| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сервиз за ремонт на антики :)  (Прочетена 4958 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Нико Михайлов

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Сервиз за ремонт на антики :)
« -: 24 Юни, 2015, 15:17:22 »
Здравейте,

Сигурно има написано навътре из форума, но все пак ще попитам за по актуална информация към момента. Търся сервиз или поне човек който наистина може да ремонтира антикварни и не чак толкова уреди. Като начало Телевизор Опера! Имам и касетофони и радио приемници които имат нужда.

Благодаря!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #1 -: 24 Юни, 2015, 15:33:47 »
Мисля че официално такива за момента в България няма. Никой не се занимава с ремонт на такива антики професионално, или поне аз не знам. Може да попиташ така из форумите - някой с умения и познания може да има свободно време и да ти извърши някои ремонтни услуги ...
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #2 -: 24 Юни, 2015, 17:13:00 »
Той това прави човека! Пита някой навит ли е да му оправи нещата а не дали има сервиз такъв някъде...  :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #3 -: 24 Юни, 2015, 19:10:51 »
Да, принципно, за ремонти на такива неща от врем на време колегите във форума се  комбинираме..  :drinks:

Относно Операта. Толкова са стари вече и с толкова много проблеми, че като седнеш да правиш такъв телевизор трябва да докараш още 2 за части.

И пак в никакъв случай накрая няма да е нещо, което може да гледаш  всеки ден или да пускаш редовно... За последното нещо се изисква друг процес- не ремонт ами реставрация, и в основни линии за Опрерата една първокласна реставрация е торба пари...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #4 -: 24 Юни, 2015, 19:14:27 »
Да, така е за ремонта на оперите трябва много опитен специалист ремонтирал такива телевизори по онова време познаващ схемата им и принципа им на действие. Частите не са чак такъв проблем, но в някои случаи може да се наложи дори ръчна изработка на някои части, което е бавен процес. Като цяло със сигурност цената на такъв ремонт няма да е никак ниска, а ако искаш да стане както трябва т.е. монтажа да запази автентичния си вид ще струва състояние. Колко пари си склонен да дадеш, защото под 100 лв. няма да е и в най-оптимистичните ти сънища.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #5 -: 24 Юни, 2015, 20:40:36 »
Какви 100лв, това са сънища.
Електролитите- алуминиевите винтовите по-ново производство са на безбожни цени- спец за радио реставрации. А без тях няма автентичност с Фуджиконите дето аз ги редя на всякъде, щото са читави и евтини ама искат платка . Бобината за високото на ТХО при 90% от телевизорите е спукана и вече никъде я няма, даже на времето са дялкали феритите, за да внедряват пиринска. Лампите Не са кът- масови са и евтини, но пък кинескопите в повечето случаи са в отвратително състояние заради ремонти с повдигнато отопление  и почти без останала живинка . Селеновия изправител просто от старост си е заминал винаги и иска диод  и резистор. Детекторните диоди не винаги са читави, заради такива едно шаси  заскрапих. Ако имате късмет да е от първата модификация на "Опера 3"  тои  е с лампови диоди,  въпреки че точно тези лампи са по-трудни за намиране, все пак е възможно. Относно не електролитните кондензатори  в Една опера -  няма останал без утечка- всичко е за подмяна и ако се прави читаво  става само с поръчка на аксиални от чужди търговски сайтове за реставрации щото са високоволтови и тия от викиват изобщо не покриват елемнтната база като разнообразие .  Каналния избирач няма да го коментирам той си е отделен малък ад, както и синусовата бобина и схемата около нея.  А злените резистори с които са изпълнени тези телевизори, опредлено са една безумна грешка за такъв уред .

Накрая с Автентична реставрация Една масова "Опера 3 " си стъпва спокойно на цифрата на Съвремнен  52" LED.

"Опера 2" и "Опера 1" е кощунство да не се реставрират с аксиални елементи и по-добре да стои не-работещ телевизора и да си чака платежоспособния собственик.

Естествено има вариант за евтина реставрация със съвременна елементна база по оригиналната схема, каквато направих на моята Опера 3 преди да я продам, Но автентичността остава в етера така.

« Последна редакция: 24 Юни, 2015, 20:56:14 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #6 -: 24 Юни, 2015, 23:38:47 »
Абе преувеличаваш за детекторните диоди, ти разбра ли че в тях е проблема на твоята Опера или просто така си реши щото от друго не е тръгнало шасито? Щото вероятно не е бил в тях проблема, обикновено си работят отлично германиевите точкови диоди, но и да са проблемни лесно се сменят. Винтовите алуминиеви електролити се разглабят и вътре се поставят съвременните заместители, кой ще ти се занимава да поръчва нови такива аз за пръв път чувам че въобще някой прави. Неполярните естествено трябва да се сменят до един, и то с аксиални, излизат някъде около 70 - 80лв за една опера. Селеновия изправител не трябва да бъде отписван така бързо, има селенови стълбове на тая възраст които работят отлично, просто трябва да се провери и при дефект да се замени пак със селенов, намират се не е като да не се намират че да прибягваме до монтаж на диоди и гасящи съпротивления. Относно повишаващата бобина нямаш представа колко си прав, там нещата не са добри, и точно това имах предвид че някои части трябва да се изработват ръчно - имах предвид че е възможно да се наложи да се навие нова повишаваща бобина в краен случай, не е невъзможно но много бавен и труден процес. Другия вариант е да се модифицира схемата с умножител на напрежение но това вече е вън от автентичността. Съображенията за ПТК и МЧУ са верни, на тези години е почти невъзможно да се очаква да работят добре без основна настройка, настройката на МЧУ е относително трудна задача изискваща бая техника, но е направо елементарна в сравнение с настройката на ПТК ако трябва да се направи както трябва. Та както казах трябва МНОГО добър майстор който познава телевизорите до основи, и разполага с апаратура за настройка, а едва ли са останали такива.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #7 -: 25 Юни, 2015, 00:05:30 »
Едно е да разглобиш 1 електролит за някое радио, друго е да разглобиш 6-8 за телевизор. И таз дума разглобяване- не е баш така. Все едно се бориш  с консервена кутия която не е направена , за отваряне камо ли за затваряне... Да продават се. В БГ не сме ги и помирисвали естествено, по сайтовете за реставрации съм срещал.
Селен на моя му бях сложил нов и читав, но от тогава не съм срещал други.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Нико Михайлов

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #8 -: 25 Юни, 2015, 09:56:08 »
Ех каква тема се подхвна :) Операта която имам в наличност не е толкова зле по моя преценка, не съм специалист но мисля че може да се оправи бързо, потенциометъра за звука и ключа мисля че най-много не са и в ред. За човек разбиращ мисля че няма да е проблем, вече ако някоя лампа е сдала, да тогава ще е проблем. Аз по принцип съм фен на Рубин 102 и търся такъв работещ, но за сега без успех. Даже съм готов да сменя и Опера-та ако се наложи.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #9 -: 25 Юни, 2015, 13:46:09 »
Рубина е по-рядък. Едва дали някой би се навил на таква замяна.

ОПерата коя модификация е : 1, 2  или 3?

Пише го отзад на капака.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #10 -: 25 Юни, 2015, 15:06:30 »
Няма бърз ремонт на Опера, ако не е пипана от 30 години със сигурност има много работа по нея. Това да изкарва растер на екрана значи много, но е само половината от уравнението за работещ телевизор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Нико Михайлов

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #11 -: 26 Юни, 2015, 11:15:12 »
Да, вероятно е така, ще се разбере :) Коя модификация е Опера-та ще напиша в последствие че в момента не ми е достъпна :)

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 328
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #12 -: 26 Юни, 2015, 19:41:46 »
Понеже заговорихте за Рубин 102, днес попаднах на ето тази обява http://olx.bg/ad/retro-televizor-rubin-102-ID5jxmg.html#eb6a9a9de0

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #13 -: 26 Юни, 2015, 19:57:59 »
Със сигурност не бачка тоя рубин, не че някой би очаквал друго от него. Това с щепсела е стар номер.

Цената е добра, замъквай ако ти е интересен. май беше на 2 нива шасито.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сервиз за ремонт на антики :)
« Отговор #14 -: 26 Юни, 2015, 23:24:56 »
Естествено е да не работи, само някой без хал хабер в тая техника би си помислил че работи след тези години. Достатъчно е кинескопа му да е читав и да не е ровичкан вътре и си заслужава, а цената е направо трепач, без пари е за такъв телевизор, е стига да е читав както вече споменахме.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |