| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Olympia 421  (Прочетена 20887 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #75 -: 21 Октомври, 2015, 17:48:14 »
Е чак пък слюдени група Г  :) обаче каквито и да са няма да мине без сигналгенератор и т.н. "сервизна отверка" ;)

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #76 -: 21 Октомври, 2015, 19:18:55 »
Да се похваля  :) След като открих една студена спойка и един сменен кондензатор с некоректна стойност, хванах първата си станция на къси. За антена използвах сондата. Чува се доста слабо, но е факт, че за първи път му чух гласа без външен източник.
Styrshel, много благодаря. Мисля да се възползвам от офертата ти. Толкова пари вече прежалих по това радио, че 3,20 ми се струват песен.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #77 -: 26 Октомври, 2015, 19:45:35 »
На много хора имам да благодаря, ама това, като сглобя радиото :-) След като styrshel ми прати кондензаторите и ги замених, сложих новите лампи и боднах една импровизирана антена от 3 метра кабел. Хванах 3-4 станции на къси, на средни в един момент чух и националното радио, но една румънска станция ми излизаше най-чисто. На дълги мисля, че не засякох нищо, но живея в центъра на София и замърсяването в ефира е голямо.
Има ли нужда от настройка на МЧУ филтрите при това положение? Не искам да го затварям преди да знам, че всичко работи. Нерви да сложа всеки кондензатор в тръбичката на оригиналния май вече нямам. Адски много време и средства ми отне този приемник, но поне като се свали капака отзад всичко ще бъде оригинално.
Другото, което ми направи впечатление, е, че когато превключвателят е на външен източник, ако променливият кондензатор е в една от крайните позиции, се появява шум все едно, че НЧУ не е изключен от високочестотната част.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #78 -: 26 Октомври, 2015, 19:49:50 »
Настройката на МЧ усилвателя може да я провериш,настройваш на някаква станция на СВ и завърташ сърцевините на мч трансформаторите.Отзад напред,от детектора към смесителя като запомниш как са били преди.Ако се наложи да се върнат както са били.Това може да направиш ако нямаш сигналгенератор.

Активен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1642
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #79 -: 26 Октомври, 2015, 20:43:36 »
....
Другото, което ми направи впечатление, е, че когато превключвателят е на външен източник, ако променливият кондензатор е в една от крайните позиции, се появява шум все едно, че НЧУ не е изключен от високочестотната част.
Ако се проследи схемата се вижда, че в положение НЧУ (Грамофон), се включва буксата за външен НЧ сигнал, без да се изключва входа от детектора. Това е доста разпространена практика в по-старите лампови радиоприемници без вграден грамофон. Правено е цел използването на по-прост вълнов превключвател.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #80 -: 26 Октомври, 2015, 23:58:42 »
Много благодаря, Любо Божков. Все още не мога да разчитам свободно схемите и ми е трудно да си представям цялата картина. Но с повечко старание нещата се получават.
Предполагам смесителят е отдясно на UBF11, като се гледа схемата, а детекторът е отляво. Утре вечер ще работя до 2-3 часа през нощта и като се прибера в нас, може да пробвам да завъртя сърцевините. Предполагам ефирът ще е значително по чист :drinks:

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #81 -: 28 Октомври, 2015, 02:57:05 »
Днес мисля, че завърших до голяма степен ремонта. Развъртях сърцевините и постигнах много задоволителен резултат. Силата на сигнала нарасна почти двойно. За съжаление долната сърцевина на детектора беше счупена и се въртеше много трудно, така че при нея настройката не беше толкова прецизна, колкото ми се искаше, но и без сигнал генератор няма какво повече да очаквам.
Хващам отлично няколко чужди станции в центъра на София, по чисто отколкото на другите ми две Олимпии. Иска ми се да го тествам и на вилата, където разликата ще бъде огромна, но вече спокойно мога да кажа, че радиото работи. Едва ли ще го слушам често, но идеята ми е да си направя един предавател на средни, който да свържа с компютъра, и да покрива апартамента, който сега ремонтираме.
Естествено, остават още доста неща. Скалата не е ОК и се чудя дали да не направя нова на фолио и да я залепя върху оригиналната. Ще видя колко време ще ми отнеме и дали ще е задоволителен резултатът с печата. Другият проблем е, че кордата между променливия кондензатор и стрелката я нямаше още от самото начало. Сега ще трябва да измисля как да я направя. Скъсана е и гумата на скалната крушка, а тя не трябва да се допира до скалата, която е метална и е свързана с корпуса. Не са малко проблемите, но този, който ми се струваше най-труден за решаване, вече е приключен до голяма степен благодарение на вас.
В момента съм с циментов резистор 680 ома на отоплението. Ще ми се да върна оригиналния жичен, тъй като искам при свален капак радиото да е в автентичния си вид. За съжаление  и там явно е имало интервенции при по старите ремонти. Пренавих и трите секции, няма допиране между отделните намотки и е 610 ома  вместо 670. Имате ли идея откъде мога да купя проводник за жичния резистор. При мен съпротивлението е близо 200 ома за 2 метра, тоест ми трябва приблизително 130 - 140 ома на метър.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #82 -: 28 Октомври, 2015, 08:22:27 »
Относно добавъчния резистор на отоплението:събери стойностите на отоплението на твоя лампов състав +волтажа на крушките.Виж колко е.Събери стойностите на отопленията на състава на едно Пионерче.Виж дали е еднакъв.Ако е търси добавъчно съпротивление от Пионерче.Този резистор по-лесно ще намериш. :empathy2:

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #83 -: 28 Октомври, 2015, 09:53:38 »
Ще ми се да си го навия сам. Установих, че ми трябва кантал 0.10, а където намирам да се продава най-тънкият е 0.15, който няма да се събере на керамичната сърцевина на моя. Ще видим, току виж излезе нещо  :)

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #84 -: 28 Октомври, 2015, 10:48:40 »
Аз развивам от руски жични тримери, но не знам дали има със съпротивление колкото ти трябва.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #85 -: 29 Октомври, 2015, 10:37:47 »
rolling_heads, добра идея! Сетих се, че имам един стар ключ за фарове за опела ми, който регулира силата на подсветката на контролните уреди с реостат. Ще скокна до гаража тези дни да видя какво му е съпротивлението. По принцип ми трябва 270 ома съпротивление на максимум 2 метра проводник.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #86 -: 29 Октомври, 2015, 10:48:51 »
Може да си развиеш кантал с голямо съпротивление от нагревател за поялник. Продават се само нагреватели в елеимекс и не са скъпи.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #87 -: 26 Декември, 2015, 18:10:52 »
Понеже най накрая се хванах да сглобя всичко, дойде ред и на кинематиката. Някой с регистрация в радиомузея може ли да погледне дали има схема там. Има два конеца. Единият е от променливия кондензатор до оста, а другият - от оста до стрелката на скалата. Мога да го измисля и сам , но ако имам документацията, ще стане много по-лесно  :)

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #88 -: 26 Декември, 2015, 20:29:15 »
И без регистрация се вижда дали има. Ако има, ще ти я изтеглим.

Сега погледнах и за съжаление няма. Това е най-близката снимка:

« Последна редакция: 26 Декември, 2015, 20:35:13 от bojitchko »

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #89 -: 26 Декември, 2015, 20:47:49 »
Понеже най накрая се хванах да сглобя всичко, дойде ред и на кинематиката. Някой с регистрация в радиомузея може ли да погледне дали има схема там. Има два конеца. Единият е от променливия кондензатор до оста, а другият - от оста до стрелката на скалата. Мога да го измисля и сам , но ако имам документацията, ще стане много по-лесно  :)


Бях качил преди време пдф файл със скални механики. Може някоя да ти пасне.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
25 Отговора
18225 Прегледи
Последна публикация 12 Януари, 2014, 20:00:00
от Валери
58 Отговора
20660 Прегледи
Последна публикация 06 Юли, 2018, 19:10:18
от xborox
47 Отговора
11882 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2017, 13:39:59
от Лъчо Минков
4 Отговора
4307 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2017, 20:01:05
от wladoo
5 Отговора
2611 Прегледи
Последна публикация 27 Септември, 2018, 21:32:42
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |