| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Olympia 421  (Прочетена 20620 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #30 -: 20 Юли, 2015, 23:41:46 »
Най-накрая ,читава схема на приемника се намери  :)
32942-0
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #31 -: 21 Юли, 2015, 16:01:10 »
Интересна работа: сложих силициев диод с гасящ резистор 150 ома  и 470к за симулация на отоплението на кенотрона. Смених и електролитите+ няколко останали неполярни кондера в нано  мярка.


И единственото което се случва е, че дросела на захранвантето почва да бръмчи яко?!?!?!?!?

Едиснтвента лампа в стъклен балон UCL11 започва да загрява отоплението и съвсем слабо- се затопля балона, но не се виждат червени точки отгоре дето обикновенно се вижда отоплението и.

Ще менкам 470r резистор симулиращ отоплението на кенетрон с 150 омов

Ще проверя и ключа за анодното на дросела щото май не иска да щракне... Нямам индикаторна крушка която е в тая верига и ме съмнява да не прави проблем че е само със 150 ома резистора и за това отказва да щракне, ако отказва де, не съм мерил стига ли анодно до лампите.

Интересно нещо  - променливия кондензатор  - корубата му, която принципно е на гумени тампони за да е разделена от шаси , Има пластина на нея, която беше вързана към остов проводник пристегнат около един от филтровите електролити- тоест шаси? Пластината изглежда фабрична. Мостовия проводник не беше... Чудно ми е с каква цел е правено това?

Пускам през раделителен траф.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #32 -: 21 Юли, 2015, 16:55:09 »
Гумените тампони не са за изолация от маса, а демфери за вибрации. Отоплението омитирам с крушка 12V 0.1A

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #33 -: 24 Юли, 2015, 01:44:19 »
Малко развитие: Импровизирах крушка от 4 броя за по-ниско напрежение. Подмених Входния  разплетен жичен с 680 омов резистор  с циментов 10W. Сложих диод  с гасящ резистор 150 ohm пак циментов . сложих и 470 ома отоплителна лъжа и тя циментова 10W . И почнах тестовете.

В началото не искаше изобщо да тръгне.  Оказа се uch11  с прекъснало отопление. Смених я,  с резервната бройка.

И тръгна. НО, анодното напрежение Танцува от 90 до 300в. Плавно се покачва и спада след като загреят лампите. Дросела реагира на това събитие като с електромагнитния си ключ в най-високата точка на напрежението прещраква  и прехвърля  позицията на  скалната лампа....

В един от моментите в който  анодните напрежениия са  що годе в рамки за около 20 секунди може да се чуе звук от говорителя: С опушената крайна лампа ucl11 - звука е бясно силен мрежови брум .
С другата UCL11, на която са и пререждани краката   е събсем слаб  аноден шум все едно  предишното стъпало не работи коректно- това е  с уж читавата  UBF11. С другата  бройка UBF11- Нищо не се чува и при двете крайни лами, та можем да я пишем и нея фира.

Като първи задължителен елемент тука виждам: Тези лампи да минат през лампомер, за да е ясно коя от тях става , коя не става. Предполагам, че Крайната UCL11 едната става и Uch11 едната бройка става , но не мога да съм сигурен за нея. Мисля, че няма чиатва UBF11 от тези 2-те които са при мен.

Чак след  тази проверка... е  разумно да се премине към МЧУ филтрите .

Толкова. За сега аз вдигам ръце. Понеже нямам лампомер, а в случая е нужен.

xborox, дрънни ми на тела, да се разберем кога да минеш да си го прибереш, или ако решиш нещо друго да направим с него  ;)
« Последна редакция: 24 Юли, 2015, 02:07:47 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #34 -: 24 Юли, 2015, 07:44:28 »
Не е лесно да се гадае за състоянието на лампите.Жалко,че не си от Русе щях да ти измеря лампите защото имам лампомер.Новите уж които ще намериш може също да нямат емисия...От опита който имам с измерване с лампомера ще кажа изтощава се триода на хетеродина,пентода на мчуто,двойния диод.Много трудно се намират такива лампи с прилична емисия.Повечето са извадени от стари апарати с цел печалба или намерени негодни свалени при стари ремонти на апаратите.Ремонтите с които се захващам започват с измерване на всички лампи и подбиране на читави от моите запаси.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #35 -: 24 Юли, 2015, 13:24:02 »
UBF11 и UCH11 ги махнах и  сложих 200 омови резистори за симулиране на отопленията им.

Анодното продължи да танцува. РАзкачих едното МЧУтрафче и престана.... Явно ще иска нови 175 пикови кондензатори в кутиите на мчу трафовете... Реално намираеми са Полипропилен на WIMA 150пико за 630в.

xborox, купи 4 броя от тях, за да продължим борбата  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #36 -: 24 Юли, 2015, 13:48:23 »
Днес следобед ще я свърша тази работа. Имам и една идея за лампомера  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #37 -: 24 Юли, 2015, 13:51:05 »
Не мисля че в МЧ филтрите е хубаво да се слага полипропилен, макар и да е трудно може би е по-добре да потърсите дискови керамични, или тръбни, все по шаситата от стари лампови телевизори трябва да се намери нещо. Не знам и до колко ще се цели автентичност на вида и монтажа де че като слушам за модификациите до тук, май няма да изглежда много автентично.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #38 -: 24 Юли, 2015, 13:59:17 »
Гледам на схемата, че на всеки резистор който слиза от + има кондензатор на маса. Давам гаранция 100% че някой от тах пробива. На кондензаторите в МЧТр. има свъзани успоредно намотки и дори да е прекъснал няма да има такъв ефект, а те не пробиват.
Още веднъж препоръчвам да имитираш отоплението на лампите с крушки 12V 100mA. Във Vikivatима колкото си искаш и правят доставки.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #39 -: 24 Юли, 2015, 14:18:30 »
Първоначалната идея е да го подкараме. Едва впоследствие ще преценя дали да си играя да поставям новите кондензатори в корпусите на старите и да върнем предишната визия на апарата не само отвън, а и под капака. Доста работа има и по кутията, така че всяко нещо с времето си  :)

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #40 -: 24 Юли, 2015, 20:27:55 »
Пък и става дума за единични бройки лампи. Ами, симулирайте лампомер.  :)

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #41 -: 24 Юли, 2015, 23:22:54 »
Най вероятно имаш пробив в някой от кондензаторите на RC веригите 2,5k/10nF на МЧ филтрите, захранващи анодите на лампите UCH11, UBF11. За проби ползвам направени присадки UCH81/UCH11, UBF80/UBF11. При липса на такива, към крачетата на оригиналния цокъл може да свържеш за проба съвременен за UBF80 (UCH81) с възможно по къси проводници.
П.П. Пробвай да презапоиш крачетата на неработещите лампи. В доста от случаите това има ефект.
« Последна редакция: 24 Юли, 2015, 23:34:14 от Любо Божков »

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #42 -: 11 Септември, 2015, 23:06:42 »
Нещо доста го закъсахме с това шаси  ??? Аз все още не съм се отказал, макар че дори и да подкараме радиото, едва ли ще го слушам с оглед на това колко трудно се намират тези лампи. Някой има ли налична UCL11 за продажба или дори само временно за тест, за да видим дали ще подкараме НЧУ? По всяка вероятност тези, които имам, са вече за боклука  :(

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #43 -: 22 Септември, 2015, 15:27:32 »
Вече имам хубава UCL11, както и UY1N, на която вероятно ще сменя цокъла, за да заместя UY11. Не можах да тествам уж читавата UBF11, но UCH11 я боднахме за кратко на лампомера и триодната й част се самовъзбуждаше на моменти. Може ли там да се крие проблемът? Ако някой има хубави UBF11 и UCH11, с радост бих ги купил, за да събера накрая един читав комплект.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #44 -: 23 Септември, 2015, 10:49:19 »
Малка крачка напред  :good: Подкарах НЧУ и свири с външен източник, но доста слабо. Предполагам причината е, че анодното напрежение на триодната част е много ниско - 105 волта. На пентодната е около 230 волта. Предположения къде да търся проблема?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
25 Отговора
18035 Прегледи
Последна публикация 12 Януари, 2014, 20:00:00
от Валери
58 Отговора
20438 Прегледи
Последна публикация 06 Юли, 2018, 19:10:18
от xborox
47 Отговора
11633 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2017, 13:39:59
от Лъчо Минков
4 Отговора
4164 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2017, 20:01:05
от wladoo
5 Отговора
2526 Прегледи
Последна публикация 27 Септември, 2018, 21:32:42
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |