| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Ворошилов 504  (Прочетена 18662 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #15 -: 27 Април, 2015, 23:50:53 »
С лак за нокти е , но го чистих с технически ацетон.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #16 -: 27 Април, 2015, 23:53:20 »
И аз с ацетон чистя, Лакочистителите повечето са много разредени и е мъка. С ацетона е песен.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #17 -: 29 Април, 2015, 23:57:28 »
След борба с поялник и фотоапарат шасито остана сирак. Постарах се да съхраня всичко , но имаше едни асфалтови кондери , които направо се разпаднаха. Все повече си мисля , че едва ли ще се справя напълно с реставрацията. 

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #18 -: 30 Април, 2015, 11:08:08 »
На асвалтовите им запази тръбичките, после вътре се слага нов кондензатор, запечатва се пак с асвалт и стават като оригинални.
Въоръжи се с много търпение и не очаквай да стане за 2 дена.
Шасито може да го  измиеш с четка и обезмаслител.
За зглобяването препоръчвам следния ред:
1. Отопление
2. Захранване
3. Ниско честотна част
4. Хетеродин
5. Приемна част

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #19 -: 30 Април, 2015, 21:59:14 »
Здравейте! Приключих с разглобяването и измиването.Резултата е в полза на радиото.
 Дайте съвет , дали да боядисам шасито , като го гледам е с нещо като бронз за печка? И ако да с какво?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #20 -: 30 Април, 2015, 22:34:43 »
Аз използвам сребрист спрей за джанти:
http://www.profesional.bg/product.php?id=6986

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #21 -: 30 Април, 2015, 22:37:45 »
Отгоре Изглежда перфектно. Ще ти покажа Тулана ми да се хванеш за главата.
Отдолу не е препоръчително да боядисваш, понеже имаш спойки за Маса по шасито и ще трябва да зачистваш боята за всяка спойка...

Не ти препоръчвам да го боядисваш- Чудно му е състоянието.

Говорителя, не знам защо си го разфасовал, ама много се е е прокъсала мембраната в процеса.

Препоръчвам ти да я изрешжеш и да му сложиш Гънка, е тука има:
http://www.megavoice.bg/?pid=92
За центорването предполагам, знаеш как се прави, Бистрихме го в моята тема на аудио Форума... Пък и като ти гледам там аватара предполагам знаеш как става.

И да предупредя:
Променливия кондензатор не му пипай пластинките, някои са криви-фабрично и е настройка. Само ако допират при затваряне може да правиш корекции, като подпъхваш между допиращите се секции тънко пластмасово фолио и да раздвижваш докато спрат да се допират.



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #22 -: 30 Април, 2015, 23:04:20 »
Говорителя беше затегнал , за това го разглобих. Едва после видях , че можело да мръдна сърцевината с болта за центроване.Ще го оправя не е проблем.
  Тревожи ме променливия кондер , защото запъваше на една пластина и леко я мръднах , но нека да светне пък ще видим.
  Мисля леко да шкурна ръждата и с лак за нокти да запечатя шасито.
 Този магнит на 6,3v ли работи, че не мога да се ориентирам по схемата.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #23 -: 30 Април, 2015, 23:18:15 »
схемата е стандартна поне за НЧУ.

На първичната страна на изходния трансформатор говорителя се подава  АНОДНО напрежение към 250в( което по схемата е всъщност Изправено мрежово напрежение, без да участва  захранващия трансформатор реално/ тук захранващия траф е само за отопленията и въпреки, че е нарисуван, като се загледаш в схемата ще видиш, че високото анодно напрежение когато е 220в или повече се взима директно от щепсела без трансформации) , от другия край отива на анода на крайната лампа.

На вторичната страна на изходния трансформатор е вързан говорителя, като Единия му край е замасен.

Препоръчвам ти този материал преди да започнеш с реставрация на схемата, за да добиеш представа как работят лампите, как се означават и тн.

http://www.sandacite.com/biblio/files/original/7/34/%D0%A3%D1%87%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%B7%D0%B0_%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8F.djvu

http://www.sandacite.com/biblio/items/show/34

Само отоплението е 6.3волта в този приемник, и то има само отоплителна функция за балоните на лампите, тоест няма връзка с изходния трансформатор, освен ако единия край на отоплението не е замасен(честа практика) тогава може да имаш обща верига към замасената вторична на Изходния трансформатор( което не е проблем), но не знам на практика как е в този приемник, отопление няма нарисувано на схемата...

НА кенетрона(изправителната лампа-6ц5с) "+" страна идва от Катода му, който се намира над отоплението и няма директна връзка в балона между 2-те( важи за този кенетрон от сехмата-изправителна лампа, при някои други кенетрони Катода се ползва като  отоплителен елемнт, но тук не е така).


ПП: задължително Ти трябва РАЗДЕЛИТЕЛЕН трансформатор 220в/220в  или 240в/240в преди да почнеш ремонт по електрониката, за да не се утрепеш с фазата от щепсела!!! Трафа  трябва да е 1:1 за 240 волта примерно с мощност към 100W. Поръчай накъде да ти навият!!!

Ако не знаеш , къде Ще ти кажа на ЛС.



« Последна редакция: 30 Април, 2015, 23:50:47 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #24 -: 30 Април, 2015, 23:56:58 »
Старая се да пиша къси постове , затова не до-обясних.
 Става въпрос за магнита на говорителя ,единия извод е на маса , но другия не запомних.Изходния траф ми е ясен , навил съм десетина броя , само не се бях сетил да си навия и един разделителен.До сега ползвах последователно крушка , при пробите. Ще намеря някой мрежов , ще използвам първичната и  ще навия вторична с изводи през 10v , защото напрежението в завода е 241v а в къщи 218v.
 
 

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #25 -: 01 Май, 2015, 09:17:18 »
За магнита, не знам . РАдиото е за 220в макс, та вторичната на Разделителния ще трябва да ти е на 220в след клякане .
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #26 -: 01 Май, 2015, 13:46:30 »
Електромагнита на високоговорителя се ползва за дросел в захранването.Не тябва да е свързан с маса.

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #27 -: 06 Февруари, 2016, 21:28:59 »
Здравейте , след дълго затишие има леко развитие в посока различна от реставрация. Реших ,че няма да мога да се справя с реставрацията и се насочих към НЧУ и FM плеер. Като начало пренавих оригиналното трафче за отопление на захранващ траф за анодното. След изправяне и филтриране получих 308v. без товар и веднага ми хареса схемата на "PICOLO". За отоплението използвам руско трафче ТВК110-ЛМ , на изхода му се получиха 18v ,след изправяне и стабилизиране имам 14v 300Ma . За FM плеер видях ето този: http://www.aliexpress.com/item/A25-hot-selling-USB-TF-Radio-Bluetooth-MP3-WMA-Decoder-Board-12V-Wireless-Audio-Module-for/32286803955.html
 Според вас дали ще е подходящ ?
 
« Последна редакция: 06 Февруари, 2016, 22:03:13 от Pichaga933 »

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1641
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #28 -: 06 Февруари, 2016, 21:49:38 »
Монтажа на мрежовия трансформатор над шасито няма ли да пречи на вградения говорител?

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Реставрация на Ворошилов 504
« Отговор #29 -: 06 Февруари, 2016, 21:50:08 »
Изходното трафче е от РИГОНДА с 1бр 6П14П имам и няколко от ПИРИН , но са много големи на габарит.
« Последна редакция: 06 Февруари, 2016, 22:02:50 от Pichaga933 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |