарежда или програми с който да чете 1.44М, ама не съм ги тествал.

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Каква е разликата между Правец-16 и Правец-16ES
« Отговор #12 -: 21 Юли, 2021, 10:33:37 »
BIOS-а на Правец 16 поддържа 5 25" 1.2М и 3 5" 720к
Тоаа му се накса. Но може да се излъже с допълнителен ROM да чете и зарежда или програми с който да чете 1.44М, ама не съм ги тествал.
Правец 16 няма как да чете 1.44 МБ по една проста причина - честотата на кварца който е на платката за управление на ФД (паметта ми изневерява за точната честота, но е точно 1/2 от тази при 1.44). Та правехме платка на "балкон", която при пъхане на 1.44 МБ дискета превключваше на по-високата честота и се четеше. Иначе програмата за форматиране с различни параметри от стандартните мисля се казваше FDFORMAT

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Каква е разликата между Правец-16 и Правец-16ES
« Отговор #13 -: 21 Юли, 2021, 22:16:29 »
Цитат
Правец 16 няма как да чете 1.44 МБ

Габо, правил съм си експерименти и 1,44 флопи работи перфектно, както в режим четене, така и в режим запис/форматиране. Ето тук съм писал малко:

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=13040.msg104702#msg104702

Пробвал съм за момента само на JUKO и два три вида I/O контролери, работи без грешка на 8-битовия ISA слот. Този контролер на снимката е някакъв без RS232 и PRINTER порт, другите бяха PRIME2 на Goldstar и някакви на UMC.

Иначе в последно време избягвам да взимам участие в "компютърните" раздели, че повечето теми започват със "ТЪРСЯ" , "ИСКАМ", "НЯКОЙ ДА...." , без въобще питащият да ползва търсачката на форума например  ???
Не ме разбирай погрешно то не е проблем, че ще отделя малко време да отговоря, но резултата от опита за отговор обикновено е равен на КРЪГЛА НУЛА (тоест единствено загуба на време)

Поздрави и хубава вечер  :drinks:

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 477
  • Населено място: Пловдив
Re: Каква е разликата между Правец-16 и Правец-16ES
« Отговор #14 -: 21 Юли, 2021, 22:42:17 »
Габо, правил съм си експерименти и 1,44 флопи работи перфектно, както в режим четене, така и в режим запис/форматиране. Ето тук съм писал малко:

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=13040.msg104702#msg104702

Пробвал съм за момента само на JUKO и два три вида I/O контролери, работи без грешка на 8-битовия ISA слот. Този контролер на снимката е някакъв без RS232 и PRINTER порт, другите бяха PRIME2 на Goldstar и някакви на UMC.

Иначе в последно време избягвам да взимам участие в "компютърните" раздели, че повечето теми започват със "ТЪРСЯ" , "ИСКАМ", "НЯКОЙ ДА...." , без въобще питащият да ползва търсачката на форума например  ???
Не ме разбирай погрешно то не е проблем, че ще отделя малко време да отговоря, но резултата от опита за отговор обикновено е равен на КРЪГЛА НУЛА (тоест единствено загуба на време)

Поздрави и хубава вечер  :drinks:

Айде и моите 5 стотинки ....

Реално всеки е прав донякъде ! Поддържката на съответните флопита и формати зависи както от използвания контролер така и от биоса на съответния компютър !

Оригиналния IBM PC или братчето му Правец 16 в сандартната си конфигурация и със стандартинят си контролер поддържа единствено 360К и не-пълно 720К ( зависи от конкретния BIOS , може да се накара да работят със софтуерни хватки ).

Ако някой може да покаже друго , нека го направи .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |