| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Смущения по мрежата - какво мислите?  (Прочетена 12279 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Привет колеги!
Имах чуство, че тук твърде хубаво и лесно се наредиха нещата...и се оказа, че проблем си има, и то много сериозен. Пускам си малкото предавателче онзи ден, за да проверя как ще ми слушат радиата на новото място. Пускам го и изтръпвам - под аудиото страшен buzz! Откачам му земята - по-слабо, но почти тихо! Пускам му музика от плейъра, а не от компа - още малко по-добре, но не може без земя с тия предаватели! Слагам 10 ватовия възбудител на бюрото, пускам - АД! Заедно с носещата в товара виждам звънене, пикове, всичко периодично! Откачам му земята - малко по-кротък, но пак зле. Имам смущения по мрежата и то какви!!! Давам директен линк към 2 МРЗ-ки, които съм записал при напълно обезточен апартамент близо до таблото с бушоните. Ще чуете какво става като доближа приемника до таблото.

Средни вълни - https://dl.dropboxusercontent.com/u/25901379/P6120785.mp3
Тук смущението е на пикове от записания вид, през 100-300кХц.

Дълги вълни - https://dl.dropboxusercontent.com/u/25901379/P6120786.mp3
Тук смущението е разлято по обхвата с някои максимуми на места.

Разходих се по етажите и до мазето. Резултати:
1) В асансьора почти изчезва.
2) Близо до вертикалните линии (телефони, ток, интернет) воят е страшен, освен смущението се чуват и интернета, цифровата ТВ и т.н.
3) В близост до апартаментните табла (отвън, разбира се) се усилва рязко.
4) При главното табло нещата стават интересни. Прекарвам приемника по бушоните. На моя и няколко съседни (но апартаменти на различни етажи! Не сме един до друг!) го има моето смущение. На част от другите го няма, но има ясно изразено хъскане като от интернет връзка. На главните входни линии на блока - яко!

Сега започвам да се чудя дали не идва отвън? Не ми звучи като мрежа по линиите, там смущенията стават предимно на КВ. А моето го има и на 100кХц. Освен това не зависи от това, колко е часът в момента.
Цялото това нещо ми трови живота тук - нямам нормален прием, не мога предавател да пусна, не ми се мисли като си пусна станцията на КВ с тоя шум по земното какво ще стане... Иначе между земното и нулата НЯМАМ напрежителна разлика. Земното е парното, байпаснато е добре в абонатната. Ползвал съм го и преди, като живеех тук. Нямаше грижи.
Моля за коментари и споделен опит, че направо съм бесен...  :mad:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #1 -: 12 Юни, 2015, 08:58:28 »
Добре дошъл в света на шума. И при мен е така и не виждам изход.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #2 -: 12 Юни, 2015, 10:01:35 »
В смисъл и при теб е ТАКЪВ шума?
Въпросът е да разберем какъв е източника на това. Открия ли източника, може да се мисли за мерки. Нямам друг избор, не мога да се предам и да оставя работилницата неизползваема за радиодело!!! Това е абсурдно като вариант. Точно за това питам - който е чувал такова и знае какво е - моля да каже.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #3 -: 12 Юни, 2015, 11:46:49 »
Да прилича на шума в къщи.
Близо до вкъщи е тролейното депо и ЖП гарата, а точно срещу прозореца на работилницата е трафопста.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #4 -: 12 Юни, 2015, 19:44:48 »
Шума винаги ли го има на тези места или се появява само като вкрючиш предавателя? При мен дълго време борих проблем със силен брум който се появяваше на много места в апартамента (особено около електроинсталацията) точно когато включа предавателя на 1 мегахерц. Същия брум отсъства при изключен предавател, чува се само леко завишено ниво на белия шум. Брума не беше точно като твоя, нямаше такава периодичност и не беше толкова остър беше много плътен басов и постоянен брум като местата на които се появавяше бяха силно изразени с резки граници помежду си примерно местиш приемника с 10 сантиметра и брума се усилва от едва доловим до много силен. Ето тук от момента на време за който съм дал линка натам на няколко места се чува докато излизам от апартамента за какъв брум става въпрос:
https://youtu.be/xIbIfTpZVmc?t=583
Първото нещо което оказваше ОГРОМНО влияние на този брум беше рутера ми за интернета, някакъв скапан жичен рутер за 27лв. TP-LINK с пластмасов корпус. Като го изключа драстично намаляваше брума в целия апартамент, мислех да не е от захранването му (външното импулсно адаптерче даващо 9 волта) - не беше от него. Междувременно рутера даде фира, и го смених с по-нов TP-LINK офис рутер пак жичен малко по-висок клас с метален корпус - той за щастие не внася НИКАКЪВ брум когато работи. Брум много-по-слаб все още има обаче на някои места. Междувременно открих че когато предавателя е добре изолиран от ел мрежата изобщо брума намалява значително. При захранването му с трансформатор с първична и вторична една върху друга и голям проходен капацитет между намотките брума е по-силен. При батерийно захранване и захранване с трансформатор с малък проходен капацитет първичва-вторична брума е много по-слаб. Източника на сигнал също открих че трябва да е добре изолиран от мрежата ако той е занулен (компютъра) резултатите са много лоши и брума пак е огромен! Засега изобщо не мога да използвам компютъра за източник на предавателя, обмислям разделителен аудио трансформатор за целта. За заземител ползвах парното, но поради абсурдни ефекти от които си личи че то не служи като заземител а по-скоро като антена се отказах. Предавателя е закачен за парното в едната стая а кратя другия щранг на парното в съседната стая, двата трябва да имат връзка само през мазето - резултата е че при клатенето получавам промяна в силата на приемания сигнал и пращящи смущения както и амплитудата на ВЧ сигнала на изхода на предавателя се променя скокообразно, прилагам два видеоклипа онагледяващи този ефект:
Ето как се отразява на приемането:
http://dox.bg/files/dw?a=33fb379269
И как се отразява на амплитудата на ВЧ сигнала на изхода на предавателя:
http://dox.bg/files/dw?a=3a9fa1d5f6
Така разбрах че е по-добре да не се ползва парното за заземител защото очевидно импеданса му за ВЧ сигнала съвсем не е нисък. А иначе и при мен няма потенциална разлика между парното и нулата на мрежата, и още като свържа 200 вата крушка с нажежаема жичка между фузата на мрежата и парното, потенциала на парното спрямо този на мрежата не се изменя с повече от 200 миливолта т.е. за 50 херцов сигнал си е здраво заземено, ама за ВЧ не е така. Блока в който живея е панелка и някои от вратите имат метални каси които са свързани електрически към арматурните железа на блока. Тези каси се явяват много по-подходящ заземител от колкото парното, много по-нискоимпедансен за ВЧ сигнала. Но и с него имах брум на някои места макар и малък. Накря разбрах че не става да се излъчва 1 мегахерц с 8 метра проводник за антена и реших да мина на рамкова антена, това вече беше изключително подобрение покритието в рамките на апартамента стана много по-добро, много по-предвидимо, брума почти навсякъде почти изчезна само на някои места остана съвсем слаб, та реших че единственото обяснение за появана на този брум при пускане на предавателя е това че голяма част от ВЧ сигнала от предавателя започва да се разпространява по проводниците на ел. инсталацията. Там в нелинейни елементи като изправителните диоди на входа на импулсните захранвания се модулира със смущения и брум и когато приемаш този вече модулиран сигнал резултата е сигнал с брум и смущения. Представи си един мостов изправител Грец с капацитивен филтър на входа на едно средностатистическо импулсно захранване. Диодите в грец-а могат да се разгледат като ВЧ ключове (те за това се и ползват в много схеми). Та през целия времеви интервал когато диодите са запушени те представляват високоимпедансен елемент на пътя на ВЧ сигнала, а в момента когато моментната стойност на напрежението на мрежата надвиши стойността до която е зареден филтровия електролитен кондензатор и диодите се отпушат и през тях протече ток те вече се явяват като затворен ключ (нискоимпедансен елемент) на пътя на ВЧ сигнала, по този начин през двата отпушени диода от грец-а ВЧ енергията се шунтира от електролитния кондензатор и другите кондензатори в импулсното захранване като по този начин амплитудата на ВЧ сигнала разпространяван по мрежата намалява и се увеличава ритмично с честота 100 херца което води до силен брум в приемника особено близо до мрежата. Затова трябва да се стремиш максимално количеств ВЧ енергия да минава от предавателя до приемника през ефира, а не през ел мрежата и същевременно да намалиш проникването на енергия в мрежата. Установих че заземявания не помагат, просто трябва траф с нисък проходен капацитет и да не излъчваш с жичка а с рамкова антена която дори за тази ниска честота е значително по-ефективна от „жичката“. Това показва моя опит до сега. Както разбирате това не са ефекти които могат да се подчинят на реално обективно измеване за да се потвърди или отхвърли причината за тяхното възникване. Затова съм написал само каква е моята теория за възникването на брума в моя случай при включване на предавателя не твърдя че обяснението ми задължително и 100% съвпада с реално случващите се магии.

В заключение проблема с брума при теб най-вероятно се дължи на кофти консуматори при съседите които бълват смущения по мрежата, или още по-вероятно кофти мрежово оборудване на доставчиците на кабелна телевизия, интернет LAN мрежи и т.н. по етажните площадки има едни кутии с разни рутери и суичове с импулсни захранвания, твърде възможно е те да бълват смущения. Съвета ми е да използваш за заземител арматурата на сградата ако имаш достъп до такава както в моя случай чрез метална каса на врата и да използваш поне за излъчването на средни вълни рамкова антена, това е метода по който съм успял да постигна оптимални резултати в излъчването. Никакви мрежови филтри не можаха да подобрят положението при мен но ти можеш да пробваш, при теб може и да помогнат мислил съм за разделителен мрежов трансформатор с първична и вторична на две отделни макари на две отделни ядра на магнитопровода със заземен магнитопровод и пълен ламаринен екран около макарата с първичната, но това не е гаранция за успех, нали същата тая ел мрежа обикаля навсякъде в къщи и излъчва тия смущения.
За съжаление средата в която живеем е ужасно наситена с такива електромагнитни смущения и за още по-голямо съжаление ние нямаме никаква възможност да им повлияем. Единственото което може да се опитваме да направим е да направим апаратурата ни да не се влияе толкова силно от тяхното наличие. това е една от причините поради която вече средните вълни губят своята популярност - поради това че в градовете вече е много трудно приемането им без смущения. Затова си мечтая за свят в който всяко устройство пуснато на пазара отговаря най-стриктно на стандартите за електромагнитна съвместимост, но за съжаление това никога няма да стане, поне у нас. Както казваше един съфорумник от форума Електроника на ДИР.БГ „Тъй е и все по-тъй ще става“. Желая ти успех в решаването на промблема, и ни дръж в течение на развитието на нещата ако постигнеш напредък или ако разбереш къде е проблема. Може да искаш от домоуправителя ключа от таблото (примерно му кажи че ти е изгорял предпазителя) и като се добереш до таблото изключи предпазителя за входа този на който е свързано стълбищното осветление, мазето и т.н. така трябва да спрат и всички активни съоръжения по етажните площадки на разни интернет доставчици и т.н. ако тогава този брум изчезне значи е от някое от тия съоръжения и мрежи, ако остане е друго. Но ако спре вече трябва да го мислиш какво можеш да направиш по въпроса - първото за което се сещам е да повредиш съоръжението с надеждата че ще го сменят с друго по-качествено което няма да бъка смущения, но хайде да не навлизаме в такива разрушителни сценарии.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #5 -: 12 Юни, 2015, 19:57:44 »
Както казах, проблемът не е при мен. При напълно обезточен апартамент го има. И при напълно обезточен вход (16 апартамента, днес дръпнах шалтера за малко) пак го има! И то точно до входната силова линия при главния прекъсвач става страшно. Предавателите ми са бачкали прекрасно и с много по-смотана земя. Се е тая с тази антена, просто му трябва нещо спрямо което да бута, става и скромно. А тука парното съм го ползвал и преди! Идеално си беше, и 100 вата станция е подпирало на КВ без проблем. Е, сигурно не е идеално, но става.
По принцип моя Сокол има прекрасно бързо АРУ и не се бои дори от 10 ватов АМ предавател наблизо - яко смачва усилването и пак се чува ок. Обаче днес до таблото беше страшно - яко кривеше. Нещото идва ОТВЪН по МРЕЖАТА - 100%. Обадих се на горещата линия на КРС, говорих с един инженер. Обясних му какво и как съм пробвал и какъв е резултата. Докато говорихме отвори форума и чу звука. Каза ми, че каквото и да е вероятно е голям проблем, щом идва толкова силно. Ще организират група и ще дойдат да мерят и да видим от къде идва, защото не е истина колко е силно хора... все съм имал смущения в опита си, обаче толкова силен сигнал смутителен съм срещал само веднъж - преди години в LZ1BFR когато бяха в сградата на пощите срещу МЕИ. Тогава там отзад до супермаркета (сега най-клуб няква чалга май...) се намираше старата йоносонда и като забичеха в небето и приключвахме с КВ диапазоните. Е тогава съм виждал как приемник (Р-250М, моя, тогава още беше там при Коста Кишишев) направо се дави от сигнала. Дано да реагират да оправим проблема, че направо е ужасно - нищо не може да се прави. ЧУвам го на детекторен приемник да го е...  :mad:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #6 -: 12 Юни, 2015, 20:36:34 »
Да очевидно източникът на смущенията е отвън, дано се вземат мерки от КРС и да се реши проблема. Иначе да разбирам ли че силата на смущенията не зависи от това дали ти е включен или изключен предавателя на средни вълни? Защото спомена че като не използваш компа като източник е по-добре положението.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #7 -: 12 Юни, 2015, 20:48:52 »
Здравейте, да се намеся и аз, може би не съвсем компетентно, но пък с реален опит.
При реставрациите особено на по-старите приемници като последната Тесла, която правих, също при Тулана, забелязвам че въпреки че са с мрежов тр-ор, има един високоволтов кондензатор между шаси и единия проводник на захранващия кабел. Опита ми е, че тези при тези приемници смущенията значително намаляват при определено положение на щепсела!!! Според мен от фазата се вкарва синфазно смущение към масата и по този начин до някъде се компенсира основното. Може и да не съм прав но факта е налице и мога да го демонстрирам!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1642
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #8 -: 12 Юни, 2015, 21:42:39 »
При по новите модели кондензаторите са вече два...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #9 -: 12 Юни, 2015, 23:25:11 »
Не, предавателя няма нищо общо. Коментарът беше във връзка само с това колко от смущението се наслагва въврху сигнала, който предавам. Това чудо е толкова силно, че трябва да се постарая сериозно, че да създам такъв сигнал. Нещо ми се върти киловатен преобразувател импулсен някакъв бъгав...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #10 -: 12 Юни, 2015, 23:54:56 »
Може някой умник да си регулира фазово мощността на някакъв мощен нагревателен уред, знае ли човек какво е... звучи ми малко като фазов регулатор на който се променя ъгъла на регулиране.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #11 -: 29 Юни, 2015, 11:35:05 »
Минаха ми на гости от КРС двама юнаци, след подаден сигнал от мен за проблема. Носеха си анализатор от 1МХц нагоре и активна логопериодична измервателна антена от 500МХц до 3ГХц, която как работи на 1МХц не ми се мисли. И това по сигнал за смущения от 150КХц до към 1.3МХц. Взеха да ми обясняват как това било съвсем нормално, всичко било зашумено. Пускаха на 1МХц анализатора и ми показват, как шумовете са на -130дБ... Питаха ме дали съм го търсил извън сградата. Да, чува се и на двора това на определени места, все пак кабелите към трафопоста минават пред блока в канали, ама... Те си мислели (след като са ми прочели оплакването!!!) че нещо на 433МХц щели да гонят. Обясниха ми, как такива неща на тези честоти не могат да се локализират, как може и от километри да идвали в ефир (аре бе, ефир, те кабелите ми вият, земното също...какъв ефирен сигнал ще напомпа ел. мрежата и радиаторите с толкова мощ?! То това ако беше истина можете ли да си представите такъв сигнал какъв проблем ще бъде за целия град, това трябва да надвишава нормите за напрегнатост на полето в хиляди пъти.), имали някакви "архивни" апаратури за целта, обаче нямало смисъл, е ако съм настоявал щели да се върнат с тях... Не настоявам. Едно време са гонили предаватели на всякакви честоти, все едно не зная... Въртяха, сукаха и си тръгнаха, като ме помолиха да им напиша мейл, че съм разбрал и че приемам ситуацията. Е, написах им. Не са ми полезни хич. Като имам време ще се заема с този проблем по-енергично и ще се опитам да локализирам източника. Имам с какво, просто нямам време в момента. Измиха си ръцете. А звукът, който съм записал го обявиха за 50Хц брум!!! Кривял ми приемника по вход и за това се чувал така хармоничен!!! Като го чух това и наистина ми закриви фронтенда и ги изпратих по живо по здраво... Просто няма пари в моето оплакване. СВ и ДВ били "мъртви", както се изразиха, никой вече не мерел, не предавал, не работел там. Дори се опитаха да ми четат лекция да вдена - защо съм се занимавал с тия съндъци, като всичко било в миналото.
Е, сполай на екипа професионалисти!
 ???
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #12 -: 29 Юни, 2015, 16:57:53 »
Попаднал си на службогонци, е так за заплатицата.

Що не написа Мейл, че не си доволен от обслужването и са некадърни?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #13 -: 29 Юни, 2015, 18:10:23 »
Целта на юнаците от КРС е била да отчетат "дейност" !  :D
Това са стари номера на държавните чиновници за да няма оплаквания.
Трябва да бъдат принудени да си свършат работата с нови писмени сигнали и жалби с входящ номер
 и коментар на глупостите, които си позволяват да дрънкат !
 :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Смущения по мрежата - какво мислите?
« Отговор #14 -: 29 Юни, 2015, 18:28:45 »
Мдаа вярно е, не си дават никакъв зор за тия обхвати вече. То и не могат защото наистина всичко в момента което се внася „легално“ у нас бълва такива ужасни смущения в този диапазон че няма какво да се направи. От друга страна както са ти казали обхватите са мъртви - никой не ги ползва (у нас съвсем очевидно е така) до няколко години ще спрат и Видинския предавател и наистина вече никой няма да ги ползва тия обхвати и те съответно нямат стимул да работят там. Виж ако беше оплакване за това че не се приема добре някоя чалгарска станция на УКВ щяха веднага да хукнат да гонят смущението, и причинителя щеше да изпере яко пешкира, защото там играят парите а тук не им пука. Това поне води до някои изводи които може да си направим за тия обхвати, което поне в някакъв аспект е успокоително за нашата дейност. Иначе е много жалко че са се отнесли така с проблема и още повече че са се опитвали да те убеждават че не ти трябва да се занимаваш с тия неща. Ама то се очакваше. Пак ти казвам, а и ти си го знаеш - смущенията по ел. мрежата в тия обхвати съвсем не са рядкост и изключение. Те са и причината вече да излизат от употреба тия бандове, просто са несъвместими с тия съвременни „неща“ които набутаха. Аз най-обичах като спре тока с Веф-а да си слушам Вакарелския предавател на дълги вълни така кристално чисто се приемаше, както в детските ми години, и както сега на вилата далеч от смущения но дойде ли тока започва един вой от всякъде, един бял шум един грохот и така.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |